Ostinpa renkaat/alut 205/50/15'. Autoni vakiorengastus on 185/65/14. Muuten meni heti kivasti, ei vedellyt ei mitään. Sitten huomasin sellaisen ilmiön kuin koitin renkaita maantienopeudessa, että 80km/h. alkaa ratin tärinä joka on jo 110km./h. pirunmoinen..Soitin rengasliikkeeseen, epäilivät tasapainoistuksessa olevan fibaa. Kehoittivat poikkeamaan ens keskiviikkona, kun kiireet hiukan helpottaa. Pitääkö diagnoosi paikkansa? Itsellä ensimmäiset näin "matalat" gummit, eihän tuo voi olla niiden ominaisuus, eli se poistunee oikean tasapainoituksen jälkeen?
Muuten matalat ja leveät renkaat olivat positiivinen kokemus. Kantoa tuntuu olevan enemmän kuin kapeammissa ja tosiaan uraherkkyyttä ei ilmene ja pitoa on kivasti. Hiukan nypyttämistä ilmenee, mutta johtunee joustovaran kaventumisesta. Samoin rengasmelua on hiukan tavallisia enemmän, nämä lienevät niitä mataliprofiilien ominaisuuksia?
Asiallisia kommentteja tähän!
Muuten matalat ja leveät renkaat olivat positiivinen kokemus. Kantoa tuntuu olevan enemmän kuin kapeammissa ja tosiaan uraherkkyyttä ei ilmene ja pitoa on kivasti. Hiukan nypyttämistä ilmenee, mutta johtunee joustovaran kaventumisesta. Samoin rengasmelua on hiukan tavallisia enemmän, nämä lienevät niitä mataliprofiilien ominaisuuksia?
Asiallisia kommentteja tähän!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Talven jäljeltä tiet ovat vielä routaiset, kuoppaiset ja karheat. Matalemmalla profiililla rengas seuraa enemmän epätasaisuuksia, eikä jousta. Noin pienillä muutoksilla ei pitäisi jousille / iskunvaimentimille tulla liikaa kuormitusta (et niitä vissiin vaihtanut). Joten eiköhän se tasapainotus auta.
Mikä auto sinulla on? Joihinkin autoihin noin matalat renkaat eivät yksinkertaisesti sovi. Jos sulla on tavallinen kottero (taitaa olla kun on alunperin 14" koko) niin olet luultavasti haaskannut tukun rahaa ajo-ominaisuuksien kustannuksella "hyvännäköisiin" renkaisiin ja vanteisiin. (korjaa jos olen väärässä).
Niinkuin yksi jo vastasikin- suomen tiet ovat niin huonokuntoisia ettei matalaprofiileilla tee mitään ellei sinulla todella ole autoa johon ne kuuluvat.
Vai "kottero." hmmm.. Eli siis Neon, jonka alkuperäistä 185/65/14' pidän alimitoitettuna auton kokoon nähden. Ja Neonin alusta on jäykkä - mikroautomainen sanottiin TM:n testissä aikoinaan. Ajattelin siksi noiden sopivan tuohon. Ja jonkin verrankin olen neoneissa nähnyt matalaa profiilia. Jos jollakin on muuten neonissa vastaava rengastusta - tai edes samaan suuntaan, niin kokemukset ja kommentit otetaan ilolla vastaan. - ja eihän tuo alkuperäinen koko loppu viimeksi niin paljon ole muuttunut, kuten joku tuossa jo totesi
No juu- eipä tullut mieleeni että Neonissa olisi 14" vanteet. Taidat olla oikeassa alimitoituksen suhteen 15" pyöräthän alkavat muutenkin olla jo pienemmissäkin autoissa. Viisaat ovat jo vastanneetkin että tasapainoituksella tärinä häviää ja niinhän se luultavasti tekee. Se on varma että Neoniin isommat pyörät ovat kuin nenäpäähän. Huonolla asfaltilla ajo-ominaisuudet tietty vähän kärsivät ja vesiliirtoherkkyys kasvaa
No niin, ei se amerikkalaisuus Neonista isoa autoa tee. Ihan oikeasti se on Corollan kokoinen kottero. Sellaisiin riitti vielä jokin aika sitten 13" pyörät.
On totta, että Neon on Corollan kokoinen auto.En tiedä mitä merkitystä sillä on, että ennen vanhaan tässä kokoluokassa autoissa oli 13' pyörät. Olihan silloin astetta isommissa, Bluebird, Sierra, Camry, W124-mersut 14' vanteita. Nykyäänhän Primerassa ja Mondeossa ainakin on 16' Ja taas "corolla-luokassa" Megane, Almera, Golf yms., 15' Joten tuumakoko on noussut kauttalinjan kaksi tuumaa.
Käsittääkseni Neonin LE-mallissa on muuten 15'vanteet vakiona.
tasapainotus on viturallaan :) Eli pitäisi auttaa.
Tasapaino-ongelmat renkaissa ilmenevät aina tuon 80 vauhdin jälkeen. Tuo rengasmelu on tosiaan kovempi matalaprofiileissa.
Kiitti vastauksista. Joo, näyttää olevan siis tasapainostuksen puutetta ainoastaan. Melua ja sitä että rengas hakee kuopat on, mutta olin niihin varautunut ostaessa. Muutoin tuntuvat oikein asiallisilta, joten eiköhän päästä täyteen ajonautintoon tasapainotuksen jälkeen!
on mun veikkaus. Jos autosi pyörät on viisipulttiset, yleisin virhe on renkaan pulttien väärä kiinnitystapa. Toisaalta autolla on suuri merkitys siihen, miten renkaat toimivat.
Ovat viisipulttiset, auto on siis chyrsler neon. Kerro viisaanpana, mikä on oikea kiinnitystapa, mikä taas väärä?
Eli rengas ylös, pultit höllälle, rengas pyörimään ja sitten pultteja kiinni vähitellen jokaista kiristäen.
Vie renkaasi rengasliikkeeseen jossa asennus ja tasapainotus osataan tehdä oikein.Ehkä rengas ei ole ole asettunut vanteelle oikein ja se ajon aikana asettunut kohdalleen,joten ne on tasapainotettava uudelleen. Onko vanteen keskireiän halkaisija sama kuin auton napa "tarvikevanne"? Rengasliikkeen tasapainokoneen kunto ja keskitysvarusteissa voi olla sanomista.Tässäpä oli jotain vinkkejä.
No, vien nyt ensiksi ainakin sinne mistä ostinkin ja alle laitettiin, koska tekevät uudelleen tasapainotuksen samaan hintaan. Jos ei siitä apua, niin vien sitten muualle..Samaa syytä muuten sieltä minullekin tarjottiin, että rengas ei olisi asettunut vanteelle oikein ja se olisi ajon aikana asettunut, joka aiheuttaisi tärinän ja vaatii uudelleen tasapainotuksen. Mutta mene ja tiedä, sittenpähän näkee..
Alkuperäisistä aluvanteista ei ole kysymys, sikäli siis "tarvikevanne." Onko sitten niin, että tarvikevanteessa halkaisija ei ole sama kuin auton napa?
Kiitos hyvistä vinkeistä joka tapauksessa.
Yleesä "tarvikevanne" on ns. multivanne, joka käy useampaan automerkkiin. Keskireikä on ylikokoinen,joka pienennetään joko muoviholkeilla tai metallirenkailla.Muovirinkulat tuppaavat rikkoontumaan.Keskireiän tulee olla tismalleen sama kuin auton navan halkaisija,koska keskitys tapahtuu tapahtuu siitä. Tasapainotus pitää tehdä ilman muoviholkkeja koska ne joustavat ja saattavat rikkoontua. Myös tasapainotuskoneen keskitysholkki pitää olla välyksetön yleesä käytetään kartiota joka ei ole paras ratkaisu. Eihän auton napakaan ole kartio.En tiedä pääsetkö tarkastamaan asiaa niillä on hirvee hässäkkä nyt päällä.Kerro paikkakunta missä asut niin kattelen jos löytyy asiallinen rengasliike jossa asiat hoituu.Noi kumisuutarit on vähän hosuliporukkaa.
Paikkakunta olisi tre.
Tää kiittää asiantuntevista neuvoista ja vaivannäöstä. Kun vaikutat asiantuntijalta, olisi vielä pari kysymystä.
a) Onko nyt näin,että yleensä rengasliikkeet käyttää näitä muoviholkkeja? Ovat ilmeisesti halvempia? Mutta järkikin sanoo, että eihän metallirenkaita ja muovirinkuloita voi edes verrata samana päivänä!
b) Mitäs mieltä olet siitä, että onko mainittu rengastus 205/50/15' Neoniin mahdoton? Kun hieman sellaistakin on kuulunut. Alkuperäinen on 185/65/14' Itseni mielestä muutosta alkuperäiseen ei tule järjettömän paljon. Ja rengas muuten on merkiltään Marangoni Heron - jos sitä ei ole tullut mainittua.
Mulla kävi viime keväänä Saabin kanssa niin, että rengasliikkeessä laitoivat uusiin aluihin soviturenkaan siihen vanteenreikään 1mm liian isoa kokoa! Vanne ei siis keskittynyt napaan siitä vanteen keskireiästä. Maantienopeuksissa virhe paljastui. Jopa renkaan laittaminen paikalleen oli vaikeaa kun pultin reiät eivät asettuneet kohdakkain. Asennettu sovitusrengas oli kokoa 66.1mm ja napa 65.0mm. Oikea sovitusrengas on kokoa 65.1mm.
Mulla on pari erillaista kokemusta tärinöistä.
Eka kokemus oli ihan vakiorankailla 175/70, jotka laitettiin peltivanteilta aluvanteille 14". Yli 100km/h ja alkoi ratti tärrään käsissä. Ensin luulin vian olevan autossa, sitten renkaissa (Pneumant), kunnes menin rengasliikkeeseen ostamaan uusia kumeja. Eivät suostuneet myymään mulle uusia renakita, koska sanoivat että vika ei ole niissä. Renkaat tasapainoitettiin uudelleen. Ja tärinät loppui! Vika oli siis renkaan asettumisessa uudelle vanteelle, jonka huomasi vasta muutaman sadan ajokilometrin jälkeen.
Tokassa tapauksessa sain käytettynä ostetun auton mukana 205/45/16" renkaat. Todella hyvännäköiset! Mutta mutta... Jälleen yli 100km/h vauhdissa koko auto tärräsi! Ajattelin vian olevan sama kuin ed.autossa ja menin tasapainoittamaan niitä. Osoittautuikin, että yksi vanteista oli aivan kiero! Kumi oli ollut liian matala, joilloin se ei ollut suojannut vannetta kolhuilta.
Onko vanteesi siis uudet ja olet varma ettet ole pökännyt niitä jonnekin? Tasapainoitus on vielä pieni vika, mutta kieroista vanteista tulee vähän isompi lasku.
Vaihdoin omat kierot vanteeni 195/50/15" vanteisiin/renkaisiin, joka on muuten autoni suositus koko. Toivottavasti selviät tassapainoituksella!
..ovat joten siis kierot eivät pitäisi olla. Ja varmasti en ole niitä ehtinyt mihinkään pökkäämään. Ratti nimenomaan tärisee poikittaissuunnassa, joka ainakin tietojeni mukaan viittaan nimenomaan tasapainotukseen, joten toivoakseni sillä tästä selviän..