Huom! En ole ainoa köyhä maassa.
Heitä on enemmistö.
Heitä on enemmistö.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
👍👍👍
Mä en ymmärrä sitä, että kun meitä köyhiä on enemmistö, kehutaan Suomi on rikas maa.
Miksi ei rahoja anneta omanmaan köyhille, kuitenkin ulkomaille lähetetään rahaa ja avustetaan, kymmenillä miljardeilla joka vuosi. Työvoima ulkomaalaista pitää olla.
Eikö köyhien äänillä saada sellaista päätäntää, että hoidetaan köyhyys pois, niillä ulkomaille menevillä rahoilla.
Ne jotka kehuvat Suomi on rikas maa ja tasa-arvoinen, ovat juuri niitä suuripalkkaisia päättäjiä, jotka ulkomaille rahat lähettävät.
Velka Sanna ylellistä elämää elää ja ykkösluokassa lentää ulkomaille rahoja jakamaan. Veijo Baltzar on hyvä esimerkki Tarja Halosen päätöksistä ja sdp kerman elämää.
Köyhiltä halutaan viedä sekin vähä Suomessa ja jätetään kitumaan, Venäjällä jos ei jotkut miellytä päättäjiä, yksinkertaisesti ne katoavat.
Koska köyhistä suomi hyötyy eniten.
Osa kansasta ei saa tarpeeksi elämiseen rahaa, jotta rikkaat saavat., Heitä on helpompi rahan voimalla pakottaa ilmaiseen työtön, jos et mene saat karenssin, ja et saa mistään rahaa.
Yieytkset ottavat kelakorvauksilla ihmisiä pakkotöyön jotta ei tarvi maksaa sitä palkkaa.
Köyhien kustannuksella suomi rahastaa miljaredeja pakolaisten ja ulkomaiden velkojen maksuun.
Köyhää voi syyttää että on oma vika kun ei ole rahaa ja töitä.
Köyhää on helppo kiristää ja pakottaa. Mistäs muusta pakolaiset raha saisivat ja asua hotelleissa jos rhat menisi oman kansan tarpeisiin?
Mariinkaan ei olisi saanut kymmeniä tuhansia euroja aamiasrahaa ja ilmaisia matkoja ja pakkoja jos ei olisi käyhi.
Köyhä tuottaa maalle suuremmat tuotot, ja elää itse kurjuudessa. Se on suomen politiikkaa joka härskistyy jatkuvasti. Kohta viedään asunnot, autot on jo viety.
"Miksi ei rahoja anneta omanmaan köyhille, kuitenkin ulkomaille lähetetään rahaa ja avustetaan, kymmenillä miljardeilla joka vuosi. Työvoima ulkomaalaista pitää olla."
Köyhille pitäisi antaa lisää rahaa, jotta hekin voisivat lähettää enemmän rahaa ulkomaille ostamalla entistä enemmän halpatuontimaissa valmistettua roinaa ja krääsää.
Tässä maassa ei ole köyhyyttä, on vain ahneutta.
Höpö,höpö, et taida elää enään reaalimaailmassa vaan vanhoissa ajoissa ja mielikuvissa , vihreiden ministeri puhuu vain suomalaisten olevan vastuussa maailman pakolaisista , suomalaisista viis ,olivat valmiita luopumaan jopa Hurstin leiäjonojen ihmisten tukemisesta.
Jaa vanhoina aikoina ei ollut köyhyyttä? Silloin sitä vasta olikin.
Suhteellinen köyhyysraja on 60 prosenttia mediaanituloista. Voisiko aloittaja selittää miten on mahdollista, että hänen mukaansa enemmistö ihmisistä voi jäädä tuon rajan alle? Tai edes alle mediaanin? Tilastomatemaattisesti samaa tasoa, kuin erään blogistin vaatimus, että "Yhteiskunta pitää muuttaa sellaiseksi, että pyritään siihen, että kaikki elävät yli keskimääräisen eliniän eikä vain yli puolet."
Näinhän se matematiikka toimii.
Pitkäaikatyötön
Köyhäinmaassa on velkaa 125 miljardia euroa. Ihmiset ovet seinävelkaisia ja kunnilla on oma velkapottinsa.
Tämä rahoitetaan sillä, että osa ihmisiä on vailla mahdollisuuksia olla tuottavana osana yhteiskuntaa. On vain yksi putki, jonka säännöt osataan ja siinä kimalletaan. Mutta siitä putkesta ei nähdä sisältä käsin mitkä olisivat siitä vapaiden vaihtoehdot.
Hyvin tai huonosti tässä tulee joka tapauksessa käymään.
Kyllä eläkeläisköyhälläkin on taloudessaan vaikeuksia kun ei saa sitä ilmaista aamupalaa niinkuin pääministeri. Köyhän on vaan sopeutettava menonsa alle tulotason, niin jää vielä jokunen ropo säästöön pahojen päivien varalta.
Sillä se on varmaa että Marinin turmiollinen talouspolitiikka ja holtiton velanotto johtaa verojen ja maksujen korotuksiin ja silloin köyhät saa taas raippaa.
Köyhyys? Mitä se on?
Kun ihminen ei pysty hankkimaan päivittäistä, halvinta mahdollista, terveyden perusvaatimukset täyttävää ravintoa?
Kun ihminen ei resurssien puutteen vuoksi voi suojautua ilmaston vaikutuksia vastaan välttämättömällä, vaatimattomalla perusvaatetuksella eikä saa päälleen vedenpitävää kattoa ja ympärilleen seiniä jotka talvella pitäisi sisällään välttämättömän lämmön.
Noiden lisäksi koetut tarpeet ovat korvien väliin itse kehitettyä tunnetta köyhyydestä!
Ps. Noiden alussa luettelemieni perustarpeiden suhteen olen kokenut köyhyyttä ja se opetti arvostamaan kaikkea mitä niiden lisäksi sain.
Vai tuleeko köyhyyden tunne siitä kun näkee ympärillään jollain sellaista mihin omat resurssit eivät riitä? Veikkaa tätä köyhyyden valittajien totuudeksi!
Suhteellinen köyhyys on ihan yleisesti tunnettu käsite. https://fi.wikipedia.org/wiki/Köyhyys#Suhteellinen_köyhyys
Pitkäaikatyötön
Suomessa kaikki on köihiä paitsi edukunnan työläiset jotka itse määräävät omat palkkansa ja etuutensa, seikä yirtysjohtajat jotka saavat yritystukia ja koronatukea vaifkkei tarvisisi.
Kaikki muut on käyhiä ja hakemavat viavaiset 50: set kelasta.
Eduskunnassa kukaan ei määrää omaa palkkaansa.