Tytön uusi kaveri

Naapuriin muutti 10- vuotias tyttö kuten omanikin on. Tutustuivat ja kävivät koiria ulkoiluttamassa. Tulivat sisään ja tyttäreni kysyi saavatko voileivät ja mehua. Lupasin kun käyvät ensin käsien pesulla.

Vessasta kuului kun uusi tyttö selitti miten äiti on kieltänyt pesemästä liikaa käsiä, menee immuniteetti ja sairastuu.
Tulipa mieleen voinko lastani laskea kotiin jossa hygienian perusteita tingitään. Esim. Vatsataudit tarttuvat käsien kautta. Oi
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sellasen tainan sitten tällä kertaa keksit no mikäs siin onhan sitä kiva kerto omia satuja.

Äänestä

Pöpöistä se immuniteetti vahvistuu, pesusta heikkenee.
Älä siis ylireakoi.

Äänestä
  • Aina kannattaa uskoa nimetöntä nettilähdettä,
    joka ei osaa edes kirjoittaa sanaa "ylireagoi".

    Äänestä

  • Lika ei vahvista immuniteettia, ellei halua sairastua. Sillä elimistö tunnistaa ja tuhoaa vain sellaiset taudinaiheuttajat, jotka on sairastettu tai jota vastaan on rokotettu. Yleiskuntoa voi vahvistaa syömällä, nukkumalla ja liikkumalla kohtuullisesti. Mutta on turha kuvitella, että nämä keinot estäisivät bakteeri- ja virusinfektioita.

    Lapsuuden liiallisen hygienian on ajateltu MAHDOLLISESTI edistävän joidenkin autoimmuunisairauksien puhkeamista. Monet autoimmuunisairaudet ovat perinnöllisiä. Niissä on kyse päinvastaisesta ongelmasta. Yliaktiivisesta immuunijärjestelmästä, joka hyökkää omaa elimistöä vastaan.

    Asia on monimutkainen. Sillä monet asiat ympäristössä, kuten ilmansaasteet, katupöly, homeet ja erilaiset kemikaalit heikentävät immuunipuolustusta. On yhtäläiseen mahdollista, että jotkut jokapäiväiset ulkoiset tekijät laukaisevat autoimmuunireaktioita.

    Äänestä

pitää sanoa että meillä pestään kädet kun tullaan ulkoa.

Äänestä

Tietenkin pitää sanoa, että jos tulee ulkoa, niin kädet pestään ennen syömistä ja jos ei pese, ei myöskään tule voileipää käteen. Tämän pitäisi olla jo sanomattakin selvää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Naapuriin muutti 10- vuotias tyttö kuten omanikin on. Tutustuivat ja kävivät koiria ulkoiluttamassa. Tulivat sisään ja tyttäreni kysyi saavatko voileivät ja mehua. Lupasin kun käyvät ensin käsien pesulla.

Vessasta kuului kun uusi tyttö selitti miten äiti on kieltänyt pesemästä liikaa käsiä, menee immuniteetti ja sairastuu.
Tulipa mieleen voinko lastani laskea kotiin jossa hygienian perusteita tingitään. Esim. Vatsataudit tarttuvat käsien kautta. Oi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu