Autoedun keskeytys kolarin vuoksi?

Anonyymi

Moi,
Kävi niin, että olin kolarissa (vastapuolen vika, eikä tätä kiellä) ja käyttöetuauto meni korjaamolle. Kyseessä tämän vuoden täyssähköauto. En olisi autoetua todnäk edes ottanut ellei verottaja olisi alentanut sähköautojen verotusta 170€:lla kuukaudessa ja tuolla tulisi merkittävästi edullisempia ajokilometrejä kuin polttomoottoriautolla. Paketti oli kustannuksiltaan (alennettu verotusarvo halvat käyttökulut) niin houkutteleva, että päädyin ensimmäistä kertaa siis autoedun ottamaan käyttöön.

Nyt sain vastapuolen vakuutusyhtiöltä käyttöön vuokraamon bensakäyttöisen pikkukikkareen. Tällä hetkellä tilanne siis se, että maksan edelleen alkuperäisen auton verotusarvon plus siihen päälle 4-5 -kertaiset käyttökustannukset polttoaineen muodossa. Eli käytössä selkeästi huonompi auto josta kuitenkin maksan yhteensä selkeästi enemmän kuin varsinaisella autolla joka minulla olisi. Alustava arvio oli että auton korjaamisen kanssa menee ainakin kuukausi, ja tietäen tämän hetken varaosasaatavuuden ongelmat, niin todennäköisesti 2 kuukautta helähtää heittämällä.

Onko kokemuksia millä edellytyksillä voi esim. vaatia autoedun keskeyttämistä tässä tapauksessa? Jos näyttää siltä että tässä saisi odottaa useamman kuukauden, niin olisin valmis ostamaan vaikka muutaman satasen pelin tuohon pihalle kakkosautoksi siksi aikaa ja olisin maksamatta veroetua autosta jota minulle ei tosiasiassa käytössä ole. Perheessä on kuitenkin toinen auto joka tapauksessa, ja kakkosauton ajot ovat kohtuullisen vähäisiä tällä hetkellä.

Verottajan ohjeiden mukaan keskeyttäminen on mahdollista jos auto ei ole käytössä esim. juuri edellä mainitusta syystä. Ja nyt minulle ei ole firman/leasingyhtiön puolesta autoa (leasingyhtiöltä tuli suoraan toteamus että sijaisauto kolaritapauksessa ei kuulu sopimukseen), vaan olen puhtaasti vastapuolen vakuutusyhtiön varassa.

Onneksi kolarissa ei tapahtunut henkilövahinkoja. Yhtä kaikki homma harmittaa, ja etenkin jos joudun vielä maksamaan enemmän huonommasta kuin mitä sopimuksessa lukee.

T

0

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        276
        2530
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        76
        2429
      3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        19
        1637
      4. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1598
      5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        52
        1516
      6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        65
        1397
      7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        134
        1366
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1250
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        82
        1049
      10. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        74
        1039
      Aihe