sisaruksia?
-sukurutsaaja-
-sukurutsaaja-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aloittajan voimme epäillä olevan sukurutsauksen tulos !
Epäily voi olla tervettä.
Eivät olleet sisaruksia, kun heillä ei ollut yhteisiä vanhempia. Mutta ajattelepas keiden kaikkien kanssa seuraava sukupolvi teki lapsia. Eikä Eevakaan tainnut pelkästään Aatamin kanssa lisääntyä. Mutta kysehän on fiktiosta.
Jo Eeva kloonattiin Aatamin kylkiluusta - niin mihin siinä vanhempia tarvittiin?
Kloonilla on samat geenit ja sama rakenne.
Jumala siis saksi pallit, käänsi reunat sisään ja laittoi transihmisen hormoonikuurille.
Tai sitten vaan sanoi "hokkus pokkus" ja maata polkaisi.
Jos minulla on vaikkapa koira ja kloonaan siitä useamman koiran, niin ovat sisaruksia?
-eikö-
Ihmistä ei saa kloonata! Lähimpänä sitä ehkä ollaan identtisissä kaksosissa, joten kaipa niistä voidaan sitten sisaruksina puhua.
Kaikki kansat ovat polveutuneet aatamist ja eevast, joten siellä on hässitty ensin pienes porukas ja lopuksi vähä suuremmas!😗😙😚
Kun Eeva on tehty miehestä aatamista niin pitäiskö totuuden nimessä puhua aatamista ja erkistä aatamin ja eevan sijaan?
No sittenhän homojen vastustajilta putoaa pohja heidän argumentiltaan että ne olivat Aatami ja Eeva, eikä Aatami ja Erkki. Adam&Eve, not Adam&Steve englanniksihan tuo on suositumpi.
Ei olleet sisaruksia vaan Jumalan luomia molemmat.
Sitten heistä tulleet jälkeläiset olivat vielä noihin aikoihin niin lähellä Jumalan täydellistä luomusta ,että rutsaus ei ollut olemassa.
Sittemmin tuli muutos ,joka aiheutti sen ,että mikään ei ollut enää kuin alussa Luodessa vaan muuttui huonompaan suuntaan esim kuolema fyysisesti jne..
Lootin tyttäret juottivat isänsä humalaan ja isä sitten kuksi molempia.
Raamattu on Pyhä Kirja, joka sopii alaikäisillekin, kuten tuostakin esimerkistä huomaamme.
Eikös tarinan mukaan ekatyyppi oli tehty savesta ja toinen tämän prototyypin kylkiluusta kaivetuista geeneista muotoiltu naisen prototyyppi. Siis ei ne ainakaan sisaruksia olleet, vaan ilmeisen monen yrityksen jälkeen jokseenkin onnistunut miespuolinen tyyppi XY ja selvästikin siitä geenimanipuloimalla "luotu" tekonainen XX (joka oli vähän tiedonhaluisempi kuin XY, koska se kyseenalaisti johtoportaan määräyksiä :)....ja niin sitä vielä ollaan edelleen "kokemassa hyvän ja pahan tiedon puun hedelmiä".
Eivät olleet sisaruksia,vaan Jumalan luomat alkuihmiset,joilla kummallakaan
ei ollut Napaa.
Mitä serkumpi sitä herkumpi on ollut sanontana muutaman savun kyläyhteisöissä Suomessakin menneinä aikoina.