Luettelo vakavasti otettavista tutkijoista

jotka eivät pidä Jeesusta historiallisena henkilönä.





Tulipas paljon tyhjiä rivejä. Sitä se teettää, kun argumentit ovat "tyhjää täynnä" niin kuin nimimerkki Strong-atheistin pää.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todennäköisesti luettelo ei edes mahtuisi tälle palstalle. Virheesi on se, että puhut nyt vain kristityistä teologeista. Tässä pahin virheesi on se, ettet tajua teologian olevan pseudotiedettä. Toinen paha virheesi on se, ettet huomioi kaikkia tutkijoita. Esimerkiksi Yhdysvalloissa 41% (vanha tutkimus vuodelta 2009) ei uskonut Jumalaan tai muuhun henkeen tai tuntemattomaan luojaan. Tästä joukosta löytyy paljonkin tutkijoita, jotka ihan vain rationaalisesti (Raamatusta riippumattomien todisteiden olemattomuus) ovat tulleet johtopäätökseen, ettei Jeesus ole historiallinen henkilö. Kolmas virheesi on se, että puhut vain kristityistä tutkijoista. Esimerkiksi kiinalaiselle tai Japanilaiselle ei-kristitylle tutkijalle historiallinen Jeesus vertautuu Saunatonttuun - heitä ei voisi vähempää kiinnostaa moinen mielikuvitushahmo.

      • Voi että olet lapsellinen ja typerä. Jopa ateistien tutkijoiden joukossa pidetään Jeesusta historiallisena henkilönä ja vain muutama älykääpiö tekee tässä poikkeuksen. Katsopas, kun se Paavali on historian henkilö, ja kirjoitti historian henkilöstä, Nasaretilaisesta Jeesuksesta.


      • Anonyymi
        Kustaan kirjoitti:

        Voi että olet lapsellinen ja typerä. Jopa ateistien tutkijoiden joukossa pidetään Jeesusta historiallisena henkilönä ja vain muutama älykääpiö tekee tässä poikkeuksen. Katsopas, kun se Paavali on historian henkilö, ja kirjoitti historian henkilöstä, Nasaretilaisesta Jeesuksesta.

        Outoa on se että Jeesuksen kulkemiin paikkoihin rakennettiin kappelia ja kirkkoja.Jos Jeesus olisi vai keksitty,ei kirkkoja olisi rakennettu niin moneen paikkaan.Jopa oletettuun Jeesuksen taivaaseen nousu paikkaan rakennettiin kirkko.Olen käynyt paikalla.Sitä kalliota sivelemään oli jatkuva jono ihmisiä.Myös kaivaukset todistavat raamatun mainitsemat paikat ja tapahtumat on oikeasti tapahtuneet.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Outoa on se että Jeesuksen kulkemiin paikkoihin rakennettiin kappelia ja kirkkoja.Jos Jeesus olisi vai keksitty,ei kirkkoja olisi rakennettu niin moneen paikkaan.Jopa oletettuun Jeesuksen taivaaseen nousu paikkaan rakennettiin kirkko.Olen käynyt paikalla.Sitä kalliota sivelemään oli jatkuva jono ihmisiä.Myös kaivaukset todistavat raamatun mainitsemat paikat ja tapahtumat on oikeasti tapahtuneet.

        "Jos Jeesus olisi vai keksitty,ei kirkkoja olisi rakennettu niin moneen paikkaan."

        Joo, olet aivan oikeassa. Al-Aqsan moskeijakin osoittaa todeksi, että Muhammed ratsasti siivekkäällä hevosella Jerusalemiin ja nousi sitten taivaaseen. Tämän täytyy olla totta, koska on AL-Aqsan moskeija. Olinpas minä vitun tyhmä, kun en tähän ennen uskonut, mutta nyt uskon että Muhammed lenteli siivekkäällä hevosella.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Isra_and_Mi'raj


    • Anonyymi

      jeesus oli vain mielisairas kuten sinäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2248
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2152
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1661
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1482
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      51
      1443
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      875
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      767
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      747
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      718
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      683
    Aihe