Katselin äsken THL:n Koronatilastoja.
Evijärvelläkin jo 26......
Koronatilanne
9
604
Vastaukset
- Anonyymi
Ja kummallista on, että S-marketissa sekä Mäntyhovissa näkee jatkuvasti niitä typeriä ja piittaamattomia maskittomia asiakkaita.
Ehkä ne ovat ulkopaikkakuntalaisia.- Anonyymi
Onko vastavalittu uusi kunnanvaltuutettu vieraspaikkakuntalainen? Siunattu hulluus!
- Anonyymi
Onneksi maskeja ei tarvitse käyttää kahden koronarokotuksen jälkeen. Ei tarvitse kenenkään suojella niitä evijärveläisiä, jotka vastustavat rokotuksia ja eivät niitä ota.
- Anonyymi
Nopea läsnä oleva perusterveydenhuollon vastaanottopalvelu puuttuu Evijärveltä. Pitäisi mitata tarve. Esim. lääkäri ja laboratorionäytteenotto puolitoista - kaksi ja puoli päivää per viikko. Terveydenhoitaja tietysti kaiken aikaa paikalla. Tarvitseeko koulut ja työterveyshuolto yhdessä omansa. Hyvä kysymys.
Kauhava on kaukana.
Juuri pandemia on se mikä paljastaa olevan järjestelyn heikkouden- Anonyymi
Sinähän olet todella typerä.
Kokkola on vielä kauempana ja Oulu on todella kaukana pohjoisella syrjåseudulla poronhoitoalueen rajoilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän olet todella typerä.
Kokkola on vielä kauempana ja Oulu on todella kaukana pohjoisella syrjåseudulla poronhoitoalueen rajoilla.Taasko löytyi se yksi ainut viisas. Muuten koko pitäjä on typeriä täynnä. Meillä typerillä voisi menn hyvin, jos maksettaisiin tuolle viisaalle menolippu Patagoniaan.
Pannaanko keräys pystyyn, että saadaan hänet pian matkaan. Ennenkuin ehtii ryhtyä suuremmin lisääntymään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän olet todella typerä.
Kokkola on vielä kauempana ja Oulu on todella kaukana pohjoisella syrjåseudulla poronhoitoalueen rajoilla.Mistä tuo nyt keksi ruveta poronhoitoalueesta kirjoittamaan. Kysymys oli siitä, että Kaksineuvoinen kerää rahaa Evijärven asukkailta, mutta paikallista vastaanottoa se ei pysty järjestämään. Jalosukuiset kauhavalaiset varmaan pitävät Evijärven pohjoisena poronhoitoalueena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tuo nyt keksi ruveta poronhoitoalueesta kirjoittamaan. Kysymys oli siitä, että Kaksineuvoinen kerää rahaa Evijärven asukkailta, mutta paikallista vastaanottoa se ei pysty järjestämään. Jalosukuiset kauhavalaiset varmaan pitävät Evijärven pohjoisena poronhoitoalueena.
Taitaa olla ihan perusoikeuksia vanhuksille ja lapsiperheille, että heille mahdollistuisi perusterveydenhuollon palvelut omaan kuntaan tai lähelle sitä.
Työikäinen lapsiperheen vanhempi voi lapsen sairastaessa ajaa edestakaisia matkoja Kauhavalle, joskus useamman kerran viikossa? Aikaa noihin reissuihin kuluu vähimmillään kolme tuntia ja pisimmillään tuntikausia.
Ihmetystä on herättänyt se, miksi Evijärven terveysasemalle ei ole jalkautettu vastaanottoa pitämään niitä sairaanhoitajia Kauhavalta , jotka ovat saaneet päivystävän sairaanhoitajan koulutuksen reseptin kirjoittamisoikeuksineen? Nämä sairaanhoitajat ovat koulutettu myös evijärveläisten veronmaksajien verorahoin ja saavat huomattavasti suurempaa palkkaa kuin muut, myös näihin palkkakustannuksiin osallistuvat evijärveläiset! Asia on työnjohdollinen. Ei voi olla niin, että hoitajat itse määräävät, mitä tekevät ja mihin menevät! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla ihan perusoikeuksia vanhuksille ja lapsiperheille, että heille mahdollistuisi perusterveydenhuollon palvelut omaan kuntaan tai lähelle sitä.
Työikäinen lapsiperheen vanhempi voi lapsen sairastaessa ajaa edestakaisia matkoja Kauhavalle, joskus useamman kerran viikossa? Aikaa noihin reissuihin kuluu vähimmillään kolme tuntia ja pisimmillään tuntikausia.
Ihmetystä on herättänyt se, miksi Evijärven terveysasemalle ei ole jalkautettu vastaanottoa pitämään niitä sairaanhoitajia Kauhavalta , jotka ovat saaneet päivystävän sairaanhoitajan koulutuksen reseptin kirjoittamisoikeuksineen? Nämä sairaanhoitajat ovat koulutettu myös evijärveläisten veronmaksajien verorahoin ja saavat huomattavasti suurempaa palkkaa kuin muut, myös näihin palkkakustannuksiin osallistuvat evijärveläiset! Asia on työnjohdollinen. Ei voi olla niin, että hoitajat itse määräävät, mitä tekevät ja mihin menevät!Kiitos erinomaisen selkeästi kuvatusta totuudesta. Evijärveläiset ovat osamaksajina kalliissä järjestelyssä, joka kohtelee Evijärven asukkaita todella pahasti. Tällaisen pandemian aikana ja erityisesti ja uskottavasti tästä eteenpäin korostuu perusterveydenhuollon vastaanoton puuttuminen. Yksikin suomalaisittain tyypillinen tartuntarypäle Evijärvellä voi tuoda yhdelle aamupäivälle kolmekymmentä lääkärikäynnin tarvetta normaalimäärän lisäksi. Silloin loppuu taksien kapasiteetti ja Kauhavan vastaanoton kuormitus tukkii lääkäriin pääsyn. Tilanne Evijärvellä on kaikkea muuta kuin se millaista ministeri Kiuru ja STM kuvaa Suomen nykytilanteeksi.
Tilanne on sekä vakava, vaarallinen että häpeällinen. Tästä tilanteesta ei ole kaukana syyllisten etsiminen ja mahdollisesti jopa oikeudelliseen vastuuseen asettaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22841Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361290- 1001268
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35732