Päivän Ilkka-Pohjalaisessa kirkkoherra Jouko Ala-Prinkkilän tukiryhmä vetoaa niihin jotka valitsevat Lapuan hiippakuntaan uuden piispan, että valitsisivat Jouko Ala-Prinkkilän!
Kauhajoen kaupungin puolesta voi vain toivoa, että niin tapahtuisi!
Lapuan hiippakunnan kannalta asialla ei ole monellekaan kaupunkilaiselle merkitystä.
Kauhajoen kaupungin puolesta voi vain toivoa, että niin tapahtuisi!
Lapuan hiippakunnan kannalta asialla ei ole monellekaan kaupunkilaiselle merkitystä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei hyvää miestä saa kauhajoelta pois päästää .
Ittepä se haluaa pois. Niin hyvä mies se on!
Toivottavasti ei pääse Lapuan hiippakuntaan olis sääli menettää hyvä mies.
Todella fiksu ja sydämellinen mies.
Nämä Jouko Ala-Prinkkilää kehuvat paradoksaalisesti toivovat kirkkoherrallensa huonoa onnea urapolulla?!
Asian voi nähdä toisinkin päin, teologian tohtorin valinta Lapuan piispaksi selkeyttää "työnjakoa" Kauhajoella.
Ei halua huonoa kirkkoherraa ala-prinkkilän tilalle.
Ei kai seuraavan kirkkoherran kohdalla huono "herraonni" mikään automaatio ole.
Sitä paitsi Jouko Ala-Prinkkilä on syntynyt 1961 eli on jo 60-vuotias, joten virkavuosia on joka tapauksessa alle 10 jäljellä!
Onkohan kirkkoherrasta apua Ilkka-Pohjalaisessa juuri kerrotussa rahapulassa?
"Kauhajoen kaupunki hakee valtiolta harkinnanvaraista 1,5 miljoonan valtionosuuden korotusta"
Laitetaan seurakunta rukoilemaan, ehkä Jumala suo Kauhajoelle lisää rahaa.
Nyt se alussa mainittu tukiryhmä on lykännyt kirjoituksensa Kauhajoki-lehden lukijoilta-palstalle. Kova on halu päästä Joukosta eroon ("Jouko piispaksi!" Jopen sivupersoonan tapaan).
Valintaan ei monikaan kauhajokinen pääse vaikuttamaan, mutta ihan kaupungin kunnallishallinnon suvereniteetin kannalta olisi upeaa, jos muut valitsisivat Joukon pois Kauhajoelta!