Olin kaksi viikkoa ulkomailla ja palattuani söin jääkaapin vihanneslokerossa hyvän näköisinä säilyneet viisi perunaa. Söin niiden lisäksi toki muutakin, mutta kaikki muu oli tuoretta, paluupäivänäni kaupasta ostettua.
Yöllä kello kolme, noin yhdeksän tuntia ruokailun jälkeen alkoi oksentaminen. Olin saunonut, joten nesteitä olin nauttinut janooni runsaasti. Kaikki tuli ulos kolmessa tai neljässä erässä muutaman tunnin aikana.
Ripulikin seurasi seuraavana päivänä, mutta ei mitään vakavampaa. Vatsa parani ilman lääkkeitä ruokaa vastaanottavaan kuntoon seuraavan päivän illaksi.
Voivatko perunat pilaantua sellaiseen kuntoon, että ne aiheuttavat ruokamyrkytyksen, vai johtuiko myrkytys ehkä jostakin muusta syystä?
Kiitos vastauksista!
Ruokamyrkytys vanhoista perunoista?
6
106
Vastaukset
- Anonyymi
Viikonkin on mulla keitetyt perunat olleet syömäkelpoisia jääkaapissa. En ole tuollaista havainnut. Jos menee pilalle, se näkyy, muuttuu pehmeäksi vähän löysäksi. Jos kiinteän oloinen niin uskon olevan ok.
Tiedättekö muuten että elimistölle on paremmat kylmän perunan hiilihydraatit kuin vastakeitetyn.- Anonyymi
Oliko nuo aloittajan mainitsemat perunat siis keitettyjä? Itse en löytänyt viestistä tuollaista mainintaa ja vähän ihmettelin aloitusta, koska raa'at perunat säilyy jääkaapin vihanneslokerossa jopa kuukausia. Vasta kun ne itää liikaa niin menevät käyttökelvottomiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko nuo aloittajan mainitsemat perunat siis keitettyjä? Itse en löytänyt viestistä tuollaista mainintaa ja vähän ihmettelin aloitusta, koska raa'at perunat säilyy jääkaapin vihanneslokerossa jopa kuukausia. Vasta kun ne itää liikaa niin menevät käyttökelvottomiksi.
Eivät olleet keitettyjä, ja olen aikaisemminkin syönyt samalla tavalla jääkaapissa säilytettyjä perunoita reissuista palattuani. Siksi ihmettelin asiaa itsekin. Jokin syy ruokamyrkytykseen kuitenkin täytyy olla.
Ehkäpä samana päivänä kaupasta ostamani eineslihapullat olivat sitten pilaantuneita, vaikka niiden viimeiseksi käyttöpäiväksi olikin merkitty 10. syyskuuta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät olleet keitettyjä, ja olen aikaisemminkin syönyt samalla tavalla jääkaapissa säilytettyjä perunoita reissuista palattuani. Siksi ihmettelin asiaa itsekin. Jokin syy ruokamyrkytykseen kuitenkin täytyy olla.
Ehkäpä samana päivänä kaupasta ostamani eineslihapullat olivat sitten pilaantuneita, vaikka niiden viimeiseksi käyttöpäiväksi olikin merkitty 10. syyskuuta.Tai sitten olit siellä ulkomailla juuri lähtiessä tai matkalla syönyt/juonut jotain pilaantunutta ja vaikutus syntyi vasta kotona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai sitten olit siellä ulkomailla juuri lähtiessä tai matkalla syönyt/juonut jotain pilaantunutta ja vaikutus syntyi vasta kotona.
"Tai sitten olit siellä ulkomailla juuri lähtiessä tai matkalla syönyt/juonut jotain pilaantunutta ja vaikutus syntyi vasta kotona."
Tämä olisi tietysti teoriassa mahdollista, mutta tässä tapauksessa ei käytännössä. Oli kulunut 36 tuntia siitä, kun olin syönyt lentokoneessa myrkytysoireiden alkaessa. Ruokamyrkytys alkaa paljon aikaisemmin. 36 tunnissa ruoka on jo ehtinyt kiertää suoliston läpi.
- Anonyymi
entiedä sitä mutta luulen että se aiheutui siitä mitä söit ulkomailla.mutta oletteko huomanneet miten tomaatit jamansikat salaatit ovat siellä kaikkien kosketeltavana
otetaan siitä ja pannaan takas vihreät salaati .ostan vain sellasta mikä on peitettynä muovin alla atinlehdet on kaupassa ihan ilman suojausta,ei niitä voi ostaa asiakkaat ohijukeissaan käsittelee niitä pärskivat niitten päälle. ,miks ne ei ole peitettynä,en voi osaataa semmosta joita kymmenent ,muut onkopeloineet.vain olenko ihan pihalla
toammaateista löytyy kynnen painaumia,melkein jokaisesta kurkut perunat ja melkein kaikki sillä osastolla jää ostamatta kun eivät ole peitettynä täytyy tyytyä pakkaseen. vaikka olis suojus niin silti toisen koskemaan ,on ikävä tarttua,,vaikka ne sitten pesiskii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492488Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on622242- 482076
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2101738Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681650- 211645
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok891447Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s171437Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121380Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191364