silikonit ja imetys

Hei.
Olisin kysellyt löytyisikö täältä kokemuksia tai tietoa, miten onnistuu ja suositellaanko.

Itse raskaana ja mietityttää, mistä saisi aiheesta tietoa ja kokemuksia.

Silikonitieto- linkin olen jo lukenut, joten turhan sitä kannattaa tähän nyt laittaa.

Tarkoitus olisi etsiä omakohtaisia tai ammatillisia kokemuksia asiasta.
4964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Silikonit eivät haittaa imetystä. Imetystä suositellaan myös silikoninaisille. Silikoninaisten lapsilla ei ole havaittu mitään sairauksia enempää kuin muilla. Silikonia ei joudu äidinmaitoon merkittäviä määriä. Äidinmaidossa on dioksiinia enemmän kuin silikonia.

Äänestä
  • Silikonit kirjoitti:

    Ei kannata kauheasti yleistää! Mikä nykypäivänä on loppujen lopuksi vaaratonta? Tai vaarallista... 90-luvulla varoiteltiin maksalaatikon yms. aiheuttamasta syöpäriskistä, mikroaaltouuni aiheutti vaarallista säteilyä ruokiin jne, jne.

    Voisi aivan yhtä hyvin kyseenalaistaa esim. sydämentahdistajat. Onko se kovin terveellistä, että sydämen yhteyteen asennetaan laite, joka paristovoimalla antaa "rytmiä"?
    Ja onko kovin luonnollista, että suonikohjuleikkauksessa vedetään strippausvaijerilla koko laskimo irti? Tosin tähän vaivaan on nykyään jo muitakin menetelmiä.

    Tietääkseni esim. kohesiivi-implantit eivät edes voi "vuotaa" ja näin ollen erittyä äidinmaitoon. En ole nähnyt mitään tutkimuksia muistakaan rintaimplanteista, että niistä olisi ollut haittaa imetyksen suhteen.

    Äänestä

Minulla on siis ollut silikoni toisessa rinnassa 14 vuotta. Minulla on kaksi lasta, jotka olen imettänyt. Silikonirinnasta maitoa heryi tosi vähän ,joten lopulta vauva kieltäytyi imemästä siitä. Tämä ei johtunut silikonista, vaan samasta syystä, mistä rinta ei koskaan kasvanut toisen kaltaiseksi -sairaudesta. Lapseni ovat terveitä ja normaaleja. Myös äiti on ;-)Lääkärit ovat sanoneet minulle ettei silikonia todellakaan tihku maitorauhasiin -sillä silikonihan tyhjenisi ajan mittaan jos se jonnekin tihkuisi (14 vuoden kokemuksella sanon). Maidon heruminen on kokonaan äidin fysio- ja psykologinen asia -ei silikoneilla ole mitään tekemistä asian kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Hei.
Olisin kysellyt löytyisikö täältä kokemuksia tai tietoa, miten onnistuu ja suositellaanko.

Itse raskaana ja mietityttää, mistä saisi aiheesta tietoa ja kokemuksia.

Silikonitieto- linkin olen jo lukenut, joten turhan sitä kannattaa tähän nyt laittaa.

Tarkoitus olisi etsiä omakohtaisia tai ammatillisia kokemuksia asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu