Ihmettelinkin ettei ole voinut olla noin paljon tehoa,, korkeintaan 86 heppaa alunperin. Onkohan vaihdettu moottori vai viritetty?
https://www.nettiauto.com/toyota/carina/12338562
On kyllä ruma malli, etenkin perä, olen inhonnut sitä aina.
https://www.nettiauto.com/toyota/carina/12338562
On kyllä ruma malli, etenkin perä, olen inhonnut sitä aina.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hieno ja maulla rakennettu auto. Pellin alla näkyy olevan 20v kone, jota oli joskus ysärillä saatavissa Corollaan ainakin Japanissa.
Kaverilla oli muinoin "vastaava" pystylamppu-Carina ja jäi mieleen että se oli aivan karmea ajettava. Toivottavasti tästä yksilöstä on saatu tehtyä parempi.
20-venttiilinen moottori lienee 90-luvulta.
1.6 20V Black Top
Milloin Toyota teki 5 venttiili konetta (siis viisi venttiiliä / sylinteri)
Vai onko joku spesiaali Yamahan tekemä kansi?
Onhan noita tehty paljonkin, mutta vanhoissa ei läheskään noin paljon tehioa, uudemmissa vakiona.
https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_A_engine
Alunperin noissa oli erilaisia 1.6L koneita ihan suomessakin.
TÄmän muistin perusteella. Minulla taitaa vielä olla jossain alkuperäinen suomenkielinen korjaamokäsikirja :-)
2T-C yksi 2-kurkkuinen alaimukaasutin ja pienehköt kanavat kannessa 75hp
2T-B kaksi 2-kurkkuista alaimukaasutinta ja isot kanavat kannessa (Tätä taisi olla enimmäkseen Celica ST:ssä).
2T-G tuplanokkainen missä isot kanavat kannessa ja kaksi 2-kurkkuista (olikos Solex) vaakaimukaasutinta. En ole varma kuinka paljon tätä alunperin oli Carinassa mutta Celissa enemmän.
Nämä koneet oli kyllä kestäviä, samoin kuin aski ja perä. Kestivä turbotettuna. noin 400hp tai sen verran niissä tuppasi olemaan. Perä taisi olla mikä ekana antautui.
Celican 2L padoista taiottu yli 1000hp.
Hieno Carina!