Käytin noin puolitoista vuotta dienorette e-pillereitä ehkäisyyn, ja muuten olin tyytyväinen niihin, paitsi huomasin pientä hiustenlähtöä. Ajattelin sen johtuvan pillereistä ja koska reseptini niihin loppui niin päätin että jos vaihtamalla toisiin hiustenlähtö loppuisi. Sain lääkäriltä reseptin rigevidoncont nimisiin e-pillereihin, mutta heti kuukauden käytettyä niitä hiustenlähtö vain yltyi entisestään ja hiuksia alkoi lähteä todella paljon entiseen verrattuna. Asia rupesi ahdistamaan niin paljon, että varasin ajan yksityiselle, jossa sain reseptin Diane Nova pillereihin. Olen nyt käyttänyt näitä kuukauden eikä muutosta ole tullut. Pelkään että hiustenlähtö vain jatkuu ja jatkuu enkä tiedä mitä pitäisi tehdä😩 olisiko järkevää jatkaa näitä pillereitä ja toivoa parasta, vaihtaa takaisin Dienoretteen tai vaihtaa kupari- tai hormonikierukkaan? Ylipäänsä onko muilla kokemusta hiustenlähdöstä hormonaalisen ehkäisyn takia? Labrat otettu juuri, joten sen puolesta kaikki ok!
E-pillerit ja hiustenlähtö
Anonyymi
03269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.