Kaduilla naurattaa

Anonyymi

Kesällä naurattaa kaduilla olevat juopot ja narkit, naurattaa kuinka pikkeuksellisen älykkäitä ihmisiä he ovat ottaen rennosti ja antaen työssäkäyvien rahoittaa heidän jatkuvan juhlimisensa. Elämä on pelkkää viikonloppua, se on kai eräänlainen zen-tila, huoletonta täysin seesteistä henkisyyteen keskittyvää elämää. Ei tarvi mennä salille bodaileen, huolehtia että saa riittävästi ravintoa ja kaikkea muuta mitä normaalit "muurahaiset" tekevät. Minua se vaan naurattaa kuinka tyhmiä me olemme jotka raadamme töissä ja sen jälkeen vielä salilla tai kuka missäkin harrasteessa, hoidamme perhettä, yritämme pitää vaimot tyytyväisinä tietäen että se ei ole kuin ajan kysymys kun vaimo pettää (tai pettää jo) ja lähtee menemään. Kiireellisessä elämäntavassa ei vaan enää pysty pitämään kehoa timmissä kunnossa, tai ainakin se vaatiii todella paljon panostamista ja se on taas pois vaimon tyytyväisenä pitämisestä jne. Aikamoinen oravanpyörä. Viisaat ihmisen kulkevat zen-tilassa silmät lasittuneina ympäri kaupunkia, aina on rahaa kamaan tai alkoholiin, kaverit jeesaa jos omat loppuu, oikeita tosiystäviä, ei aikatauluja, elämä pelkkkää viikonloppua, elämä on balanssissa, ruokaa ei juuri tarvi, henkinen tasapaino on löytynyt, on yhtä maailman ja luonnon kanssa.

Sitä minä vaan naureskelen kaduilla kulkiessani.

2

185

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin no. Kysy yhdeltäkin, että onko tuo hänestä itsestään jotenkin nautinnollinen elämäntilanne. Voi tulla hieman eri näkökulmaa asiaan.

      • Anonyymi

        Tästähän tuli juuri dokumentti yleltä. Voi olla areenassa vielä. Katsokaa ja miettikää sitten toistamiseen.

        Tuollaisessa elmäntilanteessa vaan on se varjopuoli että sitten kun on omien lisäksi myös kavereiden, sukulaisten ja varastetut rahat loppu, niin sitten pitää varastaa lisää että saa päivän annoksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1885
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1391
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1336
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1323
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1106
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      814
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      25
      639
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      625
    Aihe