Afganistanin nukkehallitus kaatui

Miehitysjoukkojen lähdettyä heidän tukema nukkuhallitus kaatui kuin korttitalo. Kun ei ole kansan tukea ei auta vaikka länsimaat kuinka hallitusta tukivat. Tämä on armoton totuus Afganistanin fiaskosta.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Jos Suomeen hyökkäisi aivan eri kulttuurista tuleva sotajoukko joka maan valtaamisen jälkeen alkaisi ase kädessä ja sormi pystyssä opettamaan miten Suomessa pitää elää, mitä tekisit?

Äänestä
  • Suomessahan on jo muslimien valloitusjoukot raiskailemassa ja opettamassa meille kuinka elää

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessahan on jo muslimien valloitusjoukot raiskailemassa ja opettamassa meille kuinka elää

    Ja lisää on tulossa, siitä kiitos kuuluu talebaneille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessahan on jo muslimien valloitusjoukot raiskailemassa ja opettamassa meille kuinka elää

    Totta ja nykyisellä menolla ovat muutaman kymmenen vuoden päästä enemmistönä.

    Äänestä

  • Ei liity afganistaniin mitenkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessahan on jo muslimien valloitusjoukot raiskailemassa ja opettamassa meille kuinka elää

    Punavihreät toivottaisivat valtaajat tervetulleiksi ja tekisivät ja antaisivat kaikkensa heidän viihdyttämiseen.

    Heistä olisi itsestäänselvyys luovuttaa koko Suomi muualta tulleille, koska punavihreiden mielestä Suomi ei kuulu suomalaisille vaan kaiken maailman ihmisille ja täällä pitää tehdä ja toimia kaikessa ulkomaalaisten tavoilla ja heidän mieliksi.

    Kun mieleltään kantasuomalaiset eivät halua luovuttaa maatansa muiden hallittavaksi, he saisivat syytteitä kansallismielisyydestä ja kielteisyydestä.

    Punavihreät naiset innokkaina peittäisivät itsensä kasvoja myöten eivätkä liikkuisi enää itsenäisesti ja asettuisivat nyrkin ja hellan väliin. Heille se olisi itsestään selvyys ja mukava asia.

    Punavihreä taipuu vaikka mihin mykkyrään, jos ja kun maahanmuuttaja sitä haluaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessahan on jo muslimien valloitusjoukot raiskailemassa ja opettamassa meille kuinka elää

    Mutta oletteko jo kääntyneet muslimeiksi ja kumarratte Mekkaan lukiessanne koraania.

    Onko saunakaljojen juonti on lopettettu samoin sianlihan syönti?

    Sitähän tuossa kysyttiin.

    Itse söisin salaa pekonia ja joisin kaljaa.

    Sitten jos joku perustaisi länsimaisia arvoja kannattavan vastarintaliikkeen. Harkitsisin vakavasti siihen liittymistä.

    Äänestä

Länsivallat lähtivat liian aikaisin Afganistanista, maan turvallisuusjoukot eivät olleet vielä valmiita taistelemaan talebaneja vastaan. Paha virhe jota tullaan pitkään katumaan.

Äänestä
  • Ei siitä olisi mitään tullut, vaikka olisivat olleet toisen 20 vuotta vartiossa. Talipallothan vain vahvistui, ja niillä oli aikaa lännen tuella rakentaa oma organisaatio maahan. Ajatelkaa kuinka paljon varoja sinne on syydetty, ja kaikki meni karvaturrien hyväksi. Ei pitäisi mennä minnekään tuolla asenteella, missä ei tuhota niitä terroristeja viimeiseen henkeen asti.

    Äänestä

  • Edes satatuhatta vuotta ei olisi riittänyt noiden velliperse ukkeleiden kouluttamiseen. Olisivat kouluttaneet pelkästään naisia sotimaan niin tilanne olisi aivan toinen.

    Äänestä

  • Hm... Suomessa asevelvollisuusaika on 8-11 kk. Afganistanin turvallisuusjoukot eivät ole valmiita taistelemaan vaikka aikaa on kulunut 20 VUOTTA siitä kun talipaanihallitus syrjäytettiin jenkkien ja muiden länsimaalaisten voimin. Voisi väittää, etteivät ne tulisi valmiiksi vaikka aikaa kuluisi toiset 20 v ja triljoona dollaria lisää.

    Biden teki täysin oikean päätöksen. Onhan jenkeillä satelliitit, tietojärjestelmät ja droonit. Kyllä niillä talipaanit kuriin saadaan jos alkavat turvallisuusuhkaksi muualla kuin kotimaassaan. Jos jenkit eivät itse osaa hommaa niin menkööt ottamaan oppia Israeliin.

    Afganistan on hankala vuoristoinen maa, sen haltuun otto ja puhdistaminen talipaaneista on jotakuinkin mahdotonta, mutta ilmatilassa voi kyllä liikkua. Kun asiat tehdään selväksi talipaaneille niin voi hyvinkin olla, että tyytyvät valtaansa Afganistanissa eivätkä lähde muualle seikkailemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei siitä olisi mitään tullut, vaikka olisivat olleet toisen 20 vuotta vartiossa. Talipallothan vain vahvistui, ja niillä oli aikaa lännen tuella rakentaa oma organisaatio maahan. Ajatelkaa kuinka paljon varoja sinne on syydetty, ja kaikki meni karvaturrien hyväksi. Ei pitäisi mennä minnekään tuolla asenteella, missä ei tuhota niitä terroristeja viimeiseen henkeen asti.

    Hesarin juttu viikon takaa:

    "Nuori kenraali johtaa Talebanin vastaista taistelua myös sosiaalisessa mediassa: ”Tiedän, että tulemme voittamaan”
    Nuori kenraali on johtanut joukkoja Lashkar Gahin kaupungissa monia muita kaupunkeja vahvempaan vastarintaan. Hänet ylennettiin juuri Afganistanin erikoisjoukkojen johtajaksi."

    "Lashkar Gahissa taistelut Talebania vastaan kuitenkin jatkuvat. Kaupungissa joukkoja johtaa Sami Sadat, 36, joka pyrkii hyödyntämään sosiaalista mediaa ääri-islamistijärjestön vastaisen taistelun markkinointikanavana."

    https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008187624.html

    Äänestä

Afganistanin vapautusarmeija (talebanit) ajoi röyhkeät miehittäjät ulos maasta. Sen jälkeen oli miehittäjien nukkehallituksen vuoro. Kunhan tilanne on täysin talebanien hallussa saavat miehittäjien kätyrit ansaitsemansa rangaistuksen. Islamin laki ei anna armoa!

Äänestä
  • No toivottavasti taliban apinoihin kuuluvien eläimien viidakon laki kelpaa siellä nyt sitte.

    Äänestä

Taleban ON Afganistanin laillinen hallinto.

Laittoivat tuhoeläimet karkumatkalle isona kuhisevana läjänä.

Äänestä
  • Nukkehallitus jolla ei ollut kansan kannatusta kaatui kuin korttitalo. Kansan tukema taleban voitti myös USA:n ja muut länsimaat.

    Äänestä

Aivan hukkaan heitettyä rahaa, avustukset.

Äänestä

Kun otetaan huomioon suomalaisille työskennelleet perheenjäsenineen niin Suomeen tulee tuhansia pakolaisia. Ei heti mutta ensi vuoden loppuun mennessä.

Äänestä
  • Mitä onko sukusi muuttamassa Venäjältä meille? Heistä on haittaa ei Afganistanista tulevista 100-1200 henkilöstä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä onko sukusi muuttamassa Venäjältä meille? Heistä on haittaa ei Afganistanista tulevista 100-1200 henkilöstä.

    Suomeen ei tarvita yhtään lisää yhteiskunnan elättejä, pysykööt siellä missä ovat.

    Äänestä

  • Pari tuhatta lienee realistinen arvio.

    Äänestä

Eikös tämä Marin jo kosiskellut kaikkia, jotka olivat työskennelleet usan, eun, naton kanssa Suomeen.

Äänestä

Ihmisiä ne talibaanit ei ole.
Talibanit kuuluu eläinten kategoriaan, ne on ihan apinoiden näköisiäkin, yhtä karvaisia ku punapersepaviaanit ja muutenki samaa älykkyystasoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miehitysjoukkojen lähdettyä heidän tukema nukkuhallitus kaatui kuin korttitalo. Kun ei ole kansan tukea ei auta vaikka länsimaat kuinka hallitusta tukivat. Tämä on armoton totuus Afganistanin fiaskosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu