Biden kuvitteli olevansa kovakin jätkä. Se kopsasi idean Trumpilta vetäytyä Afganistanista, mutta ei tehnyt sitä kuten Trump ja hänen hallintonsa olisi tehnyt, vaan vauhtisokeudessaan kiirehti ja päättikin delegoida suurimman osan prosessista Afganistanin armeijalle, joita oli 300 000, kun Talibaneilla se luku oli 75 000 - 100 000.
Jenkit arvelivat, että kyllähän tuollainen ylivoima nyt homman hoitaa. Delegoidaan se raskain osa heille.
Mutta kuinkas kävikään. Tämä 300 000 miehinen Paperitiikeri-Armeija oli osaltaan pelkureita tai korruptoituneita (kuten siellä on maan tapana) ja suuri osa heistä liittyikin Talebaniin.
Lopputulos on tässä. Kävi kaiketi kuin Irakinkin suhteen.
Jenkit arvelivat, että kyllähän tuollainen ylivoima nyt homman hoitaa. Delegoidaan se raskain osa heille.
Mutta kuinkas kävikään. Tämä 300 000 miehinen Paperitiikeri-Armeija oli osaltaan pelkureita tai korruptoituneita (kuten siellä on maan tapana) ja suuri osa heistä liittyikin Talebaniin.
Lopputulos on tässä. Kävi kaiketi kuin Irakinkin suhteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Idea oli varmaan hyvä mutta armeija ei ollut ja ole sitä mitä pitäisi. Afganistanin armeija olisi tarvinnut usa ja muita tueksi. Talebanit on tuttuneet taisteluun varmaan enemmän mutta ihan villi armeijahan se sekin on, ei juuri mitenkään organisoitu, ei siis mitään modernia johtamista tai johtaminen siis puuttuu ja se sellainen joukkosen koordinointi. Se on vaan sellaista että 10 000 kaapua marssii kaupunkiin, sitä mitenkään sen kummemmin sitten johdetan, jos joku vastustaa niin se ammutaan, simppeliä hommaa tai talebani ammutaan mutta kun vastassa ollu mitään niin ei tarvinnu puolin eikä toisin ampua mitään. Afganistanin armeijahan luikki karkuun heh.
Aika paha moka, mitäs nyt sitten. Kaikki se työ meni ns hukkaan. Kaupunkia ei voi periaatteessa vaan pommittaakkaan vaan koska siellä on kuitenkin paljon afganistalaisia niin lapsia kuin naisia niin ei sitä vaan voi pommittaa ja tuhota kaupunkia.
Pitäisikö afganistan ottaa sotilaallisesti pikku hiljaa vaan takaisin haltuun vai mitä tehhäää.. Koska eihän se mitä talebanit luo niin ole mitään tätä päivää, naisilla ole mitään arvoa että, eikä ne kehitä mitään, kunhan nyt vallattiin maa takaisin.. Ehkä se pitäisi afganistan vallata usa ja muiden maiden avulla takaisin? Se on varmaan monen kuukauden tai vuoden kaupunkisota.
Tässä on hyvää keskustelua tästä aiheesta. Tää Paronen on aika jämpti äijä ja tietää paljon asiasta.
https://www.youtube.com/watch?v=b5EJerDEVyg
Olisikohan niin, että kun jenkit lopettivat armeijan palkanmaksun, niin oli vähän huonoa käskyttää noita sotilaita.
Palkkarahat taisivat mennä joidenkin poliitikkojen taskuun eikä rivimiehille riittänyt enään jaettavaa. Eli hallitus ja armeija kusettivat sotilaita joten motivaatio oli melkoisen hukassa.
Toinen juttu on se, että armeijat motivoivat sotilaansa ulkoisen uhan torjuntaan ei omien kansalaistensa tappamiseen.
Käytännössä soltut tekivät tiliä myymällä jenkkien lahjoittamaa 70-miljardin arvoista asearsenaaliaan halukkaille ostajille.
Uutiskuvissakin näkyy, että talebaanit ovat aseistautuneet pitkälti jenkkiasein.
Hyvä ketju. Tässä suvakeille pohdittavaa.