Kuparikierukka, kuukautiset loppuivat

Anonyymi

Kysymys: Onko muilla jääny menkat pois kuparikierukkaa käyttämällä, olematta kuitenkaan raskaana?

Otin noin Tammikuussa 2021 kuparikierukan ku homoonit ei sopinu mulle.

Hormoonikierukalla mulla jäi kuukautiset pois.. ilmeisesti tuli jonkin sortin masennusta ja limakalvot/emätin kuivu saharaksi, ei tehnyt mieli seksiä ja vitutti kuin pientä eläintä... eli täydellinen ehkäisy kaikkea elämää vastaan.😅

Tää kuparikierukka mikä laitettiin on pieni versio koska en ole vielä hankkinut lapsia. Olen 34 vuotias ja marraskuussa 35.

Kierukan asennus on aina ollu kivulias kokemus ja mulla kivut kesti viikosta kahteen viikkoon.
Sellaista painetta ja vihlaisuja ja että jotain tuolla vatsassa on.. noh.. sitkeästi odotin ja jossain vaiheessa se loppu.
Otin välillä särkylääkkeitä.
Kierukka asennettiin kuukautisten aikana ja joo.. olin ottanu särkylääkettä koska tiedin että se sattuu ja sattuhan se siltiki. Nössö mikä nössö..😅

Kuukautiset:
Suttaamista alusta asti noin Tammikuusta-> Toukokuuhun asti ainakin ja kuukautiset tulivat ja menivät miten sattuu ja kestivät päivästä reiluun viikkoon välillä tiputellen.

Senkin jälkeen kuukautiset olivat ekat 1-2 pv erittäin kivuliaat ja välillä vihlaisi, kuin joku oli tökkinyt puukolla sisältä ulos päästäkseen.

(Kuparikierukkaa ennen normaalisti vähemmän kivuliaat, säännölliset 3-4pv menkat aika sillain.. keskiverto/runs vuoto.)

Kuparikierukka kun asennettiin niin alusta asti valkovuoto haisi voimakkaatsi kuparilta ja verta tai kuparivuotoa saattoi tulla yhdynnän aikana, joka on näin sinkulle aika todella ahdistavaa ja noloa.
Selitäppä siinä että joo.. mulla on kuparikierukka asennettu jo melkeen 6kk sitten eikä mun kroppa ole vielä tottunut siihen🙄

Kuukautiset saattoivat kestää nyt viikon ja olivat nyt pari kk olleet aika säännölliset Kesä- ja Heinäkuu paikkella 2021. Sama vuosi..

Elokuussa kuukautiset jäivät pois mystisesti.
26.7 ois pitäny alkaa.. ei alkanu.
23.8 ois pitäny olla seuraavat.. itketti päivän, suttasi 2pv pienellä kipuilulla.. ei alkanu kunnolla..
Eilen oli 5.9. Tein testin.. negatiivinen.. en ole raskaana.
Viikonpäästä pitäisi alkaa menkat. Saas nähdä..
Haen tänään uuden testin.

Nykyään valkovuoto on normaalia. Ei ole enää ruskeaa ellei ole suttupv. Eikä haise enää kuparilta.. Ollut jo n. Reilun kuukauden.. mutta välillä jotain hiivan tapaista on ollu🤔 tosi lievää.
Voiko tämä siis olla uusi normaali.

En siis toivo olevani raskaana.
En halua lasta vielä.. ja varsinkaan sinkkuna.

Mietityttää vain, onko jolla kulla muullakin jäänyt menkat pois kuparikierukalla???

1

302

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos sulla on Mirena niin voi jäädä pois.

      Kaiken kaikkiaan on todennäköistä, että vuotopäivien ja vuodon määrä vähenevät vähitellen joka kuukausi. Joidenkin naisten kuukautisvuodot lakkaavat lopulta täysin.

      Mutta sulla ei ole mirenaa koska et ole lukenut käyttöohjetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      168
      2780
    2. 84
      1197
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      241
      1054
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      1006
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      83
      898
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      647
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      608
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      99
      543
    Aihe