Varoitus: Danske Bank antaa laskua maksaessa hallinnan kolmannelle osapuolelle.
Kysyin miksei pankki huoli jatkuvaa maksua vaan kaikenaikaa nettipankki siirtyy e-maksusopimuksen tekemiseen.
Dansken vastaus: E-lasku on myös jatkuva maksu eli laskuttaja lähettää laskun pankkiin ja se veloittuu tililtäsi automaattisesti joka kuukausi. Toistuvaa maksua ei voi siksi tehdä, koska laskuttaja on tehnyt pankin kanssa sopimuksen, että heidän asiakkaat tekevät e-laskun.
Kysyin Danskelta onko muita tapahtumia, jossa kolmas osapuoli määrää tililtäni tapahtuvat toimet.
Dansken vastaus: Emme ole luovuttanut mitään hallintaoikeutta kolmannelle osapuolellle, vaan laskuttaja on itse halunnut valita kuinka heidän asiakkaat voivat heille maksaa laskuja, joka on e-lasku taikka paperinen versio. Eivät he pääse sinun tiliäsi hallinoimaan.
Omasta mielestäni kysymys on juuri kolmannen osapuolen hallinnasta miten maksan laskun.
Danske antaa tilisi hallinnan kolmannelle osapuolelle.
4
114
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla Dansken kanssa e-laskusopimus kaikille vakilaskuttajilleni. Saan ilmoituksen e-laskun saapumisesta tekstiviestinä ja sen jälkeen käyn itse hyväksymässä sen maksuun oman tarkastukseni jälkeen. Kätevää ja vaivatonta. En näe mitään ongelmaa.
- Anonyymi
Tuo on ihan normaalia. Itselläni on op ja saan sellaisen pop up ilmoituksen jota koskemalla pankki sovellus aukeaa kohdalla jossa tehdään vahvistus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on ihan normaalia. Itselläni on op ja saan sellaisen pop up ilmoituksen jota koskemalla pankki sovellus aukeaa kohdalla jossa tehdään vahvistus.
Joo. Eihän noissa ole ongelmaa. Aloittajalla taitaa olla siinä ymmärryksessä jotain häiriötä. Toivotaan, että ei mitään vakavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on ihan normaalia. Itselläni on op ja saan sellaisen pop up ilmoituksen jota koskemalla pankki sovellus aukeaa kohdalla jossa tehdään vahvistus.
"Tuo on ihan normaalia. Itselläni on op ja saan sellaisen pop up ilmoituksen jota koskemalla pankki sovellus aukeaa kohdalla jossa tehdään vahvistus."
Missä se pop up tulee näkyviin?
Tietoturvan kannalata katsottuna tuollainen pop up valmiine linkkeineen kuulostaa melkoisen karmealta.
Lähtökohtan akun on se, että omalle tililleen kirjaudutaan ja vast asitten siellä operoidaan.
Entäs jos hakkeri taitavasti väärentää tuonpop upin ja ja laitta siihen oman taitavasti tehdyn haitakelinkkinsä ... vain yksi klikkaus linkkiin ja painajainen alkaa.
Pankkisovelluksiakin on jo korkattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879