siellä Helsingissä? 130 Afgaania meni just teidän ohitse asuntojonossa. Kiittäkää Haavistoa jälleen kerran.
Oletteko asuntojonossa olijat jo valmiita
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä niitä tulee 170 ja se on vasta alkua.
Perheenjäsenet kun lasketaan mukaan, niin 1700.
Isoja asuntoja tarvitaan paljon. Merinäköala ja all-inclusive palvelu.
Mitään asuntojonoja ei ole. Toisilla vain on suurempi asunnon tarve kuin toisilla.
Jokainen vapautuva asunto annetaan eniten tarvitsevalle.
Eli kaupungin työntekijälle, jolla on jo valmiiksi sen verran hyvä palkka, että pystyisi vuokraamaan normaali hinnalla asunnon.
Afganistaniin on 20 v seikkailun aikana kipattu 750 miljonaa veroeuroa. Sillä rakentaisi 3000 kaksiota.
Tulijoiden asuttaminen palveluineen maksaa enemmän kuin koko 20 v seikkailu.
Ei sieltä Afganistanista mitään kansainvaellusta tule, kyllä Taleban vahtii jo raja-asemia.
On aivan oikein, että Suomeen tuodaan ne ihmiset, jotka joutuisivat hengenvaaraan Afganistanissa. He ovat tehneet tarpeellista työtä suomalaisille rauhanturvaajille.
Suomen on huolehdittava näiden ihmisten turvallisuudesta, se on aivan selvä asia.
Tämä asia ei ole hallituksen tai yksittäisen ministerin vastuulla, vaan tämä on koko valtion hallinnon ja myös eduskunnan vastuulla
Voi olla ettei sieltä yön jälkeen tule ketään pois kosto iskut ovat jo alkaneet eripuolilla Afganistania. Siellä ei ole yhteistä sotilasjohtoa, on vain kymmeniä sotapääliköitä ajamassa omia etujaan.
Ihanaa! Ja kivoja ruokahetkiä.
T:Taika Kukka
Sieltä tulee taas tupakoitsijoita ja kannabiksen pössyttelijöitä naapuriin.
Suomen turuus ja Pirkanmaalla on vapaita "luukkuja", kyl mää lähtisin ameriikkaan jos mää olisin musu afgaani, ainakin sittaamaan mikä meininki?💸💸💸
Lappiin tarvitaan työvoimaa.
Tuleeko 10-15v. Afgaanipoikia jotka pekka peräraippaa muiden pedoelitistien kanssa..
Olen ollut jonossa ? Vammaispalvelulain mukaisesti . Oikeutettu Inva -Asuntoon 6 vuotta . Siis Sipilän tilaamien lekureiden potilasvahingon vuoksi . Ei Suomessa valkoihoiset saa kuin juhlapuheita Verojen lisäksi ! paskamaa.