Pakkoruotsi ei ole mikään ikiaikainen juttu

vaikka jotkut tuntuvat niin kuvittelevan, että se on ollut täällä kautta historian. Mutta näinhän ei ole, vaan pakkoruotsi tuli tänne n. 50-vuotta siten kepun ja Rkp:n lehmänkauppojen myötä, Rkp pääsi kiristämään kepua, joka suostui, se oli iso virhe. Ja silloin aikoinaan myös opettajat vastustivat kiivaasti pakkoruotsia.

Kyselyt ovat myös kertoneet, että kaikkien puolueiden kannattajakunnissa on iso prosentti, jotka haluaa kielivapauden, jopa Rkp:ssä heitä on aikalailla. Mutta Rkp-fanaatikot hyökkäävät vain persujen kimppuun, koska persut on ainoa puolue tällä erää joka virallisesti kannattaa pakkoruotsin poistoa.

Näille Rkp-fanaatikoille on tyypillistä myös valehtelu, he selittävät esim. että persut haluaa tuhota ruotsin kielen, poistaa sen kokonaan kouluista jne. Vaikka persut siis vain haluavat pakkoruotsin pois. Pakkoruotsin poistohan ei ole hyökkäys ruotsinkielisiä vastaan, vaikka näinkin jotkut fanaatikot väittävät. Ja totuushan on, että maailmassa ei ole vähemmistöä jolla olisi asiat paremmin kuin
tällä
sakilla
21<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat
  • Näihin jää aina rkp:ltä vastaamatta.

    Äänestä

Ruotsin kieli ei edes ole Suomen alkuperäiskieli.

Äänestä
  • Kyllä se on. Taitaa olla vanhepikin kuin suomi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se on. Taitaa olla vanhepikin kuin suomi.

    Ei tosiaankaan ole, ruotsin kieltä ei edes ollut vielä silloin kun Suomen alueella jo puhuttiin suomen murteita

    Äänestä

Jos minun on pakko puhua ruotsia omassa maassani niin pakottajan on pakko kuolla 🤣

Äänestä
  • Perussuomalaisten asenteet ovat varsin "likaisia" ruotsin kieltä kohtaan. Ruotsin pakollisuus ei ole ruotsinkielisille mikään elämän ja kuoleman kysymys. Suuri kysymys onkin juuri nuo hirveät asenteet ruotsin kieltä kohtaan. Jospa persussuomalaiset katsoisivat joskus peiliin, kun he puhuvat ruotsia puhuvista suomalaisista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perussuomalaisten asenteet ovat varsin "likaisia" ruotsin kieltä kohtaan. Ruotsin pakollisuus ei ole ruotsinkielisille mikään elämän ja kuoleman kysymys. Suuri kysymys onkin juuri nuo hirveät asenteet ruotsin kieltä kohtaan. Jospa persussuomalaiset katsoisivat joskus peiliin, kun he puhuvat ruotsia puhuvista suomalaisista.

    Näytä nyt todisteet niistä "hirveistä asenteista", et vaan löydä sillä kuvittelet. Ja esim. 1930-luvulla täällä käytiin kovia kielisotia, eikä persuja ollut silloin olemassa.

    Pakkoruotsi on muuten rkp:lle ihan avainkysymys.

    Äänestä

Miksi ruotsinkieli on piikki persujen p*rseessä ? Persujen trollaus sitä vastaan
on jatkuvaa ja aggressiivista. Miten se juuri persujuntin elämää häiritsee niin kauheasti ?

Äänestä
  • Åbo+Akademian+suuri+kysely+kertoi,+että+74%+kansasta+haluaa+pakkoruotsin+pois,+se+ei+siis+vaan+ole+persujen+juttu.+Pakkoruotsia+vihataan+yleisesti+ihan+vasemmalta+oikealla.

    1Äänestä

Johannes Virolainen syyllinen riesaruotssiin.

Äänestä

Jos haluaa oppia uusia kieliä, niin ruotsin kielen opiskelu on helpoin tie uusien kielien oppimiseen. Sitä paitsi siitä on täällä enemmän hyötyä kuin jostain ranskasta tai espanjasta.

Äänestä
  • Todellinen ja suurin ongelma on suomen kieli. Sillä kun ei tee mitään Suomen ulkopuolella. Outo hyödytön kieli on globaalistuvassa maailmassa kummajainen. Suomalaisten on suhtauduttava nöyrästi tähän tosiasiaan. On täysin turhaa syyttää ruotsin kieltä ja sen pakollisuutta koulussa.

    Äänestä

  • Tuo porttiteoria on kumottu hölmönä, esim. Ranskaa kannattaa alkaa lukea suoraan, eikä ruotsin kautta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Todellinen ja suurin ongelma on suomen kieli. Sillä kun ei tee mitään Suomen ulkopuolella. Outo hyödytön kieli on globaalistuvassa maailmassa kummajainen. Suomalaisten on suhtauduttava nöyrästi tähän tosiasiaan. On täysin turhaa syyttää ruotsin kieltä ja sen pakollisuutta koulussa.

    Ruotsin kielellä ei kohta tee Ruotsissakaan mitään. Ja suomen kieli on yksi kymmenestä vanhimmasta, maailmassa edelleen puhutusta kielestä, ruotsi ei kuulu joukkoon.

    Muista se hurri.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuo porttiteoria on kumottu hölmönä, esim. Ranskaa kannattaa alkaa lukea suoraan, eikä ruotsin kautta.

    Saksa on euroopan eniten äidinkielenä puhuttu kieli. Sitä kannattaisi opiskella mieluummin kuin ruotsia. Saksan kieli voisi toimia "porttina" myös ruotsin kieleen.

    Äänestä

Persujen tyttärien kannattaa opella ruotsia. Muuten ei pääse Helsinkiin piikomaan.

Äänestä
  • Persun hartain toive on, että tytär menisi naimisiin suomenruotsalaisen kanssa.

    Äänestä

Katsoin eilen elokuvaa "Äideistä parhain". Kertoo Ruotsiin lähetetystä suomalaisesta sotalapsesta. Muutoin ihan hyvä leffa. Klaus Härön ohjaama. Klaus Härön leffat ovat ainoat "suomalaiset", joita viitsin katsoa. Niissä on nk. tasoa.

Siinä kumminkin, hurrikenraali Adolf Ehrnroothin hengessä, "ryssiteltiin" koko ajan.

Mutta kun kuuntelivat radiosta uutista "Ryssä on pommittanut koko Helsingin! Hirveää! Ryssä aikoo vallata koko Suomen!" räjähdin pakostakin nauruun.

(Tä, niinqu miks? No kato, koska ne ite ovat miehittäneet Suomea jo 800 vuotta, pitäneet meitä alempana kansana ja rotuna, etenkin saamelaisia. Orjuuttaneet, vuosisatojen ajan lähettäneet lapsiamme myytäviksi, orjiksi mm. lähi-idän muslimipedofiileille, ryöstäneet ja varastaneet kansaltamme kaiken mahdollisen, oman goottipäällikkönsä ("kuninkaansa", jos näin tahdotte) pönkittämiseksi. Veivät köyhältä torpalta "veroina" viimeisenkin lehmän ja torppaväki, tietty, kuoli nälkään. Ym. Selqisqö?)

Ruotsalaisilta puuttuu täysin oma itsekritiikki, elävät jatkuvassa valheessa.

Ja näitä suomalainenkin vihervasemmisto tukee edelleen.

Äänestä
  • Mitä kukin on tehnyt vuosisatoja ja tuhansia sitten ei pitäis vaikuttaa tänä päivänä kansalaisen tavalliseen elämään. Mutta kun Persuilla ei oo mitään todellista sanottavaa, pitää heidän poimia historiasta sopivia juttuja mustamaalatakseen ruotsia puhuvia suomalaisia. Tätähän harrastaa Persujen Suomalaisuuden Liittokin kokopäivätoimisesti ja haluaa toiminnalleen vielä valtion avustusta.

    Äänestä

Jopa monet ruotsinkieliset tajuavat, että ruotsin kieli on menettänyt merkityksensä. Eräs tunnettu suomenruotsalainenkin totesi, että ruotsista on tullut pelkkä "kyökkikieli".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

vaikka jotkut tuntuvat niin kuvittelevan, että se on ollut täällä kautta historian. Mutta näinhän ei ole, vaan pakkoruotsi tuli tänne n. 50-vuotta siten kepun ja Rkp:n lehmänkauppojen myötä, Rkp pääsi kiristämään kepua, joka suostui, se oli iso virhe. Ja silloin aikoinaan myös opettajat vastustivat kiivaasti pakkoruotsia.

Kyselyt ovat myös kertoneet, että kaikkien puolueiden kannattajakunnissa on iso prosentti, jotka haluaa kielivapauden, jopa Rkp:ssä heitä on aikalailla. Mutta Rkp-fanaatikot hyökkäävät vain persujen kimppuun, koska persut on ainoa puolue tällä erää joka virallisesti kannattaa pakkoruotsin poistoa.

Näille Rkp-fanaatikoille on tyypillistä myös valehtelu, he selittävät esim. että persut haluaa tuhota ruotsin kielen, poistaa sen kokonaan kouluista jne. Vaikka persut siis vain haluavat pakkoruotsin pois. Pakkoruotsin poistohan ei ole hyökkäys ruotsinkielisiä vastaan, vaikka näinkin jotkut fanaatikot väittävät. Ja totuushan on, että maailmassa ei ole vähemmistöä jolla olisi asiat paremmin kuin
tällä
sakilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu