Miksi tee on niin kuumaa?

Ja jähtyy pidemmän aikaa kuin kahvi? Onko tutkittua varmaa validia tietoa?
Teen juonnissa meinaa aina polttaa suunsa mutta ei kahvia juodessa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tee pitää keittää ykkösellä, 10 minuuttia, ei koskaan kiehuvaan veteen.

Äänestä

Teetä tehdään juuri kiehuneesta vedestä.
Kahvivesi valuu viileän kahvipurun läpi viileään pannuun ja useimmat lisää vielä kylmää maitoakin.

Äänestä

Ei ole pelkoa kuumasta kahvista, jos käyttää kulttimasiina Moccamasteria!!:D

Äänestä
  • Kun juotiin pannukahvia suu paloi usein.

    Äänestä

Teessä sopiva veden lämpö riippuu teelaadusta. Yrttiteelle voi laittaa vaikka kiehuvaa vettä ja liottaa pitkään niin ei tule kitkerää makua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja jähtyy pidemmän aikaa kuin kahvi? Onko tutkittua varmaa validia tietoa?
Teen juonnissa meinaa aina polttaa suunsa mutta ei kahvia juodessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu