Läntistä paatoksellisuutta - West trolling manipulation -ilmiö jylisee

Kiintoisaa - West trolling manipulation -ilmiöllinen länsimedia vähäisemmästä asiantuntijuudesta lietsoo näinkin jyrkästi vihjailevaa vastakkainasettelua idän ja lännen välille - vieläpä täältä idän ja lännen vedenjakajalta - Suomesta.

TP Sauli Niinistö on sanattomasti valinnut puolueettomuuden suunnan tarjotessaan ensivaiheessa "hyviä palveluksia" - kaikille. Hyvät palvelukset eivät toimi, jos pöydän kattaja on lähtökohtaisesti puolueellinen - siis puolueettomuus ja ilmansuunnattomuus ovat valttia tavoiteltaessa maailmallista luottamusta -tämän Niinistö on oivaltanut erinomaisesti - kansakuntansa kaikkinaisen edun nimissä.

Se miksi meillä lännettynyt media tai sen arvovaltapuolikas -
[ ~ https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000008235311.html - ]
IS-ingressi: "Presidentti Sauli Niinistön saavutuksena voi pitää kuitenkin jo sitä, että Venäjän propaganda ei ole mustamaalannut hänen aloitettaan Helsingin hengen huippukokouksesta, Arja Paananen kirjoittaa."

Iltalehti ja tämän laatutoimittaja Arja Paananen valitsee väheksyvän, nokittelevan ja näykkivän tavan ymmärtää ja julistaa idän vastaisuutta - käyttäen paljon propaganda väitettä idän tavasta tuottaa informaatiota.
--

Länsi kouristelee omassa vastakkainasettelun sodassaan itää vastaan, tavoillansa informaation levittämisessä - tätä kutsutaan osuvasti West trolling manipulation -ilmiöksi, joka johtunee kamppailusta lännen käyttämää ilmaisutapaa - East trolling propaganda -väiteilmiötä vastaan - näinkö?

Ollaanko sokeita, kun vaadimme tekemään vanhan papin lausuman mukaisesti: "Älä tee niin kuin minä teen - vaan niin kuin minä sanon".

Lännen maat edustavat maailmallisesti pientä vähemmistöä, ja suuren enemmistön johtovaltiona ovat Kiina (1,4/7,9) ja Intia (1,4/7,9) - jo pelkkä Kiina yhteensä huomattavasti enemmän kuin US EU, jotka yhdessä ovat noin (0,33 0,44)/7,9.

Länsi ei voi vaatia vähemmistöisyydestä - kehitysvaiheessa olevan demokratiansa puitteista enemmistöä olemaan kuuliainen läntiselle yhteiskuntajärjestykselle -

.. tämä nähtiin hyvin konkreettisesti Afganistanissa, joka nyt jälleen aloittaa oman perinteensä - oma yhteiskuntamallin ylös ajon 20 vuoden länsimiehityksen ja manipulaation jälkeen.
--

Ymmärryksen heräämisvalo trumpillisesta näkökulmasta!

Edellinen us-presidentti Donald Trump kysyi kerran sangen osuvasti:
Miksi me yritämme opastaa, opettaa [jopa asein] sellaisia, jotka eivät edes halua meidän tapojamme hoitaa yhteiskuntaa!
--

Annetaan vieraiden toimia omien sääntöjensä, tapojensa ja perinteidensä tavoin -

.. kehittäkööt he itse omia kehityspolkujaan "paremmiksi" elää yhteisöllisesti - joka onkin ainoa yhteinen sävel maailman erilaisten yhteiskuntamallien kesken - yhteisöllinen tapa tavoiteltaessa sopeutuvuutta keskinäisyyden hyvein ja "pahein".
--

Miksi lännenmies menee ja sekaantuu vieraiden omiin sisäisiin asioihin - jopa aseellisin hyökkäilyin?

Tuo väliotsikko lienee kaikkien yhteiskuntaongelmien juurikysymys - lännellä ei ole mitään oikeutta sekaantua ja sotkeutua vieraisiin, vaikka heidän tavat ja menetelmät hoitaa yhteiskuntaansa olisivat kuinka "vastenmielistä" lännen ihannoijille -

.. ainoan poikkeuksen tekee se, jos tämä lännelle vastenmielinen tapa vyöryy lännen "omille maille" - rajojen sisään, jolloin lännestäkin osataan laittaa rajat kiinni.

Reviirit ovat evoluution keskeisimpiä keinoja vuosisatamiljoonien ajan -

.. lajit, suvut ja kansat ovat niissä eläneet "aina" - niin nytkin, joskin hienostuneemmin ja vapaammin ja näin synnyttäen niin ympäristöllisiä kuin inhimillisiä ongelmia ja usein sille heikommalle osapuolelle.
--

TP Niinistö on halunnut luoda "sveitsittymisen mallilla" Suomelle erikoisaseman neuvottelupöytien kattajana ja hyvien palveluksien tarjoajana -

.. kaikille riitautuneille, ongelmallisille kuin sotiville osapuolille - puolueettomasti - ollen itse sekaantumatta ja sotkeutumatta vieraiden omiin sisäisiin asioihin.

Tämä presidentillinen tapa takaa samalla meidän kansakunnalle - Suomelle - sen fiksuimman ja turvallisimman ulko- ja turvallisuuspolitiikan -tämän kansakuntamme tietää hyvin ja ymmärtää sen -

.. siitä todisteena suomalaisten jatkuva "kiitos ei" - Natoon - lännen sotakoneeseen liittymiselle. Tämän ymmärtänevät kiihkeimmätkin natouskovaiset |* mediarintamalta. Kansa on keskustelunsa käynyt - gallupista toiseen.
.
|* ~ https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d44bd8bb-ef6e-40dc-a98b-a8a08488b7eb -
--

TP Niinistölle täyspeukutus, jotta hän ja Suomi saavat kaikki kolme suurta Suomeen - Kiinan, Venäjän ja Yhdysvallat -

.. tämä onnistuu puolueettomalla tavalla nähdä maailmallisuus ja sen ongelmat, joista suurin - ympäristöbiologia käy jo varahapella, siksi rankkaa on ihmiskunnan tapa elää muiden kustannuksella.

Tuon kustannuslastin korjaussarja on oikeasti meidän kaikkien ihmisten - kansakuntien yhteinen asia - ja suurimmat jäljen jättäjät antakoot esimerkin kuinka toimia vähentävästi - muita vaihtoehtoja ei enää ole!



...
38738

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 129
        1521
      2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

        Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
        Maailman menoa
        108
        1436
      3. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        149
        1365
      4. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        246
        1238
      5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        57
        1106
      6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

        Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
        Työttömyys
        19
        1086
      7. 74
        1082
      8. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        84
        931
      9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

        mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
        Ikävä
        43
        786
      10. Mitä on mietteissäsi

        Tänään?
        Ikävä
        66
        744
      11. Suolahden ostokeskus

        Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
        Äänekoski
        51
        692
      12. Mikä on hulluinta?

        Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
        Ikävä
        37
        686
      13. En olis uskonu

        et kuulut tollaseen porukkaan
        Ikävä
        102
        662
      14. Nyt ei enää ole

        Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
        Ikävä
        43
        649
      15. Taidan luopua

        Sinusta.
        Ikävä
        36
        625
      16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

        Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
        Tanssii tähtien kanssa
        15
        618
      17. Meiltä löytyy kyllä älliä

        Vai mitä oot mieltä...
        Ikävä
        103
        597
      18. En haluaisi sanoa tätä

        Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
        Ikävä
        40
        578
      19. Et taida olla ihan varma

        Päätöksestäsi?
        Ikävä
        67
        569
      20. Jälleen näin nainen unta sinusta

        Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
        Ikävä
        28
        569
      Aihe