Sähköauto on käyttökelvoton vielä ainakin 10 vuotta Suomessa

Anonyymi

Minusta täällä kirjoittavat ”sähköautofanit” ovat innoissaan tekniikasta joka ei pitkään aikaan tule olemaan edes käyttökelpoinen ja josta he eivät yhtään mitään tiedä. Tuskin kukaan heistä on kertaakaan edes nähnyt sähköautoa luonnossa saati sitten että olisi ajanut sellaista.

Ensinnäkin, Suomessa ei ole yhtäkään latausasemaa eikä ensimmäistäkään ole tulossa ainakaan pariin vuoteen. Vuosi 2023 on heitetty tavoitteena jossain artikkelissa, mutta kukaan tuskin tietää varmasti tuotakaan. Eikä vain muutama latausasema riitä vaan niitä tarvitaan paljon. Seuraavaan 10 vuoteen ei latausasemia normaalin käyttäjän kannalta ole riittävästi Suomessa (eikä myöskään naapurimaissa). Eikä ole taattua, että niitä on riittävästi silloinkaan, koska suunnitelmia voidaan aina muuttaa. Muista, että bensa-autoa voi tankata kotona kanisterista ja hätätilanteessa vaikkapa naapurin kanisterista, mutta sähköautoa voi ladata vain latausasemilla.

Edelleen, jos joku on seuraavien muutaman vuoden aikana ostamassa autoa niin bensa tai dieselauto on vaihtoehto mutta sähköauto ei ole.

16

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😉😉😉

    • Anonyymi

      Voiko enää tyhmempää tyyppiä olla kuin tämä, joka kopioi polttokennoa koskevan viestin ja muuntaa sen sähköautoa koskevaksi?

      • Anonyymi

        Kyllä voi, niitä kutsutaan sähköautoilijoiksi.


    • Anonyymi

      tulispa pitkät pakkaset ens talvena

      haluttaa nähdä ne E auton hyvät puolet

      • Anonyymi

        Ja sitten näkyy enemmän polttisten huonot puolet. Nimittäin sähköautot kyllä lähtee liikkeelle 40 asteen pakkasessakin (se on testeissä jo todettu), polttikset yleensä eivät. Varsinkin dieselin saaminen liikenteeseen vaatii todella kovan työn ja esilämmitystä. Toimintamatka lyhenee huomattavasti, mutta muita ongelmia ei ole.


    • Anonyymi

      ...... Ensinnäkin, Suomessa ei ole yhtäkään latausasemaa eikä ensimmäistäkään ole tulossa ainakaan pariin vuoteen. Vuosi 2023 on heitetty tavoitteena jossain.....

      Hahaa, taitaa olla avaajalla jutut nyt sekaisin. Tai sitten tämä on huono vitsi.

      Aika yllättävää itseasiassa kuinka hyvin sähköautot ovat lähteneet myymään. Samoin kuinka paljon tulee uusia latausmahdollisuuksia kotilatureiden lisäksi.

      • Anonyymi

        Sähköautojen myynti Suomessa perustuu vain ja ainoastaan siihen tosiasiaan, että valitettavasti osa kansasta on varustettu aivoilla joiden käyttöaste on tasan pyöreä nolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sähköautojen myynti Suomessa perustuu vain ja ainoastaan siihen tosiasiaan, että valitettavasti osa kansasta on varustettu aivoilla joiden käyttöaste on tasan pyöreä nolla.

        Vastuullinen kunnon kansalainen ajaa täyssähköautoa ja on ottanut kaikki 3 koronpiikkiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastuullinen kunnon kansalainen ajaa täyssähköautoa ja on ottanut kaikki 3 koronpiikkiä.

        Seuraavaksi vastuullinen kansalainen voisi opetella kirjoittamaan, vai onko kenties joku naikkonen käynyt potkimassa sinua niillä koronpiikeillä?



        HEH HEH


    • Anonyymi

      Kauhean paljon noita sähköautoja näkee ja myydään siihen nähden, että ne on kelvottomia.
      Sano vielä taikasana vety, niin olet noloin.

      • Anonyymi

        "Kauhean paljon noita sähköautoja näkee ja myydään siihen nähden, että ne on kelvottomia."

        Olet oikeassa. Valheellisen mainonnan säälittäviä uhreja onkin jo tosi paljon.


    • Anonyymi

      Kun on hybridi ja asuu kaupunkialueella autoilussa yhdistyy molemmat hyvät puolet.

      Suurin matkoista on lyhyitä ja ajetaan lähes poikkeuksetta sähköllä. Mikäli kotona on latausasema auto on aina latauksessa kun se on pysäköitynä ja akku lähes poikkeuksetta täynnä lähtöä varten. Kylmällä ilmalla auton voi laittaa ajastuksella lämpenemään kun se on vielä kytkettynä latausasemaan, jolloin se on lähtiessä lämmin ja akku edelleen täynnä.

      Autoa voi ladata kauppakeskuksessa, töissä jos siihen on mahdollisuus ja kaikkialla missä latausmahdollisuus löytyy. Lopputuloksena autoa tarvitsee tankata harvoin. Lähinnä tankkaaminen tulee kyseeseen kun ajetaan pidempiä matkoja. Sähköllä ajaminen on paljon halvempaa kuin bensalla, joten siitäkin syystä huoltoasemalla käymistä kannattaa vältellä.

      Kaikki eivät asu kaupungissa tai ei ole latausmahdollisuutta käytettävissä jolloin hybridi tai sähköauto ei ole käytännöllinen. Tämä varmaankin muuttuu tulevaisuudessa.

    • Anonyymi

      Viisaita sanoja. Akkuteknologia on kapaloissaan. Sitten voi harkita sähköautoa, kun kovalla pakkasella auton seistua ilman liekaa pari päivää sillä voi ajaa 500 km ja täyteen lataus kestää korkeintaan 5 minuuttia ja asemia on yhtä paljon kuin bensiksiä nykyisin.
      Autoteollisuus huijaa nykyisin herkkäuskoisia ostamaan hölmötyksiä. Raahaa satojen kilojen tehottomia akkuja, että pääset lähikauppaan ja sitten ajamaan raskaalla paljon kuluttavalla autolla kun turhaa painoa pitää raahata. Ja lithium akut!!!

    • Anonyymi

      Aloittaja suoraan perunakuopasta on puhunut.

      • Anonyymi

        Peruna on hyvää ruokaa, mutta minkä sinä aloitit ja mitä sen jälkeen puhuit?
        Kai sinä edes sen tiedät, ettei patteriturojen korvien välissä ole muuta kuin tyhjä ammottava tila?


    • Anonyymi

      "Minusta täällä kirjoittavat ”sähköautofanit”"
      Kuka täällä on sinusta kirjoittanut? Kuka olet ylipäätään?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2124
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1945
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1911
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1613
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1486
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1474
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1457
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1277
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1149
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1144
    Aihe