11 uutta koronakuolemaa

"Suomen tartuntatautirekisteriin on kirjattu 11 uutta koronaan liittyvää kuolemantapausta viime keskiviikon jälkeen, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)".

https://demokraatti.fi/thl-tartuntatautirekisteriin-on-kirjattu-11-uutta-koronakuolemaa/

Viikossa 11 ja kuukaudessa 44 kupsahtaa koronaan.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No 8.8 oli vielä 984 kuollutta ja nyt 995 eli vauhti kuolemissa 3,66 / vrk.

Äänestä
  • Myös Britanniassa ja Israelissa koronakuolemat taas nousussa Suomen ohella

    Britanniassa ennätysmäärä koronakuolemia
    https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008163863.html
    "Britanniassa on raportoitu 10.8.2021 jo 146 uutta koronavirukseen liittyvää kuolemantapausta, uutistoimisto Reuters kertoo tiistaina. Kyseessä on korkein päivittäinen lukema sitten maaliskuun 12. päivän."

    Viime vuonna kuoli Britanniassa koronaan elokuun ensimmäisellä viikolla keskimäärin 15 ihmistä vuorokaudessa.

    https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/

    Nyt kun brititin on tehorokotettu, kuoli elokuun ensimmäisellä viikolla koronaan keskimäärin 90 ihmistä vuorokaudessa.

    Elokuun ensimmäisen viikon koronakuolleisuus on Britanniassa kuusinkertainen verrattuna vastaavaan aikaan viime vuonna, kun ei ollut rokotteita.

    Jos kesällä elokuussa näin, niin miten varsinaisena koronakautena eli hengitystieinfektiokautena noin lokakuun alusta maaliskuun 2022 loppuun???

    Britannia menee lockdowniin kohtuu pian, koska Bolsonaron Brasilian tapaan myöskään Britannian äärioikeistolta ei onnistu yleisvaarallisen SARS-CoV-2 hengitystievirusinfektion hoito flunassana kovinkaan kauan. Ei se tulo onnistumaan myöskään Suomelta.

    *

    Myös Israelissa koronatartunnat ja koronakuolemat kovassa kasvussa 7.8.2021 koronakuolemia 19 (maaliskuun lopussa viimeksi korkeampi lukema) ja 8.8.2021 oli 7 koronakuolemaa sekä 9.8.2021 17 koronakuolemaa.

    Uusi kesän ennätys koronatartunnoissa 5 923 maanantaina 9.8.2021 jollaisia lukemia oli viimeksi helmikuun alun aallossa.

    Lähde: Google-haku "covid Israel" ylin hakutulos.

    Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11731896

Aina on joku syy kun flunssaan kuolee.
Jos se ei olis korona, se olis luultavasti influessa tai joku muu.
Korona, on ihmisistä pelottava, kun se on sellaiseksi uutisoitu.
Kannattaa katsoa paljonko ihmisiä kuolee...

Äänestä
  • Kesällä ei kuole ihmisiä influenssaan, ainoastaan sitä ainakin 10x tappavampaan covid-19 hengitystieinfektioon.

    Äänestä

  • Mites rokotuksen kanssa, kuinka monen päivän sisällä rokotuksen jälkeen epämääräinen kuolema katsotaan rokotuskuolemaksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mites rokotuksen kanssa, kuinka monen päivän sisällä rokotuksen jälkeen epämääräinen kuolema katsotaan rokotuskuolemaksi?

    Kahdesta eri lähteestä "tieto" että vuorokausi on raja. Mutta voi olla väärää tietoa, sitäkin on liikkeellä. Joten en ole varma mutta oletan että 24h on vastaus. 😎
    Ja voihan joku asiasta enemmän tietävä korjata jos olen väärässä.

    Äänestä

43 uutta hukumiskuolemaa ja 28 liikenneonnettomuuden uhria kuukaudessa..

sähköonnettomuudet vaati kotitalouksissa n 100 kuoledmaA VUODESSA.

Äänestä

Syksyllä näitä rokotteen vastustajia sitten kupsahteleekin läjäpäin.

Äänestä

Pakkohan on kuolemienkin lisääntyä, kun Maailmassa uusien tartuntojen määrät ovat nousussa.
Maailman uusien tartunojen määrä 10.8 oli 611444 / vrk.
Eurooppa uusien tartuntojen määrä 10.8 oli 122786 / vrk.
Pohjois Amerikka tartuntojen määrä 10.8 oli 131478 / vrk.
Aasiassa uusien tartuntojen määrä 10.8 oli 270031 / vrk.
Etelä Amerikka tartuntojen määrä 10.8 oli 55441 / vrk.
Afrikka uusien tartutojen määrä 10.8 oli 29974 / vrk.

Äänestä

Niin kauan kuin koronaan kuolleiden keski-ikä on suurempi kuin suomalaisten elinajanodote tilanne lienee hyvin siedettävä? Ellei sitten halua tarkemmin miettiä miksi iäkkäät tilastoidaan koronaan kuolleiksi.

Äänestä

Pelottelu se vaan jatkuu päivästä toiseen, lampaat juoksee kuin päättömät kanat

Äänestä

Moniko noista kuoli korona piikkeihin?

Äänestä

Suomessa tapahtuu kaikkiaan:

yli 50000 cupsahdusta/vuosi.
yli 4167 cupsahdusta/kuukausi.
yli 963 cupsahdusta/viikko.
yli 134 cupsahdusta/vuorokausi.

Äänestä

meillä kuoli kani muutama vuosi sitten, oli upea aamuaurinko, kuolinsyy oli aamuauringon aikainen kuolema.

mummu oli todettu korona tartunnan saaneeksi , en tiedä miten olisi käynyt ellei olisi kaatunut rappusissa kuolettavasti, koronan aikainen kuolema.

kun jokin asia on jonkin aikainen on tapahtuma 3 ulotteinen, on kohde , tapahtumapaikka sekä jokin ajallinen yhteys johonkin , milloin ohi ajavaan paloautoon , ehkä edellisen aamun väärän lääkkeen ottoon , muuhun yllättävään sairauskohtaukseen , jos on päätetty että kuolema on vaikka syksyn aikainen ei kait nyt syksyä voi syyttää.

monisairaus on nimensä veroinen ja elämä 70 vuoden jälkeen ei pääty 1 asiaan.

Äänestä

Taitaa salaliittoteoreetikot väännellä piikkimurhat koronakuolemiksi.

Äänestä

miksi meitä päästetään äänestämään vapaasti kun kuitenkin media on vain oikeata mieltä , sitä mitä meidänkin pitää olla,

Äänestä

Iloinen uutinen, täällä ei vieläkään ole todettu yhtään korona tartuntaa, hyvä me, emme ottaneet rokotetta joten emme sairastuneet, emme myöskään käyneet varmuuden vuoksi koronatestissä, joten sieltäkään ei tartuntaa saatu.

Jumalauta että on ihanaa olla fiksu, asiat vaan rullaa!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Suomen tartuntatautirekisteriin on kirjattu 11 uutta koronaan liittyvää kuolemantapausta viime keskiviikon jälkeen, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)".

https://demokraatti.fi/thl-tartuntatautirekisteriin-on-kirjattu-11-uutta-koronakuolemaa/

Viikossa 11 ja kuukaudessa 44 kupsahtaa koronaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu