Tätä mieltä on vahvasti Columbia-yliopiston Earth-instituutin tutkija Richard Seager;
http://ocp.ldeo.columbia.edu/res/div/ocp/gs/
http://ocp.ldeo.columbia.edu/res/div/ocp/gs/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
En lukenut kirjoitusta, mutta talvella pohjois-europpaa lämmittävää vaikutusta lienee vaikea kiistää, kun vertaa ilmastoa ympäri maapalloa vastaaville leveysasteilla
Pohjois-euroopassa on muualle verrattaessa muutenkin erilainen ilmasto.
Koko skandinaviassa on käytännössä meri-ilmasto ja muissa vastaavissa paikoissa mannerilmasto.
Eli ei golf-virta selita kaikkea
Eikö Kanadan rannikoilla ja Grönlannin rannikolla ole meri-ilmastoa? 🙄
David Battisti ja Richard Seager Gulf Stream 2002 juttu pitäisi jo unohtaa jo 20 vuotta vanha artikkeli.
Eihän se artikkelin ikä mitään itseään kumoa! -onko sen argumentit kumottu, se ratkaisee.
Jos sinulla on tietoa, kerro.
Ilmasto lämpenee, mutta Skandinaviassa kylmenee, koska Golf-virta heikkenee. Näin se tulee menemään. Tämän päivän päiväkotilaisilla on erilaiset eläkepäivät kuin nykyisillä eläkeläisillä.
Jääkaudella suomi oli jään peitossa, sama voi toistua tietyin väliajoin ja aivan saletisti bensa tai diesel moottoreilla ei ole sen asian kanssa pienintäkään roolia saati ihmisellä.
Ei se Golf virta muuta suuntaa. Turha edes haikailla. Siihen vaikuttavat ihan muut tekijät.
1.5c astetta on Suomen teollisuuden kuolema. No kynällä ja paperilla luvut saadaan näyttämään siedettämälle. Yksikään ulkomainen raskaanteollisuuden ala ei tule kylmän vyöhykkeen Suomeen investoimaan. Poro elinkeino on ainoa mikä suomeen sopii jos sekään.
Kalja ainakin maistuu mutta onko sekään ympäristöystävällistä menoa jos suomalaiset runsain mitoin alkaa juomaan.
Niin ja sopimuksilla on kieletty Suomen valtion pyörittämä teollinen toiminta. Ennen EU:ta meillä oli valtion omistamat Valmet, Neste, Enso-Gutzeit, Imatran Voima, Outokumpu jne.
Nyt odotetaan ja pyydellään että joku globaali yksityinen yhtiö investoisi tänne.
Eiks se ole hyvä, tälläisiä tappohelteitä ei enää tule.
Vähän uudempi tiedeartikkeli Golf-virrasta ja tuulijärjestelmistä.
https://journals.ametsoc.org/view/journals/phoc/49/4/jpo-d-18-0203.1.xml
Ja mitä päätelmiä siinä on?