Puolueellisen äärivasemmistolaisen propagandan äänitorvi hesari pistää taas paskintaan. Artikkelissa puhutaan "äärioikeistosta" mikä ei tapaukseen liity; puhutaan "valkoisesta ylivallasta", joka ei tapaukseen liity, vihjataan Trumpin vastuusta capitoilin tapahtumista, mikä on aikoja sitten todistettu oikeudessa paikkansapitämättömiksi.
MITÄÄN ei hesari KERTAAKAAN kirjoittanut vasurimedian vastuusta tuhansista väkivallanteoista BLM:n aikana - vasurimediahan suoraan jenkeissä, mutta myös maailmanlaajuisesti, lietsoi ja hyväksyi ja ennenkaikkea oli hiljaa useimmista pahimmistakin väkivaltaisuuksista mitä tapahtui BLM:n pitkän ja historiallisen kalliiksi tulleen tuhoamisen aikana.
Tasapuolisuutta ja todellisuuden rehellistä kuvaamista et mistään YLE:n tai hesarin sivuilta todellakaan tule löytämään. Pelkkää propagandaa saa kansakunta koko rahan edestä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008223760.html?fbclid=IwAR288Auv2iB1EbEIn5zgiFuL0GiK6JBTh2Lh25SnPZxxZ12GamSfCetXW4k
MITÄÄN ei hesari KERTAAKAAN kirjoittanut vasurimedian vastuusta tuhansista väkivallanteoista BLM:n aikana - vasurimediahan suoraan jenkeissä, mutta myös maailmanlaajuisesti, lietsoi ja hyväksyi ja ennenkaikkea oli hiljaa useimmista pahimmistakin väkivaltaisuuksista mitä tapahtui BLM:n pitkän ja historiallisen kalliiksi tulleen tuhoamisen aikana.
Tasapuolisuutta ja todellisuuden rehellistä kuvaamista et mistään YLE:n tai hesarin sivuilta todellakaan tule löytämään. Pelkkää propagandaa saa kansakunta koko rahan edestä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008223760.html?fbclid=IwAR288Auv2iB1EbEIn5zgiFuL0GiK6JBTh2Lh25SnPZxxZ12GamSfCetXW4k
Vastaukset 16
Vanhimmat
Koripallonuorten väkivaltaisuudesta kertovat artikkelit hesarissa jättivät kokonaan kertomatta, että kyseessä oleva väkivaltaan turvautunut joukkue oli maahanmuuttajataustainen Suvela Warriors...
Hesari vääristelee tahallaan uutiset omaan agendaansa sopiviksi, eli suomeksi tekevät propagandaa ja valehtelevat lukijoilleen.
https://www.hs.fi/paivanlehti/30082021/art-2000008225992.html
Lehti puollustaa maatalouden saasteita ja julkaisee Häkämiehen vihapostia uutisina.
HS julkaisee paljon vääriä uutisia.
Kuten ketjun esimerkitkin jo osoittavat niin asioiden vääristelyä ja suoranaista propagandaa on täynnä hesarin lukijan arki.
Puolustaa.
Esimerkki?
Hesari käytti kokonaisen sivun koripallojupakan uutisoimiseen, mutta olennainen jäi siis kertomatta.
No mutta älkää persut lukeko Hesaria jos se noin vaikeata on. Onhan teillä MV-lehtenne.
Höhhöhhöö. Enpäs lukenutkaan MV-lehdestä tarkempia yksityiskohtia, vaikka luultavasti myös MV-media on hesaria totuudenmukaisempi uutisoidessaan kyseisestä tapauksesta. Mitä se kertoo vasurille?
Äärivasemmistolainen. Älä nyt naurata, olet väärillä jäljillä.
Et tiedä mikä on ääri tai radikaalin ero. Vasemmistossa ei ole suomessa kumpaakaan. Tv libraali kokoomus
Itse pidän kyllä ihan perustellusti WOKEilua ja intersektionaalista feminismiä täysinä ääriaatteina.
Elät+ihan+omassa+persukuplassa.++HS+on+ytimeltään+oikeistomedia+ja+liberaalinen+eikä+konservatiivinen+oikeisto+todellakaan+pidä+ääriliikkeistä.
Trumpia+ei+missään+nimessä+ole+todettu+osattomaksi+kongressin+tapahtumiin,+rep+senaattorit+vain+estivät+ettei+Trumpia+aseteta+syytteeseen.+Päinvastoin,+FBI+on+selvittänyt+mitä+ääriliikkeet+suunnittelivat+somessa+ja+Trump+nimenomaan+kutsui+ihmiset+koolle++ja+lietsoi+ihmisiä+raivoon+vaalipetosyytteillä+-+mistä+mikään+ei+mennyt+läpi+oikeiusasteissa.
HS+vain+uutiisoi+siviilikanteen+sisältöä,+lue+tarkemmin.
Ääri+ja+kansallinen+oikeisto+elää+vasemmiston+uhalla+pelottelusta,+uhaksi+kelpaa+myös+värillinen.
Mikä+on+todellisuus?+Kaikki+tutkimustieto+lännessä+tukee+sitä+että+äärioikeiston+väkivalta+on+lisääntynyt.++Jenkeissä+keväällä+20+90%+väkivallasta+tuli+äärikeistolta+(katso+CSIS+raportti).++Demokratian+kannalta+äärioikeisto+ei+ole+uhka+vaan+marginaalia.+Konkreettinen+uhka+tulee+kansallisen+oikeiston+suunnasta,+mikä+on+lähtenyt+muuttamaan+vaalien+kautta+maita+autoritääriseksi,+näin+Unkarissa+ja+Puolassa.
Hallaho+taivavasti+syytti+vihervasemmistoa+kulttuurisodasta+ja+vapauksien+riistosta.+30-luvun+tyyliin+on+asia+käännetty+päälaelleen.+Yk+uskon,+ajattelun+ja+sananvapauksen+julistus+tarkoittaa+vapautta+uskoa+miten+haluaa+mutta+se+myös+kieltää+ettei+näitä+vapauksia+voi+käyttää+toisten+oikeuksien+riistämiseen.+Tätä+juuri+kristillinen+oikeus+ja+Räsänen+tekevät+täysin+vastoin+julistusta.+Päivi+tietää+tämän+aivan+varmasti,+kuten+myös+hänen+jenkkiproffat.+Lue+itse+teksti.
"Äärioikeisto" on nykyvasemmiston kaappaama termi ja se voi tarkoittaa käytännössä melkein mitä tahansa, ja aika usein se tarkoittaa jotain ihan muuta kuin mitä minä ymmärrän "äärioikeistona". Vähän niinkuin jokin "rasismi", joka voi tarkoittaa mitä tahansa.
Tässä on nyt melkoisen pitkään jatkunut esim. tuo BLM-mellakointi ja suoranainen terrori, ja on vaikea kuvitella, että edes jenkeissä äärioikeisto olisi pistänyt millään tasolla paremmaksi - tai siis pahemmaksi. Eikä se taatusti olekaan.
Suurin uhka on siis äärioikeisto huolimatta siitä, että euroopassa ja jenkeissä yhtä lailla ihmisiä ja valkonaamoja tappaa, raiskaa, ryöstää ja pahoinpitelee etninen ihminen ylivoimaisella yliedustuksella. Melkoista. Enemmänkin on ihme ettei tälle ole tullut paljon enemmän jotain vastavaikuttajaa - valkonaama on nykyään melkoinen uhrilammas.
Hesari on pääasiallisesti intersektionaalisen woke-mädätyksen äänitorvi, eikä sen puoleen, että minä mitään oikeistolaisuuttakaan uutismedialta toivoisin - vaan tasapuolisuutta ja objektiivisuutta. Sitä on turha odottaa.
Unkari ja Puola ovat mitä ovat, ja pitkälti ilmeisestikin sitä mitä ihmiset siellä päin haluavat. Sillä on hyvin vähän vaikutusta minun ajatuksiini mitä ihmiset erilaisissa paskareikämaissa tekevät.
Ja mitä tulee kulttuurisotaan niin se on nimenomaan vasemmiston kollektiivisesti aikaansaama ja jatkuvasti yhä vain kiihtyvä; sen ilmenemismuotoja ovat cancel-kulttuuri, mediat pahasti vallanneet woke- sekä intersektionaalimädätys, kaikkinainen antivalkoinen "kriittinen rotuteoria" ynnä muu sakeutunut vasemmistouskonto, jonka ei ole mitenkään mahdollista olla olemassa ilman vastareaktiota.
Jonkun Halla-ahon taas ei nykyisessä ilmapiirissä tarvitse tehdä yhtään MITÄÄN muuta kuin puhua niin totta kuin pystyy. Ei sumuttaa, eikä kikkailla sanojen tai käsitteiden kanssa, ainoastaan ottaa kantaa siihen mitä näkee olevan meneillään. ja siinä onkin jo aivan tarpeeksi.
"Ääri ja kansallinen oikeisto elää vasemmiston uhalla pelottelusta, uhaksi kelpaa myös värillinen."
Ei tarvitse olla mikään "oikeistolainen" tajutakseen kuinka sairaaksi vasurien cancel-kulttuuri on mennyt maailmalla.
Ja mitä tulee mustiin niin et itsekään taatusti haluaisi asua mustien kulmilla jenkeissä. Nykyisessä ilmapiirissä on ihme, että heidän kanssaan haluaa kukaan valkonaama olla tekemisissä jossain jenkeissä - paitsi tietysti vasemmistolaiset "valkoiset liitttolaiset" mellakoiden aikana, muutenhan hekin asuvat turvallisesti ylemmän keskiluokan valkoisilla alueillaan.
Kyllä ne Trumpin porukkaa olivat jotka siellä mellakoivat.
Capitolin omituinen episodi oli hyvin pientä kun verrataan siihen mitä joku BLM saa varmaan vieläkin aikaiseksi rapakon takana. BLM:n aiheuttamat vahingot ovat olleet historiallisen ennätyssuuret.