Maailmanennätyksiä ei tehdä vahingossa - Kiitos Sanna Marin ja Krista Kiuru!

Anonyymi

Marin ja Kiuru ainakin tiesivät tarkalleen mitä tekivät. Maailmanennätyksiä ei tehdä vahingossa!

IS 9.7.2021: Saksalaistutkimus: Suomi on parhaiten koronakriisissä pärjännyt maa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008113688.html
"Saksalaislehti Der Spiegel tarkastelee tuoreessa tutkimuksessaan sitä, miten maiden erilaiset hallitustoimet ovat tehonneet koronakriisissä.

Suomi menestyi parhaalla mahdollisella tavalla saksalaislehti Der Spiegelin koronatutkimuksessa."

Saksalaislehti: Suomi sijoittui ensimmäiseksi 154 maan vertailussa koronapandemiasta selviämisessä
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008115041.html
"Suomi on selvinnyt parhaiten koronaviruspandemiasta, kertoo saksalaisen Der Spiegel -lehden tekemä laaja vertailu.

Vertailussa käytettiin 154 maan tietoja.

Maat pisteytettiin neljän kohdan perusteella: ylikuolleisuus, rajoitukset ihmisten elämään ja vapauteen, toteutuneen ja ennustetun bruttokansantuotteen erotus sekä vähintään yhden rokoteannoksen saaneiden osuus."

Der Spiegel: Suomi on suoriutunut parhaiten koronakriisistä selviämisessä – vertailussa oli 154 maata
https://demokraatti.fi/der-spiegel-suomi-on-suoriutunut-parhaiten-koronakriisista-selviamisessa-vertailussa-oli-154-maata/
"Suomi on selviytynyt parhaiten koronakriisistä, saksalaislehti Der Spiegelin tutkimuksesta selviää."

Parhaiten pärjänneet maat maailmassa:

1. Suomi, 1,75
2. Luxemburg, 2,00
3. Norja, 2,05
4. Tanska, 2,05
5. Taiwan, 2,09
6.Singapore, 2,13
7. Japani, 2,31
8. Uusi-Seelanti, 2,35
9. Sveitsi, 2,36
10. Israel, 2,41

18

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on tiedossa, että Suomi on hoitanut hyvin korona-asiaa. Etenkin kokoomus on hyökkäillyt hallituksen kimppuun syyttäen huonosti hoidetusta koronatilanteesta. Samoin lainanotosta, joka tässä erikoistilanteessa on pakollista, jotta voidaan selvitä koronasta mahdollisimman vähin vaurioin. Varsinkin kokoomuksessa on ymmärrystä siitä, että tässä tilanteessa on pakko ottaa lainaa melko reippaasti, perussuomalaiset on eri asia, siellä puolella ei looginen ajattelu toimi. Vaikka heidän mallimaansa USA on ottanut asukaslukuunkin verrattuna tähtitieteellisiä lainoja Suomeen verrattuna. Perussuomalaisista taitaa suuri osa olla "sukanvarteen säästämisen tasolla". Korona-aikana ei napilla pelata vaan isolla rahalla amerikkalaiset esimerkin näyttäjinä. Säästämisen aika tulee myöhemmin. Ainakaan minä en luota perussuomalaisten kykyyn hoitaa valtakunnan asioita. Perussuomalaisten oma meppi kuvaa perussuomalaisten tasoa ehkä osuvimmin.

      • Anonyymi

        Kristan terveysturvallisella koronanhoitolinjalla 3 ensimmäistä aaltoa hoidettu Suomen osalta Der Spiegelin saksalaistutkimuksen mukaan maailman parhaiten, mutta nyt ilmeisesti kepun vaatimuksesta Kiuru siirretty syrjään ja valittu talouslähtöinen koronapolitiikka. Olemme tuhon tiellä!


    • Anonyymi

      Kokoomus, mutta etenkin PS on eniten hyökännyt Marinin hallitusta vastaan.
      Harmi vaan, että tiukkoja rajoituksia ei enää kestetty ja pandemialuvut nousivat liiaksi.
      Pakkohan uutta leviämisaaltoa on taas lailla, rajoituksilla alkaa vähentään.

    • Anonyymi

      Nykyhallitus on toimettomuudessaan kyllä maailmanennätystasoa ei vain koronan vaan kaiken muunkin suhteen.

    • Anonyymi

      taas tää vanhus, spiegelin ihailija - palkitsee hitlerin uudelleen ja uudelleen

      oletko sä huumediileri?
      tennarit jalassa?

    • Anonyymi

      Virus on nyt se suurin urheiluhenkiö jota jännitetään saako ennätyksiä tämä urheiliaja.. nimellä Virus uusia ennätyksiä..

    • Anonyymi

      Hallituksen ansiota tuo ei ole vaan tunnollisen kansan.

      • Anonyymi

        Tunnollinen kansa noudattaa hallituksen antamia suosituksia ja muita rajoituksia joilla koronaepidemia pidetään kurissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunnollinen kansa noudattaa hallituksen antamia suosituksia ja muita rajoituksia joilla koronaepidemia pidetään kurissa.

        sanoo 60-75 v
        pankkiiri mikkelistä


      • Anonyymi

        Antti Kurvisen talouslähtöisellä koronapolitiikalla tätä maailmanmestaruutta ei takuulla olisi saavutettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunnollinen kansa noudattaa hallituksen antamia suosituksia ja muita rajoituksia joilla koronaepidemia pidetään kurissa.

        Ei jallitus ole tehnyt mitään järjellistä koko aikana. THL ja Rokotetutkimuskeskus ovat hoitaneet asiaa. Narsisti Psyko Sanna ja syömishäiriöinen Krista ovat vain toimineet megafoneina.


    • Anonyymi

      Suomi harvaan asuttu maa ,ei hallituksen ansiota olisi voitu hoitaa paremmin.

    • Anonyymi

      Näin se on ja nyt talous tämän urotyön takia 3,5 %:n nosteessa, Nordea nosti kasvuennustettaan.

      • Anonyymi

        Kuopasta on aina jyrkkä nousu, tollo.


    • Anonyymi

      Ihan väärin sammutettu!
      Ei ne tytöt osaa. Porvarisetämiehet olisivat ehkä antaneet talon palaa.. mutta he olisivat jättäneet sammuttamatta oikealla tavalla.

    • Anonyymi

      Milloin Marin esiintyy Playboyn kannessa? Kaikki muu on kokeiltu.

      • Anonyymi

        Heti, kun on aikaa pornokuvauksista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe