mitä mieltä naismyyjistä? kävin tossa rintajoupilla tällä viikolla katselemassa autoja, jyväskylässä, heidän naismyyjä oliko joku sanna vai mikä lie, ni täytyy sanoa että ei vakuuttanut!! Ei tiennyt autoista paskanvertaa ja oli muutenkin huono myyjä!!
Entinen ammatti kuulemma kosmetelogi heh heh....? onnex löyty sit parempi myyjä.
Entinen ammatti kuulemma kosmetelogi heh heh....? onnex löyty sit parempi myyjä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kävin Autotalo Laakkosella, kysyin tietoja uudesta autosta, naismyyjä ei tiennyt edes perusasioita, ravasi koko ajan vanhemman miesmyyjän luona kyselemässä vastauksen jokaiseen kysymykseeni erikseen. Ei vakuuttanut.
Toinen kokemus: Vehon naismyyjä, tiesi asioista kohtalaisesti, vaan muu tyyli ärsytti (ylihuolehtivaisuus, eräänlainen ylihuolehtiva hössöttäjä-äiti-ilmiö). Ei kauppoja.
Itselleni sopii mainiosti tympeäkin miesmyyjä, joka kuitenkin tietää, osaa perustella, eikä ole yliempaattinen ja -huolehtiva. Nainen sopii hyvin autosihteeriksi paperisotkuja hoitamaan, mies taas automyyjäksi...
naismyyjä, joka on hemmetin hyvä työssänsä.
tuntee autot ja on positiivinen.
ei mikään hapannaama.
Eipä noita teknisiä speksejä juuri kannata myyjältä kysellä, olipa sukupuoli sitten mikä tahansa..
Kyllä ne on itse kaivettava esiin netistä ja esitteistä.
Osuit naulankantaan!
Nyky myyjät ei tiedä tuotteistaan pätkän vertaa oli sukupuoli mikä hyvänsä.
Herttoniemen Automaassa oli ennen nainen myymässä Peugeoteja. Asioin hänen kanssaan ja kyselin asioita jotka jo tiesin, hän ei oikein osannut vastata mihinkään kunnolla. Tosin ei ole osannut monet miesmyyjätkään vastailla ja pahimmat on puhuneet täyttä paskaa luullen etten muka tiedä mitään.
Mukavaa oli katsella tätä naismyyjää, ihan meinasi autoasiat välillä unohtua.
Käsittämätöntä, miten sinulla on aikaa ja mielenkiintoa mennä tekemään tuotetietotenttiä työtään tekeville ihmisille!Toivottavasti olet itse asiantuntija siinä mitä teet!!Vai luuletko vaan?Osaatko sitten ottaa huomioon tenttiä tehdessäsi, onko myyjä uusi alalla?Toisaalta tyhmää mielestäni on, päntätä ulkoa jotain teknistä hömpää, kun tuotteet muuttuvat koko ajan.Jollei myyjä tiedä jotain, sen voi mielestäni sanoa asiakkaalle ja etsiä faktan netistä, esitteistä, teknisestä palvelusta, tai muualta.Tiedon löytää aina, jos haluaa.Ja kaikkea ei kannata kantaa päässään!Sinuna käyttäisin aikani paremmin, kuin muiden tuotetietouden tenttaamiseen.Siihen löytynee ammattilaiset muualta!Ja miksi ihmeessä autokauppa on juuri se paikka, jonne mennään "vittuilemaan"?
Todella hämmästyy kun ostaja ei tiedä itse mitään
olen tavannut monta asiantuntevaa naista eri palvelualoilta myös autoalalla työnteskeliviä
he todella tietävät monta kertaa välillä enemmän kuin mies.
Mutta varmasti tässäkin halutaan mutkan kautta nälviä
Rintajouppia naisautomyyijän kautta.
Kirjotuksestasi saa sen kuvan että parempi jos menisit takaisin hiekkalaatikolle tyttöjen kanssa leikkimään.Minä olen ostanut naismyyijältä auton
enkä ole pettynyt koskaan.
Mutta jos et edes tiedä kenen kanssa teit kauppaa se kertoo jo paljon sinun asenteesi naisia kohtaan.
Ajatelkaa mitä kirjoitatte.
Nainen on yhtä hyvä siinä missä mieskin.
Naisen arvostelu on täysin väärä taitaa
pikkupojat olla asialla.
Valitettavasti tämän kirjoitti naista arvostava
mies joka osti auton naiselta.
Olen pöyristynyt noin lapsellisesta ja mustavalkoisesta katsantokannasta!Itse olen myynyt autoja 8 vuotta.Menestynyt ja ylennyt yrityksessa, jota edustan.Myyntimäärissä olen päihittänyt yrityksen monia miesmyyjiä.Lisäksi asiakastyytyväisyyteni on hiponut maan kärkeä ja kauppa on ollut kateellisesti hyvää.Oma näkemykseni on, ettei kukaan voi myydä mitään, ainakaan kunnolla, ellei hallitse tuotetta ja perusmyyntitaitoja.Myydäkseen autoja myyjä ei tarvitse jalkojen väliä, vaan korvien väliä!Onneksi kaltaisiasi ostajia tulee vain aniharvoin autokauppaan, jossa itse myyn!
Nuo miesten typerät kommentit... Minä tunnen erittäin päteviä naismyyjiä, jotka päihittävät miehet mennen tullen sekä palvelussa että osaamisessa.
Minulla ainakin on Savonlinnalaisesta naisautomyyjästä hyvät kokemukset, munaa enemmän kuin monella miehellä!
Kiitos te rohkeat miehet, joilta löytyy itsetuntoa niin paljon, että voitte olla erimieltä tuon pöllön kanssa, joka yleistää naismyyjät huonoiksi ja osaamattomiksi!