Tomi Takamaa ylitti uutiskynnyksen!

Anonyymi

Tänään oli se kauan odotettu päivä jolloin saimme lukea Tonista ihan Iltalehdestä. Nettilehdestä mutta se on ihan yhtälailla painettua sanaa. Spammaan uutisen ja linkin tänne:

iltalehti.fi/ravinto/a/3b727f75-f7ba-45e2-bb9d-b059ee1eb4b4

Fitnessvalmentaja Tomi Takamaa päätti siistiä ruokavaliotaan taannoin joulupyhien jälkeen. Hän tiesi energiankulutuksensa olevan noin 3000 kilokalorin luokkaa.

– Tiesin, että jos syön alle sen, niin painon pitäisi kaiken järjen mukaan tippua. Päätin rajoittaa kaloreita, mutta syödä pizzan päivässä.

Takamaa söi saman Lidlin mozzarellapizzan joka päivä kuukauden ajan.

Tuunasi pizzaa broilerilla ja ananaksella
Takamaa lisäsi pakastepizzansa päälle aina 100 grammaa broileria ja puoli purkkia säilykeananasta.

– Katsoin juuri vanhoja ruokapäiväkirjojani ja näköjään välillä lisäsin pizzan päälle vielä mozzarellapallojakin.

Muut päivän ruoat Takamaa valitsi niin, että päivittäiset kilokalorit jäivät alle 3000. Hän söi kolmesta neljään kertaan päivässä. Kilokalorien lisäksi Takamaa tarkkaili ainoastaan sitä, että sai ravinnosta riittävästi proteiinia. Hän kirjasi jokaisen syömänsä suupalan ilmaiseen sovellukseen, joka laski kalorit Takamaan puolesta.

– Rikoin montaa sellaista lainalaisuutta, joista porukalla on päähänpinttymiä. En esimerkiksi syönyt kuutta kertaa päivässä, tai kieltänyt itseltäni ehdottomasti mitään ruoka-aineita itseltäni ja silti paino tippui.

Esimerkiksi yhtenä kokeilunsa päivänä Takamaa söi aamupalaksi puuroa ja raejuustoa, iltapäivällä munakasta ja liharuokaa. Pizzan hän söi usein illan viimeisenä ateriana kello 19 ja 21 välillä.

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

        Oletko päättänyt etukäteen?
        Ikävä
        166
        2149
      2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2092
      3. Archie ja Iida ero.

        Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        109
        1542
      4. Olen levoton takiasi

        Enkä saa itseäni rauhoittumaan
        Ikävä
        122
        1461
      5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

        Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
        467
        1293
      6. Lakkaa haaveilemasta.

        Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
        Ikävä
        76
        1068
      7. Ois kiva nähdä

        Ja viettää Iltoja sun kanssa
        Ikävä
        52
        898
      8. Älä stressaa. Rakastan sua

        Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
        Ikävä
        49
        891
      9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

        Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
        Maailman menoa
        229
        809
      10. Syntymän ja kuoleman aallot

        Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
        Hindulaisuus
        356
        795
      Aihe