Haastoin itseni metallin kuuntelijana etsimään tarkoituksella musiikkia maista joita ei olla Suomen listoilla usein olla kuultu, toivoen että löydän jotakin kiinnostavaa.
Yksi niistä oli Japani joka tunnetaan paremmin J-popista ja koitin löytää muitakin genrejä. He välittävät hieman vähemmän siitä miltä heidän musiikkinsa kuulostaa rajojensa ulkopuolella eli jonkinlaista uniikkiutta on ainakin luvassa. Koreassa on länsimaisia vaikutteita enemmän.
Tosin tämä bändi taitaa olla lähimpänä makuani Japanissa:
Yousei Teikoku - Filament: https://youtu.be/zfxYLORjWCg
Yousei Teikoku - Kuusou Mesorogiwi: https://youtu.be/ZZvJY7_gyfw
Tässä on myös bändi Tunisiasta:
Myrath - Believer: https://youtu.be/CnFtZZp7f-c
Myrath - Dance: https://youtu.be/b2rKORvyOcM
Mutta jatkakaa listaamista ja kommentoikaa...
Metallia maista joiden musiikkia ei yleensä Suomessa kuulla
5
1047
Vastaukset
Joskus tein tätä muutamia vuosia sitten ihan melkein töikseni, eli etsin metallibändejä vähän eksoottisimmista maista. Itselleni nousi silloin ja oikeastaan vieläkin Kiina sekä Mongolia suurimmaksi yllättäjiksi. Tsekkaa bändit, kuten vaikkapa Nine Treasures, Tengger Cavalry, Zuriaake, Black Kirin.
Ja sit toinen, mikä on viimeaikoina soinut paljon, jos vähän eksoottisempi musta metalli kiinnostaa, niin Saudi Arabian Al-Namrood.
- Anonyymi
Japaniasta löytyy myös heavy metallia soittava Loudness, sekä thrash metal -osastoa edustava Fastkill.
- Anonyymi
Tää Loudnessin Takasaki on kyllä melkoinen kitaristi. Ainakin vanhemmilla levyillä Akira soittaa totisesti nakkisormet suohon.
- Anonyymi
Achelous, Kreikka
https://www.youtube.com/watch?v=gdt8ffrX3q8
kuulostaa Therionilta
SkyEye, Slovenia
https://www.youtube.com/watch?v=aJf9Ymx6B7I
kuulostaa Iron Maidenilta
9.7 Richter, Romania
https://youtu.be/0VNa8tQOowg
kuulostaa Judas Priestiltä
Sanatorium, Makedonia
https://www.youtube.com/watch?v=h4UYCqcf0yk
kuulostaa Metallicalta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213