Joosua lyö sauvalla Jordan-virran veteen ja vesi jakautuu kahtia. Kaislameri jakaantuu kahtia voimakkaan itätuulen vaikutuksesta, jolloin Israel kulkee meren pohjaa kuin kuivaa maata pitkin, mutta faraon sotajoukot hukkuvat veden palatessa ... Mooses ja Egyptin tietäjät tekevät taikatemmpuja... Jeesus kävelee veden päällä ja tyynnyttää myrskyn sanallaan... ei voi olla totta, että pidätte näitä satuja totena.
Jumalanne on satua
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aha. Oliko siinä kaikki?
Ei tosiaankaan ollut kaikki. Kuka ääliö uskoo mannerten jakaantuneen noin 4500 vuotta sitten ja Jumalan seisottaneen taivaalla aurinkoa ja kuuta?
2Moos.15:4 Biblia (1776) Pharaon vaunut ja hänen sotaväkensä syöksi hän mereen. Hänen valitut päämiehensä ovat upotetut Punaiseen mereen. 2Moos.15:1. 15:21
Jeesus on alfa ja omega. Jokaisen polven pitää notkistuman Hänen edessään ja jokaisen kielen tunnustamaan Hänet Herraksi.
Epäuskoisia ihmisiä ei edes Jeesus voi auttaa. Kumma juttu, epäusko on vahva voima.
Sinullakin on vahva epäusko Zeuksen suhteen. Zeus ei voi siis sinua auttaa.
2Moos.15:19 Biblia. Siillä Pharaon hevoset menivät mereen, vaunuinensa ja ratsasmiehinensä, ja Herra palautti meren heidän päällensä. Mutta Israelin lapset kävivät kuivaa myöten keskellä mertaa.
2Moos.15:20-21 Ja naisprofetta Mirjam, Aaronin sisar, otti vaskirummun käteensä, ja kaikki naiset seurasivat häntä vaskirumpuja lyöden ja karkeloiden. Ja Mirjan viritti heille virren: Veisatkaa Herralle, sillä hän on ylen korkea, hevoset ja miehet hän mereen syöksi.
2Moos.15:1 Biblia (1776) Silloin veisasi Moses ja Israelin lapset Herralle tämän virren, ja sanoivat: Minä veisaan Herrale, sillä hän on sangen jalon työn tehnyt, hevosen ja miehen hän mereen syöksi.
Ps.136:15 Biblia. Joka Pharaon sotaväkensä Punaiseen mereen upotti: sillä hän laupiutensa pysyy ijankaikkisesi.
Joos.4:20-24. Ps.66:6 Meren hän muutti kuivaksi maaksi, jalkaisin käytiin virran poikki; silloin me iloitsimme hänestä. Ps.78:13-14. Hän halkaisi meren ja vei heidät sen läpi, hän seisotti vedet roukioksi. Hän johdatti heitä päivän aikaan pilvellä ja tulen valolla kaiket yöt. Ps.106:9-11 Hän nuhteli Kaislamerta, ja se kuivui. Hän kuljetti heitä syvyyksissä niinkuin erämaassa. Hän pelasti heidät vihamiesten kädestä ja lunasti heidät vihollisen vallasta. Vedet peittivät heidän ahdistajansa, ei yhäkään niistä jäänyt jäljelle. Jes.63:11-13 Silloin hänen kansansa muisti muinaisia päiviä, muisti Mooseta: Missä on hän, joka toi heidät ylös merestä, meidän ynnä hänen laumansa paimenen? Missä on hän, joka pani hänen sydämeen Pyhän Henkensä; hän joka antoi kunniansa käsivarren kulkea Mooseksen oikealla puolella, joka halkaisi vedet heidän edestänsä tehdäkseen itselleen iankaikkisen nimen; hän, joka kuljetti heitä syvyyksissä niinkuin hevosia erämaassa, eivätkä he kompastelleet?
Hiirikin hoitaa leijonan piikillä🕯️
Ps.77:18-21 Pilvet purkivat vettä, pilvet antoivat jylinänsä, sinun nuolesi lensivät. Sinun pauhinasi ääni vyöryi, salamat valaisivat maan piirin. maa vapisi ja järkyi. Meren halki kävi sinun tiesi, sinun polkusi läpi suurten vetten, eivätkä sinun jälkesi tuntuneet. Sinä kuljetit kansasi niinkuin lammaslauman Mooseksen ja Aaronin kädellä. Ps.78:52-53 Mutta kansansa hän pani liikeelle kuin lampaat ja johdatti heitä erämaassa kuin laumaa. Hän johti heitä turvallisesi, heidän ei tarvinnut peljätä; mutta heidän vihollisensa peitti meri. Miik.6:4 Minähän olen johdattanut sinut Egytin maasta, vapahtanut sinut orjuuden pesästä: ja minä lähetin Mooseksen, Aaronin ja Mirjamin käymään sinun edelläsi.
Joos.2:10-11 Sillä me olemme kuulleet, kuinka Herra kuivasi Kaislameren vedet teidän tieltänne, kun lähditte Egyptistä, ja mitä teitte niille kahdelle amorilaiselle kuninkalle tuolla puolella Jordanin, Siihonille ja Oogille, jotka te vihitte tuhon omiksi. Kun me sen kuulimme, raukesi meidän sydämemme, eikä kenenkään ole enää rohkeutta asettua teitä vastaan; sillä Herra, teidän Jumalanne, on Jumala ylhäällä taivaassa ja alhaalla maan päällä. Joos.4:23-24
Miksi sinulle on se Kaislameren ylitys ongelma? Onko tietosi vanhan tarinoitten toistoa.
Kyllä Kaislameren ylitys on onnistunut, onhan se meren veden poistuminen ollut nähtävissä ennen 1900- lukua. Meri väistyi - oli erittäin kovat tuulet, ja vei meren vedet - jossa kuiva oli kuljettavassa kunnossa.
Asian yllättävän todistuksen antoi Englantilasen Sotilasviranomainen, kun se todistettiin paikan päällä.
Onhan raamatusta muutakin tullut todistetuksi, joille tavallasi naurettiin.
Kun ei ollut tietoa, kunnes satelliitit nousi taivaalle ja sieltä katsoen, nähtiin raamatun todellisuus - joka siihen asti oli ateismin naurama asia.
No, se siitä.
Ymmärrän, kun ei ole uskoa, sitä uskoo kaikkeen siihen, joka ikäänkuin olisi pönkkäpuu omaan näkemykseen.
Raamatussa Maa kuvataan
pannukakun muotoiseksi, taivaalla on veden, lumen ja jään varastot, Kuu luo oman valonsa. Kaikki tuo on todettu valheeksi