Kotimaassa mm. leikataan poliisien määrää.
Ulkopuoliset ovat tärkeämpiä kuin omat.
Eipä muuta tällä kertaa.
Ulkopuoliset ovat tärkeämpiä kuin omat.
Eipä muuta tällä kertaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 92
Vanhimmat
Hyvä että tämä summa tulee tietoon. Rahat ovat menneet ns. Kankkulan kaivoon. Käsittämätöntä että suomesta laitetaan rahaa koko ajan ulkomaille mutta kotimaan ihmisiä ei auteta vaan suorastaan halveksitaan jos menee pyytämään apua. Sairasta menoa nykyään ja on ollut jo pitkään. Tähän on tultava muutos.
Hölynpölyä.
Muutos tähän hulluuteen tulee vain PS äänestämällä.
Kuinka monta ihmistä sai tuolla rahalla koulutusta? Tieto ja osaaminen ovat asioita jotka ovat ihmisen päässä eikä niitä mikään hallinto voi sieltä pois ottaa. Jokaisella suomen rahoilla koulutetulla on ihan satavarmasti paremmat mahdollisuudet tulevaisuudessaan.
Ei koulutuksella saa niihin ihmisiin mitään hyvää, luonne ja geenit pitää huolen, että ovat ikuisesti samanlaisia. Kaikki raha mitä tuolle alueelle ja afrikkaan on kipattu, kääntyy meitä maksajia vastaan.
Koulutus luo sivistystä ja sivistys luo kehitystä.
Typerä fraasi. Jos tuo olisi totta, eivät nuo typerykset roikkuisi ilmaan nousevissa lentokoneissa.
No hyvin ovat kehittyneet ja sivistyneet!
Varmasti on paremmat mahdollisuudet liittyessään talebaaniin on jälleen valmista koulutettua terroristia.
Juurikin noin se asia on.
Ei todellakaan, ihan sama mitä niille opetetaan kun eivät usko muuta kuin sitä Koraaniaan ja varsinkin nämä joita miehiksi kutsutaan mutta en kyllä kummoisina miehinä pidä tuollaisia raakalaisia ja muut kuin nämä talibaanit pötkivät pakoon eivätkä viitsi puolustaa omia oikeuksiaan.
Kokoomus Kataisen porvarihallitus jonka puolustusministerinä oli Rkp:n Carl Haglund lähetti suomalaisia sotilaita Afganistaniin ja olihan sinne menijöitä koska valtio maksoi hyvän palkan ja päivärahat.
Mistä sait summan tietoosi? Oisko sulla antaa linkkiä tuohon tietoon?
Siinä lapselle linkki:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/20-vuoden-sota-afganistaniin-on-kaadettu-valtavasti-rahaa-suomi-kayttanyt-lahes-miljardin/51b0c444-4071-49d5-9431-0d8fb94f1425
Vihervassarin aivopesussa ei tietoa paljon jaella kuin ideologiaa vain.
Pikkuraha jos sillä pelastettiin afanistanilaisten henkiä ja annettiin koulutusta. Me olemme velkaa siten että jos pakolaisia tulee sieltä, heidät on vastaanotettava. Valtiomme saa valtavasti lisävelkaa halutessaan ja se on vain rahaa. Ensin ihmiset, sitten raha.
Suomella ei olisi pitänyt olla mitään asiaa sinne. Muistan että Lipponen perusteli Suomen puuttumista sotaan sillä että saadaan sotakokemusta.
Jenkithän sinne hyökkäsi kuten myös Irakiin. Olisivat jättäneet rauhaan koko maan 20 vuotta sitten.
Mitä ns. apu auttaa, kun muslimit haluavat sotia ja tuhota kaiken. Islam on sodan ja sorron uskonto, ei mitään muuta. Kaikesta sen tekemisestä näkee, mikä se on. Tänne muslimeja tulee leikkimään uskontoa, paastoamaan ja syömään silloin, kun Allah nukkuu. Ajattelin, että tuo on vitsi, mutta sitten tuli ilmi, että totta se on.
Muslimi itsemurhapommittaja kuvittelee, että pääsee tekemällä väkivaltaa ja surmaamalla ihmisiä Paratiisiin. Aika outo uskomus, että pahaa tekemällä pääsee Paratiisiin.
Onko sulla linkkiä missä määritellään Suomen vastuut Afganistanissa?
Validi linkki toisen lauseesi väitteeseen, muutoin valetta.
Rahanahneet suomalaiset sotahullut äijät lähtivät kokoomus Kataisen hallituksen ja silloisen puolustusministeri Rkp:n Carl Haglundin avittamina Afganistaniin koska saivat ökypalkkaa ja päivärahoja.
Silloinen pääministerimme Paavo Lipponen oli innokkaimpia Afganistanin operaatioon osallistumisen organisoijia. Katainen ja kumppanit tulivat mukaan kuvioihin vasta vuosia myöhemmin.
Kannattaa miettiä tarkkaan keitä jatkossa Äänestää😉
Väkisin yritetään länsimaistaa noita ihmisiä. Sitten ihmetellään kun ei onnistu. Kirjoitellaan lehdissä että siellä kaaos, muu maailma seuraa hiljaa vierestä. Mitähän muun maailman pitäisi tehdä, onko kirjoittajilla hyviä vinkkejä?
Afganistanilla on luonnon rikkauksia ja mahdollisuuksia kehittää maatansa vaikka kuinka vauraaksi ja hyväksi, mutta eivät osaa muuta kuin sotia ja tapella.
Suomella ei ole mitään luonnonrikkauksia, tyhjästä esi-isämme ovat rakentaneet Suomen hyvinvoinnin ja sitä pitää jakaa sotaa käyville ja väkivaltaa harjoittaville maataan tuhoaville maille.
No mitä voi vaatia ihmisiltä jotka elävät 600 luvulla!
Seida Sohrabi. Facebook!
Lipposen touhut aikanaan saaneet paljon pahaa aikaiseksi.
Eurokin rättikoirille on liikaa.
Suomenmaassahan on arvokasta ja liberaalia työntää suomalaisten vaivalla ansaitsemaa ja valtiolleen veroina maksamaa rahaa kohteisiin, jotka kuuluvat kategoriaan Kankkulan kaivo.
Kyllä siellä pian Kabulin taivaalla mahtaa jyrähtää, joko fuel-air pommit, joita USAlla on 30 kpl, tai ydinkärjet, joita on 5550 kpl...
Jos+tuo+aloittajan+mainitsema+mystinen+850+miljoonaa+(markkaa+vai+euroa??)++pitäisi+paikkansa,+sehän+olisi+euroinakin+ainoastaan+8,5++%+tappajasuihkareittemme+pelkästä+hintalappuhinnasta+eli+10+miljardista+eurosta.++Suomihan+on+upporikas+maa.
Mutta+ei+vain+kuulu+tuon+850+miljoonan+summan+tietolähdettä.+Ellei+ala+pian+kuulua,+minä+väitän,+että+lähetimme+sinne+ainoastaan+850+euroa+maksaneen+telttasaunan.+Yksi+siellä+olleen+sotamiehen+kihlatun+serkku+kertoi+torilla.
Suomi upporikas?
Kansa ainakin rutiköyhää.
Suomi on ainakin niin rikas, että siltä löytyy helposti tuo 10 miljardia euroa tappajasuihkareiden pelkkään hintalappuhintaan. Eihän se ole kuin 1806 euroa Suomen jokaista asukasta kohti - imeväiset ja attendo-mummelit mukaan lukien, joten alapa kaivaa lompsaasi itsekin hyvissä ajoin, ettei tulisi suihkariostos yllätyksenä.
Tiedon 850 miljoonasta eurosta kertoi ainakin YLE. Varmaankin tieto on kaivettu luotettavasta lähteestä. Suomessa pidetään tarkkaa kirjaa siitä, mihin valtion rahat menee.
Tieto oli tänään ylen sivulla
Suomen hallitus lahjoitti rahaa pohjattomaan kaivoon, rahoilla olisi voitu hoitaa suomen yhteiskunnan pahoja ongelmia mutta ei.
Sinne meni neki rahat Talebaanit kiittää tai tuskin kiittääkään
Talipaaneille meni ainakin ne pääasiassa amerikkalaiset aseet, joita Afganistanin kaadetulle ja pakoon pötkineelle hallitukselle toimitettiin kasapäin. Ovat sotaintoista porukkaa nämä talipaanit joten varmaan niitä aseita johonkin tullaan käyttämään. Saattaa naapurimaissa ja vähän kauempanakin putkahdella esiin sotaisia islamistisia kapinaporukoita.
ja USA 1700 MILJARDIA
Suomi on käyttänyt tänä vuonna 28 miljoonaa. Tämä hallitus vielä tuplasi kehitysavun eli juuri sopivasti tälebääneille.
Ja leikkaa samalla Suomen turvallisuudesta. Hallituksen motto onkin, että on vahingollista toimia oman maan eduksi. Niin sanoi SDP:n EU-ministeri Tuppurainen. Ja se näkyy kyllä kaikissa hallituksen toimissa.
Kiitoskiitos vielä kaikesta rahasta
Miettikää että kyseessä on kehitysmaa eli sama jos joku maksaisi suomelle liki kolme mijardia kehitysapua...
Suomalainen veronmaksaja "pääsi" jälleen kerran maksamaan viuluja ja jälkitoimia kokoansa isommin , kyllä tuo hienoja etuja meille jatkuvalla syötöllä nämä suuren maailman suhteet ja sulkien keruu päättäjien hattuihin.
Jenkkilässäkin tuo 850 miljoonaa on tuttu summa:
https://yle.fi/uutiset/3-12006205
On välttämätöntä että suomi jatkaa afganistanin avustamista. Meillä on kyllä rahaa mitä käyttää.
Suomi pystyy ottamaan Sanna Marinin johdolla niin paljon ulkomaista velkaa, että sillä rahalla saadaan merkittävällä tavalla helpotettua sodan vaurioita Afganistanissa.
Meillä suomalaisilla on velvollisuus auttaa, ja varakkaana maana myös kykenemme auttamaan.
Jospa äiskän pikku matemaatikot lukisitte tuon Ylen uutisen tarkemmin. Kyseessä on 21 vuodessa operaatioon mennyt raha eli vaivainen haiseva 40 miljoonaa euroa yhtä vuotta kohti. Saattaa olla, että tuo nyt alkava hirmuhallinto käy monille maille - Suomelle(kin) vielä todella kalliiksi, jolloin 40 miljoonaa euroa vuodessa on peanuts.
Edelleenkin tappajasuihkareiden 10 miljardin euron hintalappu on oikein hyvä mittakeppi tuolle 850 miljoonalle eurolle, jolla saisi ehkä vain V I I S I tappajasuihkaria.
Helsingin uuden lastensairaalan rakentamiskustannukset (185 miljoonaa euroa) olivat runsaan YHDEN hävittäjän hinnan (170 milj. euroa) verran.
https://yle.fi/uutiset/3-11965705
Hirteen kok likka, siinä on hänen velan lisuke.
Ihan käsittämättömiä summia tuollaiseen shitholeen. Ja näitä afgaaneja tulee koko ajan Suomeen vaikka Suomi tunkee kivikasoihin kymmeniä miljoonia. Natsima haukkuu vielä suomalaisia rasisteiksi. Kuule Natsima, jos Suomi maksaa sinun kotimaahasi liki miljardin niin miten se tekee meistä rasisteja?????
Tässähän se nähtiin, kun jenkit sanoi googbye, oli maa heti kaaoksessa. Suomen Afganistanissa ololla ei ollut mitään merkitystä muuta kuin poliitikkojen, Haaviston, egon nostatus ja rahat hävis ties minne turhuuteen. Niin turhaa on Suomen lähteä pienenä maana noihin rauhanturvaoperaatioihin, ei mitään merkitystä.
Jatkaako Suomi rahan laivausta Afganistaniin ?? mitään hyötyä sinne annetusta Mijardista ei ollut Suomelle Mijardi vaikkapa Suomalaisiin vanhustenhoitoon olisi ollut edes mieltä lämmittävä teko .
Suomi on käyttänyt humanitääriseen auttamiseen hurjat määrät rahaa ja kaikki valuu hukkaan kuin vesi Saharan autiomaahan.
Hipeille on saatu suojatyöpaikkoja halvan kustannustason maihin. Pilveä poltellaan ja lauletaan kumbayaa paikallisten mafiosojen kanssa.
Suomi saa mainetta maailmalla, että täälläpä se rahapuu kasvaa.
Ei ihme että Afgaanit yms muut haluaa rikkaaseen Suomeen
Kalliita ovat eliitin harrastukset .
Tätä on jatkunut jo pitkään, että kyllä vieraille rahaa annetaan, kuten Suomi on kaikista kauiten lähettänyt rahaa vietnamiin verorahoja (ja ollut aina top10 joukossa eri sijoilla) ja toiseksi kauiten somaliaan. Silti niissä vieläkin vetelehtivät norsunpaskamökeissään.
Linkki väitteeseesi, kiitos.
Ja kirgiisiiaan lähetetään rahaa "tupakoinnin vähentämiseen", vihrervasemmisto haluavaa antaa rahaa täysin vieraille
Tässä on kehitysyhteistyölinkkejä:
https://um.fi/suomen-kehitysyhteistyon-maararahat
https://um.fi/kehitysyhteistyon-uusimmat-rahoituspaatokset
Jääköhän nuo 24,5 miljoonaa euroa talibaaneille?
HUOM: Nuo kehitysyhteistyövarat ovat meidän velkasaldossa. Suomi pyörii koko ajan velaksi:
http://velkakello.fi/
Rahaa riittää kaikille muille paitsi oman maan kansalaisille.
Lipposen II hallitus vuonna 2001.
Sanna Marin sdp:stä sanoo, se on välttämätöntä.
Omia kansalaisia kiusataan ja vainotaan erilaisista viroista käsin, vääräuskoisiin tuhlataan valtavat summat velkarahaa.
Hullut päättämässä asioista.
Pito ei ihan onnistunut https://kontiorenkaat.fi/?gclid=EAIaIQobChMI1qCz99e18gIV0LKaCh1omwvSEAEYASAAEgLk6fD_BwE
Vääräuskoisiin rasisteihin tuhlataan ja lapsetkin maksavat niitä velkarahoja aikanaan.
Se puolue joka vähiten kurittaa suomalaisia tulee jatkossa voittamaan vaalit.
Nykyhallitus varmaan korottaa rahamäärät Kyllä Suomi autoilijalla rahaa riittää ja aina voi veroja nostaa.
Mitä muuta tämä ja edelliset hallitukset ovat tehneet kuin nostaneet kilvan veroja ja maksuja? Onko joitakin maksuja tai veroja ehkä alennettu? Eipä tule mieleen.
Suomi ei saa olla maailman isojen maiden leikkikaverina, jos se ei hassaa 850 miljoonaa euroa rahaa!.
Kun tuhka tuuleen
Voi surkeus mitä päättäjiä meillä on. Vanha sanonta pitää paikkansa yhä. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Suomi on nostanut tuplaan Somalian kehitysavun. Voi kysyä miksi. Sitä ennen Afganistan oli jatkuvasti suurin suoran kehitysavun saaja. Tällaiset korruptoituneet maat eivät tarvitse mitään suoraa tukea koska se menee klaanipäälliköille ja jälkimmäisessä tapauksessa näköjään myös afgaanipresidentin helikopteriin. Ohisalo on KORRUPTOITUNUT ja siitä on todiste.
Afganistanin presidentti otti avustusrahoja neljä kuorma-autollista mukaan paetessaan.
No se on hyvä että suomalaisten mummojen vaipparahat eivät jääneet talebaaneille vaan menee nyt omarilaiseen uima-altaaseen. Sanna Marinin rintsikkakuva saa taas paljon tykkäyksiä matumiehiltä.
Tärkeintä suomen politiikoille on pullistella, ja kerätä irtopisteitä ulkomailta, vaikka oma kansa riutuisi ja räytyisi.. valitettavasti.
Kuinka paljon Kokoomus on laittanut sinne hallituskumppaneiden kanssa?
Tämä halllitus on rikkonut kaikki ennätykset suomalaisten rahojen jakamisesta huijareille kehitysmaihin.
Suomi käyttänyt (Afganistaniin Miljardi euroa) ja suomessa köyhät ruokajonossa ????? Onko tämä rehellistä politiikkaa Suomi jakaa rahaa ulkomaille .
Ruokajonot piilotetaan, ettei kukaan voi valittaa.
Poliisien määrärahojen tila suomessa on jo nyt ollut häpeällinen. Määrärahoja ei riitä edes vakavien rikosten tutkintaan, vaan tapaukset kasautuvat ja hautautuvat selvittämättömien tapausten läjiksi.
Tila sinällään rapauttaa jo yleistä turvallisuutta ja moraalia.
Nyt Marin leikkaa poliisin määrärahoja entisestäänkin. Niin että työtaakan paisuessa joutuu poliisi lomauttamaan kasvavan määrän henkilöstöstään.
Rahat on varattu aivan muihin tarkoituksiin. Kansa jääköön omilleen, ja sen kimppuun ohjastetaan ismiään tirskuvia jihadisteja.
Suomi yritti valloittaa Afganistanin. Viedä omat tapansa tuonne. Nyt osat vaihtuu.
Totta kai hallitus haluaa poliisien määrärahat alas kun maturikollisuus kasvaa. Kun ne ei näy tilastoissa niitä ei ole sanoi Ohisalo. Muut eukot nyökytti päätään.
Miksi Marin useasti väittää, että rahan lappaminen muihin maihin on VÄLTTÄMÄTÖNTÄ. Voisko joku SDP nilkki hieman avata tuota. Miksi välttämätöntä, kuka käskee?
Tytti sen keväällä sanoi.
850 miljoona euroa saatananperkeleen perseeseen. Hyvin tehty.
Suomi on niin rikas että omien syrjäytyvien nuorten mielenterveyspalveluihin ei ole varaa.
Muslimeille kyllä annetaan miljardi.
Mistä löytyisi tämän paskasysteemin kaataja.
Hullun hommia, kuka sitä ulkopolitiikkaa hoitaa ja rahoja levittelee.
Vihervasemmisto hallituksen haluaa tuoda lähi-idän ongelmineen Suomeen?🤔🤨🙄
Atte Kalevan lunnaista kokoomukselle lasku.
Hyvä esimerkki siitä kun se piikki on auki valtionhallinnossa rahankäytöllä ei ole mitään rajaa . Viikari huolehtii tarkastuksesta. Puoleen hintaan tuonkin olisi voinut hoitaa .
400 000 000 € olisi riittänyt .