Tomi Takamaa ylitti uutiskynnyksen!

Anonyymi

Tänään oli se kauan odotettu päivä jolloin saimme lukea Tonista ihan Iltalehdestä. Nettilehdestä mutta se on ihan yhtälailla painettua sanaa. Spammaan uutisen ja linkin tänne:

iltalehti.fi/ravinto/a/3b727f75-f7ba-45e2-bb9d-b059ee1eb4b4

Fitnessvalmentaja Tomi Takamaa päätti siistiä ruokavaliotaan taannoin joulupyhien jälkeen. Hän tiesi energiankulutuksensa olevan noin 3000 kilokalorin luokkaa.

– Tiesin, että jos syön alle sen, niin painon pitäisi kaiken järjen mukaan tippua. Päätin rajoittaa kaloreita, mutta syödä pizzan päivässä.

Takamaa söi saman Lidlin mozzarellapizzan joka päivä kuukauden ajan.

Tuunasi pizzaa broilerilla ja ananaksella
Takamaa lisäsi pakastepizzansa päälle aina 100 grammaa broileria ja puoli purkkia säilykeananasta.

– Katsoin juuri vanhoja ruokapäiväkirjojani ja näköjään välillä lisäsin pizzan päälle vielä mozzarellapallojakin.

Muut päivän ruoat Takamaa valitsi niin, että päivittäiset kilokalorit jäivät alle 3000. Hän söi kolmesta neljään kertaan päivässä. Kilokalorien lisäksi Takamaa tarkkaili ainoastaan sitä, että sai ravinnosta riittävästi proteiinia. Hän kirjasi jokaisen syömänsä suupalan ilmaiseen sovellukseen, joka laski kalorit Takamaan puolesta.

– Rikoin montaa sellaista lainalaisuutta, joista porukalla on päähänpinttymiä. En esimerkiksi syönyt kuutta kertaa päivässä, tai kieltänyt itseltäni ehdottomasti mitään ruoka-aineita itseltäni ja silti paino tippui.

Esimerkiksi yhtenä kokeilunsa päivänä Takamaa söi aamupalaksi puuroa ja raejuustoa, iltapäivällä munakasta ja liharuokaa. Pizzan hän söi usein illan viimeisenä ateriana kello 19 ja 21 välillä.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        101
        2130
      2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        296
        1924
      3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        344
        1751
      4. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        103
        1663
      5. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        207
        1607
      6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        32
        1321
      7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        94
        1123
      8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

        parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
        Ikävä
        67
        1089
      9. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        51
        1057
      10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        24
        1052
      Aihe