R on vahva kirjain - R särähtää, mutta tuo murahduksen myötä turvallisuuden tunteen, juuri sitä kaipaaville. Perussuomalaiset saivat yllätyksettömästi uuden puheenjohtajan, jota grillattiin YLE-toimittaja Seija Vaaherkummun perinteisin menoin ja tavoin lauantain YLE-aamulähetyksessä [ ~ https://areena.yle.fi/1-50654906 - ].
PS on perinteisesti reviiripuolustajien puolue -
.. vahvojen ihmisten puolue, jossa periaatteet ovat jykevät, kun niin päätetään, vaikka oltaisiin väärässäkin - nyt juuri ympäristön kehityksen osalta. Olemme matkalla ympäristöllisesti biosfäärilliseen katastrofiin - kuivuuden, äärisäiden kuin kuumentuvan Maaemon tahdissa.
Reviirit [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/03/ihmiskunta-valmistautuu-puolustamaan.html - ] on jyrkkä ilmaus, mutta se on "evoluution tahto" -
.. ollut jo satoja miljoonia vuosia. Reviiri on elinalue, jossa siihen parhaiten keskenään soveltuvat ja sopeutuvat eliölajit runsastuvat, siis lisääntyvät. Ihminen on myös lisääntyvä eliö - eläinlaji, kunhan saamme oman lisääntymisen kantasuomalaisina uudelleen vauhtiin - tarvitsemme uutta verta ... jota muut kuin perussuomalaiset toisivat toisaalta, vierailta mailta - tulijoiden omilta, meille tuntemattomilta reviireiltä.
Reviiri on elinalue, jossa noudatetaan sille ominaisia, perinteisiä ja hitaasti kehittyviä yhteiskuntamalleja, joiden myötä luodaan turvaa ja tuttuutta omien keskelle.
Uusi PS-puheenjohtaja Purra pärjäsi hyvin ja tämä saattaa estää jopa ääreisimpien perussuomalaisten voimallisemman valunnan "turtiaislaisiin", missä aatemaailma on erityisen reviirillistä - vieläkin voimakkaammin niin sanotun "halmeismin" innoittamana.
--
(Tässä "halmeismilla" viitataan aiemman ps-pomo Timo Soinin erinomaiseen löytöön - Tony Halme [ ~ 1 - ], joka sai Helsingistä yli 15 000 ääntä ja vei aikanaan mukanaan pari muutakin eduskuntamäelle. Timo Soini [ ~ 2 - ] oli mies, hän ei koskaan moittinut Halmeen värikästä elämää, joka päättyi monien suruksi aivan liian aikaisin. Halme oli kuitenkin ilmiö - ollen yksi osa PS-historiaa. Halme oli vahva reviiripuolustaja - kuten oli ja on nyt poistunut PS-johtaja Jussi Halla-aho [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/03/jussi-halla-aho-on-edelleen.html - ])
--
Kansanedustaja Purra jatkaa Halla-ahon linjausta - edelleen reviiripuolustajana
Tämä voi olla pato, jottei "turtiaislaiset" [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2021/03/fiktio-oppositiojohtaja-ano-turtiainen.html - ] saa täydennystä emopuolueesta, josta kansanedustaja Ano Turtiainen erosi, koska hänet erotettiin PS' n eduskuntatyöskentelystä. Turtiainen on myös reviiripuolustaja.
Purra selvisi komeasti YLE' n perinteisestä grillauksesta
Purra' n PS haluaa pitää Suomen suomalaisena -tämä tiedetään kaikissa puolueissa. Tätä ominaisuutta Kokoomus tulee komppaamaan, sillä se on tie hallitukseen yhdessä PS' n kanssa -
.. varsinkin jos seuraavista vaaleista PS kuittaa äänistä jopa 25 prosenttia [ ~ 3 - ], mikä ei ole mahdottomuus -
.. tältä osin Purra on paljon vartija, sillä Halla-ahon ideoimana Riikka haluttiin juuri naisena ja reviirien puolustajana puolueen johtoon, tämä tuonee puolueelle paljon uusia naiskannattajia, varsinkin jos Purra tuo uusia ajatuksia, jotka luovat luottamusta kantasuomalaisten lisääntymiselle!
Purra korosti Tanskan mallia sosiaalidemokraattisena päätöksenä - liittyen maahanmuuttoon ---
.. ollen kirkas viesti nykyiselle NNV-hallituksen [ ~ https://www.tiede.fi/keskustelu/83997/sdp-n-sanna-marin-keskustan-katri-kulmuni-tulevaisuus-suomessa-nyt? - ] sosia(a)lidemokraattiselle PM Sanna Marin' lle. Tämä viesti oli joko haaste kilpailijana tai sitten se oli viesti halusta tehdä yhteistyötä - ehkä yllättäen?
PS ei pidä kuuluisasta SDP' n yhden a' n politiikasta, sen ollen sosialismin pelkoa - kun lisätään toinen a-kirjain - saadaan sosiaalidemokraatit, mikä voisi sopia Purra' lle ja yrittäjähenkisille perussuomalaisille.
Purra puhui Tanskan sosiaalidemokraateista
A' n vaikute on tässä yhtä vahva kuin R-kirjaimen, kun murahdetaan uskottavasti suurelle kansalle - kosien heitä tulemaan mukaan Suomen itsenäisyysliikkeeseen, jossa EU-kriittisyys kasvaa.
PS' ssa on vahvasti itsenäisyyden palauttavaa henkeä -
.. hitaan rauhallisesti palauttaen myös oma markka, jolla haetaan irtiottoa muiden holhouksesta. PS ei halunne Suomen kehittyvän EU-liittovaltiokehityksessä "Kainuun asemaan".
Eteläinen EU kulkee nykymenolla kohden arotumista - kuivuutena, liikkuen jopa kohden aavikoitumista - kuivuus ja äärisäät lisääntyvät. EU-Bryssel joutuu pohtimaan jo nyt (jos pitkä aikajakson suunnittelukykyä löytyy) tulevien ilmastopakolaisten kohtaloa, kun eteläinen EU lähtee liikkeelle.
Suomi on liian houkutteleva kohde jopa miljoonille - muistamme Japanissa asuvan yli 100 miljoonaa asukasta pienemmällä elinkelpoisuutta luovalla maapinta-alalla kuin me suomalaiset. Purra saattaa oivaltaa tämän kiihtyvästi vallitsevan ilmastokehityksen -ilmastopakolaisineen! >>>
...
37318
Yksinkertaisesti - Riikka Purra
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Riikka PuRRa on RRautaa! Tuleva pääministerimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668
