mutta onneksi Neuvostoliitto tulppasi sen riehunnan. Sehän toimi kuin oikea talebaani, vangitsi, kidutti ja murhasi toisinajattelijoita, niitä vääräuskoisia. Uskonvainot jatkuivat aina Jatkosodan häviöön saakka. Sodan jossa oikeaa talebaaniuskoa oli toteutettu murhaamalla tuhansittain siviileitä vierassa maassa. Tähän ei talebaanikaan ole ryhtynyt.
Valkokaarti oli Suomen talebaani 1918-44
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Onpas varsin ontuva rinnastus! Sen ajan talibaani oli neukuista lähetettu komudesantti kuten Hertta Kuusinen!
Alottaja taitaa olla vielä pikkulapsi, kun tuollaista löpertää, ei alkeellisintakaan tietoa näytä olevan !
Montako ampui Suomessa ?
Nasupossut, olkaapas hiljaa !
Sillä tytöllä oli isä, Otto Ville Kuusinen ja tyttö Hertta Kuusinen, sanoi, että porhot syövät köyhän leivän.
Eihän köyhillä siihen aikaan ollut edes leipää, jos eivät työtä tehneet.
Tytön paska puhetta. Otto taasen odotti, että Neuvostoliitto miehittisi Suomen.
Terijoella hallitus Otolla valmiina tulemaan Helsinkiin, vai olisiko Tampereesta tullut Kuusleninstalrad
EIPÄ TULLUT KOMMUNITISTA HALLITUSTA.
Varoittavana esimerkkinä, että pitäkäähän varanne homopekkojen kanssa.
Aloittaja on oikeassa. Tämä valkoinen totuus (1918-1944) propagoitiin sotain välissä
virallisena historiana.
Puna-armeija tosiaan tarvittiin oikaisemaan Suomen historia, ja siitä iso kiitos!
” Aloittaja on oikeassa. Tämä valkoinen totuus (1918-1944) propagoitiin sotain välissä
virallisena historiana.Puna-armeija tosiaan tarvittiin oikaisemaan Suomen historia, ja siitä iso kiitos”
Alpoittaja on täysin väärässä! Puna-armeijaa ei muinaiset historiamme kiinnostanut ja Suomi oli vuonna 1944 kuin varis aidalla. Ennen sotia oli kommunistit kielletty poliittinen liike ja sodan jälkeen s vapautettiin ja kiellettiin muita liikkeitä! Demokratia ja vapaat vaalit meillä oli jo vuodesta 1918 lähtien ja demokratia ei neukkua muutoinkaan kiinnstanut! Demokratiaa kun ei neukkujen omaan maahan saatu ennen kuin maa romahti 1991!
----Demokratiaa kun ei neukkujen omaan maahan saatu ennen kuin maa romahti 1991!----
Taas itket isänmaasi kovaa kohtaloa, Itke vaan, minä suren Suomen kohtaloita, joista avauskin puhuu.
"Vapaat" vaalit, joissa ennen vuotta 1944 vain osa kansasta sai äänestää. Suojeluskuntien lakkauttamisen jälkeen niiden jäseniä ei sentään kielletty äänestämästä, kuten tapahtui melkoiselle määrälle punaisia 1918-44.
Kyllä porvari valehdella osaa, eikä paljon muuta sitten osaakaan!
Koska ihmisiä täälläkin surmattiin väärien ajatusten ja mielipiteiden takia niin ei mitään eroa.
Ei surmattu vaan ainoastaan tekojen perusteella!
Taisto Sinisalo kuoli taatusti vanhuuteen! Vain stallari nimeltä Tarkkispoika hokee jatkuvasti ’teloittavansa’ niitä, jotka ajattelee eri tavalla kuin hän!
"Valkokaarti oli Suomen talebaani 1918-44"
Punakaarti oli Suomen isis 1918-44
Vai niin olivat. Montako ihmistä Punakaartit surmasivat vaikkapa 1930-luvulla, antaako sairas pääsi jonkun lukeman kun siltä kysyt ?
NO EI VARSINAISESTI, VENÄJÄNKIELISET KYLTIT, PAIKANNIMEET, TIEVIITAT JA KYLTIT OLI VALMISTETTU JO VALMIIKSI JA REKAT ODOTTIVAT JA ASENTAJAT PAIKOILLEEN ASETTAMISTA SUOMEEN. LENIN JA STALIN johtivat isistä.
Valkokaartilaiset ja punakaartilaiset olisivat Siberiassa kuunnelleet venäjää.
Punakaartitko niitä Suomessa valmistivat ? Mene lääkäriin ja ota pääsi mukaan.
Ja niinhän siinä sitten kävi jotta mitään aikaan saamattomaan kyhästelyynsä masentunut Neuvostoliiton kommunismidiktatuuri teki joulukuussa 1991 itsemurhan.
Kremlin edessä konttaajia se harmittaa, mutta sellaista elämä on.