Taas perin erikoista

Anonyymi

Afganistaniin on palautukset keskeytetty, mutta silti Suomessa asuvat Afgaanilaiset on käyneet näihin päiviin asti siellä lomalla.
Kuinka kauan katsomme tuota kusetusta läpi sormien?

17

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Somalit käyvät myös lomilla Somaliassa.

      Silti Somaliaan ei ole kotiutettu yhtään Somalia.

      muslimit ovat tosi ovelia ja häikäilemättömiä, kuten Suomi sai kokea Irakin pakolaisen palauttamisen suhteen.

      • Anonyymi

        Suomen suvakit ja hyysärit haluvat tuhota Suomalaisten maanpuolustustahdon.


    • Anonyymi

      Ovathan perussuomalaiset jo vuosia vaatineet Suomen pakolaispolitiikan muuttamista ja Purra viimeksi kaksi päivää sitten. Yksikään muu puolue ei ole ollut samaa mieltä.

      • Anonyymi

        Persut onkin ainoa puolue, joka tunnustaa vain kaksi tervettä sukupuolta ja niiden erot.


    • Anonyymi

      Kela vielä maksaa näiden apinoiden lomailun.

      • Anonyymi

        Ei Kela maksa, vaan se kunta, missä pakolaiset asuvat, se kuulema auttaa heitä kotoutumaan kyseiseen kuntaan. Kolmen kuukauden ´loma´ kotimaassaan on normaalia.


    • Anonyymi

      Hölmölandian hommia !!

    • Anonyymi

      Lomalla voi käydä vartioidulla alueella, kyllähän se pitäisi persunkin tietää. Muuten he ovat vaarassa koska ovat julmurihallintoa vastaan. Monet heistä ovat tehneet pitkän leipätyön ja massia löytyy suominaisenkin hemmotteluun ja vaikka toiselle lomamatkalle Aruballe,jossa ei tarvitse pelätä vähääkään ja voi kirmata rannalla käsikädessä auringossa.

    • Anonyymi

      Joo, sukuloimassa ja taatusti suomalaisen yhteiskunnan varoilla. Miten jotkut voivat olla niin törkeitä pitäessään itsestään selvänä asiana sitä, että länsimaat kyllä puolustavat keinotekoista hallitustaan maailman tappiin eikä heidän itsensä tarvi tehdä mitään sen eteen? Vastaus=muslimit, koska niiden aika menee keskinäisiin kiistoihin ja sotiin lukuisista typerän, tuhoisan uskontonsa oppiriidoista.

    • Ihmetyttää nuo meidän holhoamien "pakolaisen/turvapaikahakijoiden" kotilomat. Jos ihminen on saanut turvapaikkastatuksen ja sen myötä ylläpidon veronmaksajien piikkiin, niin miten hän voi sitten mennä takaisin sinne vaaralliseen ja turvattomaan kotimaahansa?
      Mielestäni tuollaisen kotiloman jälkeen tulisi oleskelulupa ottaa uuteen harkintaan niissä tapauksissa joissa turvapaikan syynä on ollut lähtömaan huono turvatilanne.
      Nytkin siellä Afganistanissa on yksi alunperin afgaani Suomen kansalainen itkee kun häntä ei tulla sieltä evakuoimaan. Oli kuulemma lomalla järjestelemässä sukulaisten asioita mutta kenttäkuljetukset eikä Kela-lento toimi. Nyt sitten odottelee siellä jossain meidän veronmaksajien järjestämää kyytiä.

      • Anonyymi

        Monilla heillä on paksu lompsa. Toisinsanoen he saisivat lomailla missä maassa tahansa kunhan ei synnyinmaassaan. Eli kotimaasta ei saa vierailla synnyinmaassa. Osa kyllä karttaa vaarallista synnyinmaataan ja monet somalian suomalaiset lomailevatkin ennemmin Dubaissa tai Qatarissa.


    • Anonyymi

      Mä suljen kohta somen ja silmät, parempi olis kun ei tietäis mistään mitään, miksi vaivata päätään turhilla uutisilla, ilman somea korona huijaus ei olis toiminu, nyt kun yötä päivää toitotetaan viruksen vaaroista niin alkaagan jengi uskoa, aivopesuahan tuo on.

      Nyt sitten pitää olla huolissaan afganistanin tilanteesta, miksi? En haluu.

    • Anonyymi

      Ihmettelen, jopa 18-vuotias tyttö yksin Afganistanissa joka on niin vaarallinen maa ettei sine voi palauttaa aikuisia äijiä... Somalitkin lähettää lapsiaan Somaliaan leikattavaksi, siis alapäästä turhat pois, ysäriltä lähtien. Sotaa käyvään maahan.

    • Anonyymi

      Käyväthän persutkin lomalla Venäjällä?

    • Anonyymi

      Haavistokin puhuu kieli poskessa Suomen kansalaisista jotka ovat jossain ympäri maata. Eikö tämä maa ole tosiaan ollut palautuskiellossa ja silti sinne on matkustellut afgaaneja lomailemaan? Mitä ihmettä nyt oikeasti.

    • Anonyymi

      Ja olikos teillä kenelläkään yhtään todistetta näistä? Vai valehteletteko taas?

      • Anonyymi

        Siellähän ne itkee ylen ja iltasanomien mediassa. Kenellähän on suora yhteys ylen toimittajaan jostain afganistanista, läheltä jotain suvakkipiirejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      147
      10284
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      129
      4245
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3993
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      442
      3823
    5. Mones päivä kaivattusi on syntynyt?

      😁
      Ikävä
      61
      3536
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      51
      2789
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2276
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1999
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1581
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      9
      1416
    Aihe