karzalla dallaa landareita ja bamlaa savvvoo.Fiuden fönarista spottaillaan ja sbuklataan spyttikset.
Muut ziigaa ja honaa ne ja luulee niit stadilaisiks, ku ne osaa skruudata snadei ja spulei fibluja.
Pitäis stikata stokeen ja slumpata niille plitika himaan menoon. Frysis ja galis jatkuu ja slurkit kyylää spurguja. Fogelit sungaa ja friidut sklutsia pummaa. Strittaa vaan öögaan, kyl mä sut hiffaan nöfiksestä ja kledjuista.h.
Muut ziigaa ja honaa ne ja luulee niit stadilaisiks, ku ne osaa skruudata snadei ja spulei fibluja.
Pitäis stikata stokeen ja slumpata niille plitika himaan menoon. Frysis ja galis jatkuu ja slurkit kyylää spurguja. Fogelit sungaa ja friidut sklutsia pummaa. Strittaa vaan öögaan, kyl mä sut hiffaan nöfiksestä ja kledjuista.h.
Vastaukset 43
Vanhimmat
höhlä
sä taidat olla skuttasta tai muuten vaan töys pönde.Stikkaa klappeihis fatsis spulit pläägät ja suksi kuusee stadista.
apinan kielellä...stikkaa ittes narun jatkoks ruottalainen landepaukku!
älä jumalauta väännä noita samoja juttuja tänne
palstalle,et sä voi ittekkään uskoa mitä sä
puhut,taitaa olla sun omaa slangia.
eli, kiva huomata Stadin puhetta kirjoitettuna.
--
Tosi kiva ja selvää slangia mm. Kalliossa puhuttua.
Menipä maalaisserkut hiljaisiksi!
Klappi klesana ja koisimaan broidille ja sitte dokataan zaikkaa, ku en hivaa skufata jurrissa.Slurkit plokkaa ja stikkaa boseen ja rosikseen.
ikänä Oulusa?Käy joskus ja hanki elämä.
Kumma mikä tästä hesanmurteesta tekee niin vitun "kuulia"
Ruotsin kielen sanoja paikkamassa suomenkieltä.
Tarviihan seksuaalivähemmistöjen edustajat oman sveduvoittoisen kielen jolla saa taikakalua kummallakin puolen rapakkoa.
Niihän siinnä on osa venäjjäähi. Ei uo helsssinki herroloella ommoo murretta, vuan pittee laenaalaalla ulkkomuan kielistä kaekki sanat. Kutsit ja lääkät, mitä ihimettä nuokkii tarkottee? Veljenpoeka on tatissa liäkäriks opiskelemassa ja kun tulloo savvoon heenätöehi ja lomailemmaan, niin se puhhuu aluks tällästä lankia, kunnes pitettään joukolla turppaan, niij joha löyttyy savon kielj.
te vedätte pellolla korkeintaan toisianne
hanuriin keskenänne ja jatkatte nenän kaivamista.
Sähän sen todistit,landelta tullut serkkupoika
puhuu slangia = LANDELT TÄNNE MUUTTANUT !!!!!!
Siinä todista , stadin kundeja savosta,voi saatana.Mä tuun sinne ja poltan sun porkkanat peltoon, RÖH;RÖH;RÖH !!!!
Sinähhii varmasti uot savolaista alkuperree, Suomi on yks suur-savon jatke, jos tutkittaan tarkkoon. Kyllä uot oikiasa että naeset pitkälti on muuttanna tieltä kaapuntiin. Nyt alkkoo mökkikausi nii meilläkkii Atun kanssa riittöö helssinkin ravattiherrojen puutteessa elävvii naessii, kekkaperssiitä siis. Elä hyvä mies uhkoo meijän porkkanoihen polttamisella. Sekkii olut mitä sinä juot on savolaesella ohralla uatelootunna. Toisekseen myö ollaan niin kierää sakkia, jotta noinnii pahansisunen kaverj myö äkkiä kiännytetään savolaaseks. Sittennii kuuluttaan mehästysseurroon kaekki, joten ollaan aeka sissilöetä. Osulasta suahaan kova porukka kassaan, jos tulttaessiin sinne piäkaapuntiin vähän opettammaan savolaestapoja nulukeillen.
no johan nyt helvetti,tulen ja katkon teidän
talikoista piikit,käännän katiskat silleen että
nielu on pohjaan,piilotan aseet,katkon heinäseipäät,juon pontikat ja kusen kiukaalle.
Katoppa ku talikkohommat hoijettaan nykyjjään rattorilla, käytettään verkkoja eekä katiskkoja, asseet on jo piilossa, heinäseippäitten tilalla on nykyjjään tuorerehukiärylleet, joitta myösnii tinosaurriinmuniks haakuttaan, pontikkapannuu ej löyvä ies nimismies ja Arttu kus kiukkaalle männä laaantaena. Tällaissii pasihvisttii myö savolaesset ollaan, mutta tervetulloo, niin männään osulan puariin helssinkin ravattiherran kanssa kaljjoille ja pelattaan pajatssoo!
ei kuule ole kravattia näkyny ku häissä ja
hautajaisissa,niistäkin onneks molemmista on
aikaa.Kiitos kutsusta,lähden vaihtaan pajatso
rahoja heti huomenna.
mitenkähän sit luokitellaan aito "stadilainen"...?? onko olemassa joku aikaraja miten monen vuoden, sukupolven jälkeen voi sanoa että on aito helsinkiläinen???
vai pitääkö kenties olla niin että esi-isät on asunu rapakon reunalla ennekun koko kaupunki edes rakennettiin???
Monta sattaa vuotta oes hyvä ollunna assuu suvun paekallaan, jotta voes pullistella. Eepä kai tatilaesia ole ollunnakkaan kovin kauvan aikkoo. Hämäläissii mehästys- ja takamaetahan se helssinki alun perin on, asumatonta, vaikkeesti puollustettavaa rannikkoo. Sitte tulj ruohtalaessii. Eeköhän ne oikkeet helssinkiläesst uo lähinnä ruohtinkielissii, ei Savosta muuttaneihenkkaa jäläkeläissii, niin kun sinähhii uot. Tuuhan vuan palluumuuttajaks nii otettaan osulassa kaljjat, minä tarjjoon maitotilirahhoista tai kun myyn takamehtiä.
Slangi ei todellakaan ole mikään herrojen kieli. Lähinnä duunarit sitä puhuivat ennen, ja tietysti nuoriso. Herrat täällä päin puhuvat ruotsia.
on syntynyt ja asunut täällä,itse olen neljännessä
polvessa ja ylpeä siitä.Toivottavasti sinäkin olet
ylpeä siitä missä olet syntynyt ja asut.
Aikarajasta en osaa sanoa tarkkaan,en vaan jaksa
ymmärtää miksi roikut helsinki palstalla jos
et kerran asu täällä.Et kai ole vaan vihainen meille jostain ??
ei kaikki ole muuttanut savosta etelään vaikka
niitä on tosi paljon,minkäköhän takia ???
Ei sitten millään veri vedä sinne savoon,eikös se
maaseutu ollut venäjän herrojen metsästysmaita
joskus aikoinaan?? tai ruotsalaisten ??
Älä hyvä mies rupee realisoimaan metsää tai
kajoa maitotilirahoihin,äitis antaa sulle
korvapuusteja.
ehä mie suinkaan vihanen oo...sie sen sanoit en mie...miusta on vaan aika laella typerää et immeiset tappelee asiasta, jossa ei periaatteessa oo yhtään mittään tapeltavvaa...ehkä joku on miun kanssa sammaa mieltä..jos ei ni se ei miun maailmaa kaavva...(ja kai se oikeuttaa miun olemisen tällä palstalla et puolet suvusta on asunu 5 sukupolvee helsingissä....JA siitä huolimatta pidän itteäni ihan savolaisena...ja siitä olen hyvin ylpeä! kuten varmasti moni muukin....)
Katoppa historrijjaa kun tiällä joskus oon päreen valossa lukenna niin tiijän Savon asutetun suomalaesten toemesta ens kertoo, kun ei nämä raakat rajat ies olleet kelleen kelevanneet. Sitte myöhhemmin Ruunu piätti jotta köyhät asuttakkoot ilimaseks mokoman ryysyrannikon Saemaan laetamilta nii suohhaan Venäjjää vasttaan ies jonniinlaesta resupekkoo asummaan. Tuo se olj ehken hyvä huomio, ei kehtoo maetotilliin koskkee, nostoo vuan tukijaissii, antaa mehtännii kasvvoo. Sinullen Raaski voesin tok yhen rantapalastan myyvvä tuttavankauppoo aeka halavallahhii ja voetashan myö Artun kanssa väsätä mutjauttee siähen piälle mökkikkii, jos tahot. Se nyt tosin nosttoo hinttoo, jos niitä mukavvuuksii niiku sähöt ja sisähuussit. Sitte voetas vilosohveerata osulan puarissa kun sulla oes Savvoon nuita kakkosasumissittetä.
onko sara ja HAH kirjoittajat sama henkilö ??
Mielestäni ainakin yritin vastata HAH otsikon alle ja sain vastauksen saralta,vai eikö rauski vaan tajuu ??
myy sitte semmosta palstaa että siinä on myös
puita mistä vois väsäta mökin järven rannalle.
Ei taida mun kirvesmies taidot riittää joten on
hyvä jos apuu tulee,sisävessa on hyvä homma ja
sähköt.Sulla taitaa olla jo tiedossakin joku
tietty tuttu niihin sähköhommiin ??!!
Helsinkihän syntyi n 400 vuotta sitten siten, että Helsinge-nimisestä (nyk Vantaa) pitäjästä erotettiin pieni osa Helsinki-nimiseksi kaupungikseen. Kaupungin rakentajat tuotiin väkipakolla länsirannikolta, Raumalta, Porista ja niiltä nurkilta. Nämä sitten jäivät tänne ensimmäisiksi asukkaiksikin. Tietysti alkuperäisiä vantaalaisia (eli entisiä helsingeläisiäkin) oli joukossa ensimmäisten mukana.
Helsinki on sittemmin laajentunut maantieteellisesti myöhemmin liittämällä vähitellen osia Vantaasta itseensä, viimeksi Vuosaaren joskus 60-luvulla. Merkittävä osa asukkaista, niistä alkuperäisistä stadilaisista, onkin itse asiassa entisiä vantaalaisia.
Ihmisiä on lisäksi muuttanut runsaasti koko ajan muualta Suomesta, näitä eivät alkuperäisasukkaat koskaan hyväksy aidoiksi stadilaisiksi.
Nyt tais tulla sellaista juttua, että tulee turpaan...
Vantaahan on täys savolaisia onnenonkijoita.
Vantaa tunnetaakin muualla Savolaisten klondykenä!
Sieltähän noita on tippunut tänne Helsinginkin puolelle, niiku Vantaalaisia aikaisemmin. ;D
Vantaalla asuva ruottinkielinen Savolainen esitteleekin itsensä sanoen, jak ounkii vandaalen! :) Nukkukaa hyvin!
Hah hah haa, Ruottinkielinen Savolainen!
Sellaselta ei auta mennä kyselemään bussiaikataulua tai muutakaan mikä vaatii selityksiä.
Niin, en osaa sanoa mistä nykyisen Vantaan asukkaat ovat pääosin kotoisin. Vielä 60-luvulla Vantaalla asui vain reilut 20-30 tuhatta asukasta ja nyt lienee jotain välillä 180-200 tuhatta. Syntyvyys ei varmaan ole ollut noin suuri.
Tarkoitinkin kirjoituksellani sitä, että suuri osa nykyisistä alkuperäishelsinkiläisistä (=stadilaisia?) on alunperin lähtöisin Vantaalta (ent Helsingin maalaiskunta, Helsinge) tai vähintäänkin heidän vanhempansa tai isovanhempansa.
Lähes kaikki Töölön pohjoispuolen kaupunginosat kun ovat entistä Vantaata, samoin itäiset kaupunginosat. Kun nämä alueet on liitetty Helsinkiin, niin asukkaat tuli mukana.
Tämä on hyvä tietää. Myös niiden, jotka pitävät kovinta ääntä siitä, kuka on 'oikea stadilainen' ja kuinka monen sukupolven asumista Helsingissä vaaditaan tuohon arvonimeen,tms höpöhöpöä. Ettei vaan sattuisi olemaan vantaalaisia juuria uhostaan huolimatta.
Normaali ylpeys omasta kotikaupungistaan on tietysti ihan toinen juttu. Se onkin tervettä. Minustakin Helsinki on paras, vaikka en olekaan 'stadilainen' enkä koskaan tulekaan, koska isäni ei ole syntynyt alkuperäisen Helsingin alueella. Äitini vieläpä turkulais-satakuntalaista alkuperää. ('neljännesturkulaisuuteni' kestän hyvin ;) ) Itse asiassa olen sitä mieltä, että ainakin Vantaa pitää liittää Helsinkiin, mutta myös Espoo ja Kauniainen kuuluisi mukaan.
Muuttovirta taitaa muuten olla enemmän Helsingistä Vantaalle kuin toisinpäin. ;D. Savolaiset tuskin siten tulevat Vantaalta Helsinkiin...
Sitä paitsi savolaisissa ei ole mitään vikaa. Vaimonikin suku on sieltä kotoisin :O.
Nämähä on pelekästään neeuvottelukysymykssii. Sähömiesasia tuas on telekointija. Osulan puarin porukassa on yks Nipa, ammattikoulun priimusj sähöasennusosastolta. Ei piässynnä aekoinnaan Varkkautteen Ualströmmille vuorosähömiehheks kun sillä on niin kierrot silimät ja se on kova pierreen. Sähöstä kyllä tiettee melekeen kaiken. Vuan nytpä täyttyy lähtiä Waputtammaan, Arttu perkeleen riähkä jo hättyyttellee. Hyviä Walpurrin päeviä sinne Helssinkin ravattiherroille ja eri toten kekkaperssiillen!
Huom. Kirjoittaja on maalaisprovokaattori.
Ruotsin, Venäjän ja Englanninkielestä. Osa myös satamamiesten ja merimiesten käyttämiä sanoja. Näin on ja pysyy.
Lukiessani tekstejänne tuli mieleen, että ettehän vaan ole kateellisia maalaiset, kun meilläkin on oma murteemme, sanomme sitä slangiksi.
Emme ylpeile sillä, mutta jos joskus joku sana livahtaa vahingossa puheeseemme, on maalaiset heti vaahtoamassa, että me leuhkimme ja pullistelemme.
Voi teitä paskoja. Skeidoja siis.
annaha poeka kuul olla tollaset...kyl tiäl suap immeiset ympär maata räpeltee jetsulleen mielesä mukkaa...näenköhä se sinnuu niin kaameesti kurmottaa joskona sie yhtee savolaeseen törmeet...eip tuo "stadin slangi" nii kovi hiriveesti järkevemmält kuulosta, vaik se teitin mielestä onkii kovin jalloo ja erityist...tiälä ottasit turpaas ennenkö jalat maata viistää...
niin että todellakin voisit antaa tuollaisten kommenttien olla ihan omassa päässäs, ei savo ole yhtään sen huonompi murteena tai minä hyvänsä..et tälviisiin...
nimim. aivan yhtä ylpeä "omasta kielestään"
Ookko sinähhii oikkee immeinen? Tuuppa osulan puariin wapuks niin vejettään par rinkii humppoo ja juuvvaan likköörit piälle. Sitte voettaissiin lakittee vaekka meijjän Mansikki, sillä on aenakkii yhtä isot utarreet kun Huovis Amantalla. Jatkoja ajatellen Artulla on vahva sima käynynnä jo par viikkoo.
Täällä Stadissa sentään ollaan sen verran suvaitsevaisempia että tuskin kukaan koppava savolainenkaan saa turpiinsa viäntelynsä ja kiäntelynsä takia.
että työ vellihoosut kykene kun korkeentaan yrittämmään sitä turpiin lyöntijä
helsinki ????
ihan oikee immeinen oon...tai jos e ni sit o kyl jottain pahasti viala...no mie luulen ja mie tiiän...usoot sie...?
Paljon kuvaavampi nimi palstalle olisi "Hauku Helsinkiä".
turiset.
Eikö Helssinkin ravattiherrat sitten sua vaihettuu palstan nimmee, niin piäsisitte miälenne piähän.
niin
http://www.saunalahti.fi/sakarit/kerro-lisaa/alamussuta.jpg
zennasin sut Bätzin kundiks / friiduks. Borsa öögalle ja skippaa raflaan dokaamaan ja sbuklaa spottikset nurzille. Varo skoudeja.
kadehtivat pikka kyläämme ja pelkäävät kulkea täällä öisin. Jos on pelättävää, se johtuu siitä, että 60 % asukkaistamme on maalta muuttaneita landareita ja heidän siittämiään huligaaneja, jotka yrittävät matkia stadilaisia, siis aitoja meikäläisiä ja matkivat meitä ja vähän ylikin. Joka paikassa yritetään puhua slangia, mutta korostukset huomataan heti. Ei olekaan tämä töllistelijä aito stadilainen. No, tämä on vapaa maa. Tavataan taas maitolaiturilla.
tarvitaan, että saadaan safkaa, mitä skruudata.