Raha on halpaa nyt. Korot ovat 1-2% luokkaa tod.vuosikorko. Suurkorko ja mahtikorkoliikkeet riistävät ja pyytävät jopa 4-7% korkoja...siinä auto ei sitten juuri lyhene ja maksat lopulta autosta liikaa. Osta malttikorkoliikkeestä aina autosi ja vältä riistoa.
Älä osta suurkorko ja mahtikorkoliikkeistä
Anonyymi
8113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olet pässi. Jos korko on pieni niin ottavat rahan alotus ja lappu per kk maksusta sekä auto on markkinoiden kallein. Eli täyttä skedaa. Olet niin v..un tyhmä
Ei pidä paikkaansa millään tavalla. Käytetyissä autoissa myös pienikorkoisista liikkeistä on mahdollisuus hinnasta tinkiä. Olet aivan väärässä. Uusissa autoissa myös samaa tuotetta myydään isolla ja pienellä korolla jolloin lopullinen hinta on tuhansia euroja eri ja voi olla enemmänkin kun katsotaan 50-100 tuhannen hyvän liokan autoja. Toki halvoissa alle 30 tonnin ritsoissa ei niin isoa eroa tule vaikka korko olisi isompikin. Normaali fiksu ostaja ei suurta korkoa maksa vaan autokaupan käynti estyy ja kauppias jää ilman rahoja. Järkevä kumuttaja hankkii autonsa liikkeistä joissa pieni korko.
Höpö+höpö,+vaikka+saisit+rahoituksen+0,5%+korolla+niin+todellinen+vuosikorko+voi+olla+lähemmäs+4%.+Ihmiset+tuijottaa+liikaa+todellisen+vuosikoron+lukuja.
Todellista vuosikorkoa on nimenomaan hyvä seurata.
Kuluttajavirasto on virkansa puolesta määritellyt, mitä kaupan oheiskuluja nimenomaan voidaan "pitää" korkoina, vaikka ne sananmukaisesti eivät
niitä ole!
Möin kiireisen tyttäreni tarpeettomaksi jäänyttä vanhaa autoa keväällä.
Hämmästykseni oli suuri huomatessani, että jo € 2.000,- hintaluokan autoa
on jonkun rahoitettava.
Aika tyhjätaskuista on siis kysymys.
Suurkorkoliikkeen+jopparit+täällä+naukuu+ja+itkee+kun+on+hankalaa+myydä+7%+korolla+kellekkään+järkevälle+mitään.+Fiksu+ihminen+ostaa+normaalilla+1-2%+korolla+eikä+maksa+turhia+rahoituskuluja
Kun+asiakas+ei+huomaa+laitan+9.7%+koron+ja+nimi+paperiin+ja+ukko+matkoihin.+Turha+narista+perään+kun+nimi+paperissa
Sanon heti, että tällä lailla toimiminen - siis koron lisääminen kauppasopimukseen jälkeenpäin - täyttää kyllä petoksen tunnusmerkit.
Asiaa voi tosin olla vaikea osoittaa/näyttää myöhemminkään, mutta asiakkaalle jäävässä paperissa pitäisi olla yhtenevät merkinnät esim. korosta.
Suomen laki on onneksi usein heikomman puolella.
Oikeudessa saatetaan nimittäin riita-asiassa kysyä, mikä olikaan sopimusosapuolien alkuperäinen tarkoitus?
Näin ollen kirjoitus- tai muu virhe sopimuksessa ei automaattisesti johda siihen, että sitä versiota, joka on paperissa, noudatetaan.
Näin siis Suomessa.
Briteissä ja Amerikoissa asiat ovat toisin, paperimerkinnät sopimuksissa ovat pitäviä.
Miksi huolehdit muiden asioista?