Kerrotaan miten Stalin tuhosi inkeriläiset siirtämällä heidät Siperiaan. Kummallista on kuitenkin se mistä sota-aikana löytyi vielä 65 000 inkeriläistä Suomeen siirrettäviksi vaikka edes koko Inkerin alue ei ollut Saksan hallussa. Kansa tuhottu, kaikki tapettu tai viety pois mutta silti pieneltä alueelta löytyi yllättäen 65 000 inkeriläistä. Paljonkohan heitä olisi ollut kaikkiaan, ehkä jopa lähemmäs 100 000. Väki Inkerissä ei tainnut 1930-luvulla vähetä paljoakaan.
Jokin tässä mättää kun kaikki ei aivan täsmää.
Jokin tässä mättää kun kaikki ei aivan täsmää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkä Stalin toi ne takaisin Siperiasta että jäävät Saksan ja Suomen elätettäviksi. Kyllä oli ovela se mies.
Väki väheni paljon!
Luvut ovt oikean suuntaiset.
Katso Wikipedia.
Saksalaiset eivät elättäneet inkeriläisiä, päinvastoin näännyttivät nälkään.
Vuoden 1941 lopulla Saksan miehittämällä alueella asui noin 67 000 inkerinsuomalaista, yli 8000 inkeroista ja alle tuhat vatjalaista. Leningradin piirityksen sisälle oli jäänyt noin 30 000 inkeriläistä. Talvella 1941–1942 Inkerissä vallitsi nälänhätä ja puute kaikesta. Kuluvan vuoden satoa ei korjattu sodan takia, eivätkä saksalaiset tuoneet alueelle riittävästi ruokaa siviiliväestön tarpeisiin. Tämän seurauksena noin 6000 inkeriläistä kuoli nälkään. Saksalaiset ehdottivatkin talvella 1941–1942 Suomelle, että Inkerinmaan suomalaista ja suomensukuista väestöä evakuoitaisiin Suomeen. Suomi ei inkeriläisten väestönsiirtoon tällöin vielä kuitenkaan suostunut.
https://inkerilaiset.finlit.fi/1000-vuotta-inkerin-historiaa/toinen-maailmansota-inkerissä
Kaikkiaan Suomeen tuli yli 63 000 inkeriläistä.[23] Heistä 80 prosenttia oli naisia ja lapsia.[22] Erityisesti suomalaiset heimojärjestöt ajoivat heidän asemansa turvaamista.[22] Suomeen tulleet inkeriläiset koottiin ensin Virossa Kloogan ja Pölkkylän pakolaisleireille.[22] Taudit ja nälkä uuvuttivat sotapakolaisia, ja noin 1 500 menehtyi tauteihin odottaessaan pääsyä turvaan.[
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Inkeriläiset
Olet selvästi stallari, joka mustamaalaa länsimaista Saksaa! Vain Neuvostoliitto ja sielläkin vain Stalin ovat koskaan vähentäneet suomalaisugrilaisten määrää. Niin ja tietenkin Putin, hänet pitäisi nyt heti syrjäyttää, etteivät Suomeen muuttaneet inkeriäiset tuhoudu.
Mistä inkeriläisiä riitti muuttamaan Suomeen vielä Koiviston presidenttikaudellakin? Taas yksi perin juurin epäonnistunut kansanmurha?
Kaikki Suomeen halukkaat muuttavat rekisteröitiin inkeriläisiksi. Näin saatiin Venäjällä ja koko entisen Neuvostoliiton maiden sekä Suomen keskimääräinen ÄÖ suuremmaksi.