Melkein kaksi vuotta sitä kesti, sähköautoilua ja latausasemakin tuli laitettua kotitalon pihaan. Sähköauto oli kyllä ihan toimiva enimmän aikaa silloin kun asioille tuli lähdettyä sillä teki ne ajot mitä tarvitsi. Ajopäivinä ajoa tuli useinkin lähemmäs 200 kilometriä ja sähköauto hoiti kyllä tehtävänsä säässä kuin säässä vaikka moni sitä epäili. Joskus tulee kuitenkin asiaa kaupunkiin ja se edellytti lataamista siellä, kun mitään suurteholatureita ei siellä ole kyllästyin ainaseen odottamiseen ja venyviin kaupunkipäiviin. Osittain sama päti sukulointimatkoihin eteläsuomeen. Tuli siis tarve toiselle autolle jolla hoitaan nämäkin asiat. Pitkällä matkalla tarvitaan luotettavaa autoa eikä oikein mikään halpa kakkosauto käy. Ainoaksi ratkaisuksi jäi siis uudenkarhean sähköauton vaihtaminen hyvään käytettyyn dieselautoon. Meidän osalta sähköautoilu jäi kokeiluksi, monelle varmaan sopii, mutta ei tänne maalikylien ulkopuolelle.
Vaihdoin takasin dieseliin
Anonyymi
19147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Diesel on vielä mukavin, 1500km yhdellä ”latauksella”
Vähän+samoilla+argumenteilla+päädyin+plugariin.+Hoidan+>90%+ajoista+sähköllä+ja+loput+bensalla.+
Se+mikä+on+minusta+parasta+sähköisessa+ajossa,+on+se+voimalinja.+On+se+vaan+parempi+kuin+diesel+tai+bensa.++Ei+ole+mitään+viivettä+ja+voimaa+tulee+aina+sopivasti.+Ei+enää+paluuta+viivyttely-nytkytysvoimalinjoihin.
Harmi+että+aloittajan+kotikylällä+ja+muualla+reittien+varrella+ollut+pikalatausasemia.+Ehkä+parin+vuoden+päästä+tilanne+on+jo+parempi.
Ihan järkeviä puhut, mutta tuosta halvan auton varmuudesta olen eri mieltä, ne vasta varmoja onkin.
Pitää tietää mitä ostaa ja jos on paljon ajoja, niin pitää ostaa pitkän rangen sähköauto tai jos sekään ei riitä niin joku muu.
Ei kauhean vaikeita asioita miettiä etukäteen.
Tosin provohan tuokin aloitus on.
Tesla on aika kallis, rahalla saa, hevosella pääsee ....
Niinpä niin taas.
Kerro nyt edes mikä sähköauto oli kyseessä äläkä yleistä hölynpölyäsi kaikkiin sähköautoihin.
Arvaan ettei aloittaja ole edes istunut sähköautossa saati omistanut.
Jos jollekin on parissa vuodessa tullut tarve vaihtaa sähköauto pois, niin teidän mielestä tälläistä ei voi ttapahtua, niinkö ? Ihan vaan tiedoksi, että Usassa joka neljäs sähköauton omistanut on valinnut seuraavaksi bensiinimoottorilla varustetun auton .
Tuossa aloituksessa on niin paljon hatusta vedettyä hölynpölyä ja epätarkkuutta ettei se ole oikeasti uskottava juttu.
Kyllä, huuhaa juttu. Mikä auto? Ongelma yhdistettiin kaikkiin sähköautoihin. Missä kaupungissa ei ole pikalatureita? Latauskartasta en sellaista kaupunkia löydä. Myös keskinopea asiointilaturi lataa yleensä asioinnin aikana tarpeeksi, harva käy 200 km.n päässä vain kääntymässä.
BMW i3
Fake news.
Noni... Sehän selittääkin kaiken. BMWi3 on suunniteltu taajamakäyttöön. Suuremmissa motarinopeuksissa jopa vaarallinen ajo-ominaisuuksiltaan.
Siis on sähköautoja ja Sähköautoja.
Ei täällä mitään moottoriteitä ole :-)
Mä ehkä ostan sähköauton jo 20vuoden päästä , ihan vaan kokeilu mielessä.
Vetyauto eli polttokennoauto eli FCEV on mainio vaihtoehto akkusähköautolle.
Vetyauton tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa noin 700 km.
Vetyauton toimintamatka ei iän myötä lyhene kuten käy akkusähköautoille.
Myöskään toimintamatka ei lyhene sisätilojen lämmitystä käytettäessä.
Harmittaa vaan kun vetyä ei saa mistään, eikä oikein autoakaan, saati huoltoa.
Elä tässä hetkessä, kerrankin.
Ompa pari tuttua vaihtanut takaisin dieseliin kun huuma ja lataus ongelmat polttinpäreet. Itse voisin ajaa volkkarin pikku sähköautolla up taisi olla nimi n 20000t euroa. Työautona olisi hyvä kun alle 100km jää pahinkin pätkittäinen ajosuorite päivässä. Takapenkit poistaisin ja sileä levy niin työkalut ja kuljetus romppeet mahtuisi.
530e+xdrive.+58km+kesällä+sähköllä+ja+talvella+45km.+Lataan+kotona+klaukkalassa+ja+vantaalla+töissä.+Ajelen+90%+ajoista+sähköllä+keskimäärin+kuussa.+Ennen+tätä+meni+400-500e+bensaan+kuussa+nyt+pärjään+yhdellä+80e+tankilla+keskimäärin+kuukauden+ajot.+Rahaa+jää+nyt+muuhunkin.+Voisin+hankkia+esim+harraste+auton🤩
Vähän samanlaiset kokemukset. Kakkosautolle on alkanut kertymään paljon kilometreja sähköauton hankkimisen jälkeen.