Epäusko on aitoa

Epäusko on mielestäni aidoin uskomisen muoto. Jos ihminen ei pysty uskomaan, se on sitten siinä.
1893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ArtoTTT

Onko sittenkään?

Markus 9:24
Silloin pojan isä heti huusi: »Minä uskon! Auta minua epäuskossani!»

Äänestä
  • Rehellinen oli huuto: "Auta minua epäuskossani!" Harva uskovainen on niin rehellinen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rehellinen oli huuto: "Auta minua epäuskossani!" Harva uskovainen on niin rehellinen.

    ArtoTTT

    Loppujen lopuksi siis uskokin tulee Jumalalta, mutta haluaako sitä ottaa vastaan tai pyytää niinkuin tämä lapsen isä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ArtoTTT

    Loppujen lopuksi siis uskokin tulee Jumalalta, mutta haluaako sitä ottaa vastaan tai pyytää niinkuin tämä lapsen isä.

    Kyllä minulle kelpaisi jos Jumala sen minulle antaisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä minulle kelpaisi jos Jumala sen minulle antaisi.

    ArtoTTT

    Etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan, mutta haluaako kukaan etsiä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ArtoTTT

    Etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan, mutta haluaako kukaan etsiä?

    Uskoa tai kaipausta uskoa pitää olla, jotta kukaan etsisi. Ellei uskoa ole hitustakaan ja on elämäänsäkin tyytyväinen on täysin epäloogista, että sellainen ihminen lähtisi esim. hellareilta "apua" hakemaan. Tämä olisi hyvä käsittää.

    Äänestä

sitten on tieto , että kuolemaan päättyy niin uskonnot valehtelee.

Äänestä

Monet sanovat uskovansa, mutta sisimmässään he epäilevät.

Äänestä
  • Epäilevät mitä? Jumalan olemassaoloa, omaa käsitystään asioista, tiettyjä opetuksia??? Kyseleminen ei ole epäuskoa, se on jopa suositeltavaa. Sillä uskon on tarkoitus olla elävä, kehittyvä ja muuttuva asia.

    Äänestä

Tottakai epäusko on aitoa. Niinkuin uskokin.
Epäuskoinen uskoo ettei Jumalaa ole. Koska epäuskoisella ei ole kaikenkattavaa tietoa kaikesta, hänen täytyy uskoa ettei ole olemassa kaikkivaltiasta Jumalaa. Onko hänen uskonsa aitoa ei ehken ole niinkään varmaa.
Usko Jumalaan tekee ihmisestä uskovaisen. Usko on luja luottamus siihen, että on ikuinen Jumala joka on luonut kaiken.
Onko uskossa olemassa jotain neutraalia olotilaa? Minulla on kaksikymppiä lompakossa. Se on faktaa. Se on tietoa. Se ei ole uskoa, mutta uskon, että tuolla paperin palalla saan pari pitsaa jos haluan. Se usko konkretisoituu tiedoksi kun maksan ja saan pitsan.
Kun siirrymme jatkamaan nyt alkanutta iankaikkista elämää iankaikkisuudessa niin uskomme muuttuu näkemiseksi ja kokemiseksi.
Näin käy myös epäuskoisen aidon uskovankin kanssa. Epäusko muuttuu tiedoksi. Tieto sanoo hänelle, että olin väärässä. Väärä valinta vie tieni nyt kadotukseen. Katumisviikkoa ei ole. Gigantin palautusoikeutta ei tunnetta. Ei ole enää parasta ennen päivää.
"Parasta ennen" päiväys on henkilökohtainen. Jokaisella eri. Se päättyy siinä hetkessä kun kuolet. Sitten se on ohi. Valintasi on tehty ja iankaikkinen elämäsi jatkuu ja jatkuu. Uskon aitous joutuu nyt testiin. Kumpi usko on se oikea?
Testiin ja kokeisiin kannattaa aina paneutua kunnolla. Kokeista saa huonon numeron jos ei lue ja opettele.
Viimeiseen testiin ei voi luntata. Viimeisessä testissä oikea vastaus antaa valtavan palkinnon. Väärä vastaus johtaa kadotukseen. Hylkäämiseen.
Kannattaa ottaa selvää oikeasta vastauksesta. Itse asiassa se on helppo....

Äänestä
  • "Epäuskoinen uskoo ettei Jumalaa ole."

    Ei vaan en tiedä onko jumalaa olemassa. Sen sijaan pidän sinun väitteitäsi jumalastasi epäuskottavina. Jos jumalasi on olemassa, olet epäonnistunut hänen sanansaattajanaan.

    Äänestä

"Epäuskova" ei ole myöskään juokse minkäänlaisen mehukkaan porkkanan perässä keppiä pakoon, ja on siinäkin mielessä aito.
palkinnon perässä

Äänestä

"Tottakai epäusko on aitoa. Niinkuin uskokin."

Epäuskon käsitys on enempi se että näet jonkun konkreettisen olevaisen asian omin silmin etkä voi uskoa sitä todeksi tämä on hyvin tyypillistä esimerkiksi lottovoittajilla .

"Epäuskoinen uskoo ettei Jumalaa ole."

Tuolla ei ole epäuskon kanssa mitään tekemistä paitsi siinä tapauksessa että jumala Allah jahve tai mikä jumala tahansa ilmestyy jollekkin ja tämä saa vaikka kosketella tätä jumalaa asiasta on hyvä esimerkki UT :n kansantarussa kun kyseisen tarun jumala jeesus ilmestyy opetuslapsille ovat nämä epäuskoisia ja vaativat saada kosketella kyseistä jumalaa kun eivät usko silmiään.


" Koska epäuskoisella ei ole kaikenkattavaa tietoa kaikesta, hänen täytyy uskoa ettei ole olemassa kaikkivaltiasta Jumalaa. "

Tällaisessa reaalimaailmassa jumalat maahiset ja muut menninkäiset jotka todistavat itse olemattomuudellaan olemattomuutensa ei tarvita epäuskoa he todistavat siis itse olemattomuutensa jos jotain sattuu nämä tarut kiinnostamaan.


"Usko Jumalaan tekee ihmisestä uskovaisen. "

Tämä on totta sama pätee kaikkiin jumaliin taruhahmoihin tällainen pakonomainen uskominen johonkin tekee ihmisestä uskovaisen tällaistahan epämääräistä "uskovaisuuttahan" ei edes tarvittaisi jos kyseiset asiat olisivat todellisia silloin ne olisivat vain reaalimaailmaan kuuluvia asioita .

"Usko on luja luottamus siihen, että on ikuinen Jumala joka on luonut kaiken."

"Kuitenkin se on vain uskomus muiden mukana muissa kulttuureissa uskotaan yhtä lujasti jumalhahmojen erilaisiin toimiin ja tekoihin.

"Onko uskossa olemassa jotain neutraalia olotilaa?"

Sitä ei voi olla koska neutraali on puolueeton olotila ainakin kristinuskossa kyseisestä ajattelusta seuraisi ikuinen kidutusrangaistus joten puolueettomuudesta seuraa uskovaiselle sanktio .

" Minulla on kaksikymppiä lompakossa. Se on faktaa. Se on tietoa. Se ei ole uskoa, mutta uskon, että tuolla paperin palalla saan pari pitsaa jos haluan. Se usko konkretisoituu tiedoksi kun maksan ja saan pitsan."

Asian voi hyvin todistaa itselleen näinkin tässä siis käsittelet pelkkää materiiaa lompakko-pari kymppiä-pizzat .Tosin ei kannata pelkällä uskolla mennä vaan varmistaa vielä asia myyjältä ennen ostoa sillä itse olen käynyt pizzalla paikoissa joissa ei 20 € saa kahta pizzaa eli tieto kuitenkin on valttia uskon sijaan tässäkin asiassa.

"Kun siirrymme jatkamaan nyt alkanutta iankaikkista elämää iankaikkisuudessa niin uskomme muuttuu näkemiseksi ja kokemiseksi."

Heh...Alkoiko nyt lasten satutunti toisaalta toisissa uskonnoissa muutumme ehkä kotkiksi tai mentsäneläimeksi ja saamme sitten kokea millaista on elää vaikkapa biisonina.

"Näin käy myös epäuskoisen ....."

Voi pyhä suolisäkki olisi pitänyt lukea tämä kirjoituksesi alusta loppuun ennen vastaamaan ryhtymistä en huomannut kuinka lapselliseksi tämä näköjään muuttuu ...

Äänestä

Eihän nyt vai olla tyrkyttämässä epäuskoa termiksi sille, ettei uskota.

Äänestä

Jos epäuskolla tarkoitetaan kriittisyyttä, se on pelkästään hyvä asia.

Äänestä
  • Ei ateismissa ole mitään epäuskoa sitä esiintyy lähinnä uskovaisten omassa keskuudessa omaa uskontoaan kohtaan joka nyt on ihan tervettäkin uinuvan älyn omantunnon=oikeustajunsa ja alitajunnan hetkittäistä esiin tuloa kun ne on väkisin yritetty kuolettaa lahkon kollektiiviseen muottiin.

    Äänestä

Epäusko voi olla rehellinen reaktio, mutta onko se uskoa? Ehkä se on. Yhtä vähän sitäkään kantaa voi faktoilla todistella.

Äänestä
  • Epäusko on uskon puutetta. Se on ymmärrettävä reaktio asioihin jotka eivät ole uskottavia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Epäusko on mielestäni aidoin uskomisen muoto. Jos ihminen ei pysty uskomaan, se on sitten siinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu