Että laivan hylky löytyis vasta 73 vuotta sen jälkeen kun se on uponnut, mutta Titanicin kohdalla kävi niin.
Mun on edelleen vaikea uskoa
12
115
Vastaukset
Oli sitkeyden ja korkean teknologian sekä osittain silkan tuurinkin ansiota, että Titanicin hylky yleensä löydettiin lainkaan.
Tarkkoja sijainninmääritystekniikoita avomerellä ei ole ollut kuin muutaman kymmenen vuotta.- Anonyymi
Taisi pullahtaa aika syväänkin?
- Anonyymi
Ihminen vois periaatteessa vieläki olla tietämätön sen sijainnista.
Anonyymi kirjoitti:
Ihminen vois periaatteessa vieläki olla tietämätön sen sijainnista.
Neulan löytäminen heinäsuovasta olisi pala kakkua Titanicin löytämiseen verrattuna, etenkin kun ei tiedetty, mistä etsiä. Titanicin radistin hätäviestissä ilmoittama uppoamispaikka poikkesi huomattavasti todellisesta hylyn löytöpaikasta.
Itse hylky löytyikin kahteen osaan katkenneena peräti 3800 metrin syvyydestä. Merenpohjaan on levinnyt romua yli viiden neliökilometrin alalle, ja katkenneen aluksen peräosa on tuhoutunut lähes täydellisesti.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Neulan löytäminen heinäsuovasta olisi pala kakkua Titanicin löytämiseen verrattuna, etenkin kun ei tiedetty, mistä etsiä. Titanicin radistin hätäviestissä ilmoittama uppoamispaikka poikkesi huomattavasti todellisesta hylyn löytöpaikasta.
Itse hylky löytyikin kahteen osaan katkenneena peräti 3800 metrin syvyydestä. Merenpohjaan on levinnyt romua yli viiden neliökilometrin alalle, ja katkenneen aluksen peräosa on tuhoutunut lähes täydellisesti.Olikohan törmäyskohdalla sitten merivirtaa, yö kai oli aika tyyni. Ainakin maalauksessa näyttää sille, liekö maalaaja itse ollut edes paikalla. Valokukviahan tapauksesta ei ole.
Ehkä jäävuori ajelehti merivirran mukana? Anonyymi kirjoitti:
Olikohan törmäyskohdalla sitten merivirtaa, yö kai oli aika tyyni. Ainakin maalauksessa näyttää sille, liekö maalaaja itse ollut edes paikalla. Valokukviahan tapauksesta ei ole.
Ehkä jäävuori ajelehti merivirran mukana?Kun vettä on 3800 metriä, niin kyllähän uppoava hylky siirtyy sivusuunnassakin jopa kilometrejä, mutta käsittääkseni oli hätäkutsunkin sijainti sen verran pielessä, että pelastajat joutuivat tovin etsimään pelastettavia, jotka hekin olivat tietysti ajelehtineet aluksen todellisesta uppoamispaikasta ties minne. Jäävuoret nimenomaan ajelehtivat Grönlannin mannerjäätiköistä irrottuaan vallitsevien merivirtojen mukana.
Useat pelastetut kertoivat aluksen katkenneen viime hetkinään ennen pinnan alle vajoamistaan, mutta heitä ei silloin uskottu, joten kaikenlaisia "Nostakaa Titanic!" -tason kirjahömpötyksiä julkaistiin ennen kuin murskaava totuus tuli ilmi.
Todistajat olivat olleet aivan oikeassa, eikä tuota meren pohjalle levinnyttä romuläjää nosteta.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Kun vettä on 3800 metriä, niin kyllähän uppoava hylky siirtyy sivusuunnassakin jopa kilometrejä, mutta käsittääkseni oli hätäkutsunkin sijainti sen verran pielessä, että pelastajat joutuivat tovin etsimään pelastettavia, jotka hekin olivat tietysti ajelehtineet aluksen todellisesta uppoamispaikasta ties minne. Jäävuoret nimenomaan ajelehtivat Grönlannin mannerjäätiköistä irrottuaan vallitsevien merivirtojen mukana.
Useat pelastetut kertoivat aluksen katkenneen viime hetkinään ennen pinnan alle vajoamistaan, mutta heitä ei silloin uskottu, joten kaikenlaisia "Nostakaa Titanic!" -tason kirjahömpötyksiä julkaistiin ennen kuin murskaava totuus tuli ilmi.
Todistajat olivat olleet aivan oikeassa, eikä tuota meren pohjalle levinnyttä romuläjää nosteta.Muistelen, että kuuluisin Aku Ankan piirtäjä Carl Barks vei Roopen ja muut Ankat nostamaan Titanicia golfpalloilla :-D Tai sitten Roope nosti sillä tavoin jonkun toisen laivan, mutta joku kai oli ehdottanut sellaista menetelmää ihan todella. Varsinkin Yhdysvalloissa on kautta aikojen ehdotettu vaikka miten villejä juttuja, jotkut kai toteutettu ja osa toiminutkin.
Anonyymi kirjoitti:
Muistelen, että kuuluisin Aku Ankan piirtäjä Carl Barks vei Roopen ja muut Ankat nostamaan Titanicia golfpalloilla :-D Tai sitten Roope nosti sillä tavoin jonkun toisen laivan, mutta joku kai oli ehdottanut sellaista menetelmää ihan todella. Varsinkin Yhdysvalloissa on kautta aikojen ehdotettu vaikka miten villejä juttuja, jotkut kai toteutettu ja osa toiminutkin.
Ei ollut Titanic, vaan joku ihmisen, tai tässä tapauksessa ankan laitesukellussyvyyteen uponnut muistaakseni purkkari, joka nostettiin pingispalloilla, jotka johdettiin hylyn sisään jonkinlaisella puhallukselle käännetyllä imuruoppaajalla.
Voi kuvitella, kuinka niin tennispallon kuin pingispallonkin käy 3800 metrissä... ; )
- Anonyymi
Minä en uskonut löytäneeni Nooan arkkia ennen kuin alkoi elukoita tulla parittain vastaan Ukko Nooaa hyräillen.
- Anonyymi
Missäs pubissa tämä tapahtui ja monennenko jälkeen?
- Anonyymi
Monia laivan hylkyjä on löytynyt uppoamisen jälkeen vasta useamman sadan vuoden kuluttua.
- Anonyymi
Entä Wasa laiva?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424330
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384079- 643736
- 993602
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333547Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe653351- 862921
- 542835
- 252636
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142344