Rajoitetaan saatavissa olevan bensiinin määrää niin että hinta kallistuu.. Kun on luvattu ettei polttoaineveroa koroteta. Niin tätä kautta päästään samaan lopputulokseen että polttoaineen hinta kallistuu.
Päästökauppa, suuri huijaus.
Anonyymi
44299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Öljyn tuottajamaat käyttävät juuri tätä keinoa pitääkseen hinnan riittävän korkeana.
Maat sopivat keskenään tuotetta vasta öljyn määrästä, jotta hinta nousisi riittävästi.
Tämä vaikuttaa nopeasti myös kuluttajahintoihin vaikkapa moottoripolttoaineissa.
Sellainen tarkoittaa kartellia. Siihen emme oikein voi vaikuttaa.
Päästökauppa on perkeleestä.
Kuulostaa suurelta kusetukselta, on tekosyy kansalaisen rahojen rosvoamiselle.
Perälauta jos ei kunnianhimoisia tavoitteita ,jotka päättäjämme ovat itse määritelleet kireämmäksi kuin muilla saavuteta niin otetaan tämä perälauta käyttöön. Näin villi viisikko pelaa tavallisten ihmisten kohtaloilla.
Nyt hallitsijat korjatkaa kunnianhimoanne pienemmäksi. Suomessa ei tarvita enempää kunnianhimoa kuin muuallakaan. Oma kansa edellä. Älkää ajako kansalaisiamme epätoivoisiin tekoihin!
Rahat jaetaan ulkomaille ja oma kansa kurjistuu .
Miten käy kurjistuneen kansan kunnianhimolle kun toimintaa rajoitetaan kaiken maailman perälaudoilla? Hallitsijoiden kunnianhimo senkuin kasvaa Audin takapenkillä. Perälauta ei Audin kulkua rajoita.
Jonnekin se bensiini täytyy dumpata - se on niitä ensimmäisiä jotka erotetaan krakkaamalla raakaöljystä.
:)
päästökauppa tuli heti eu jäsenyyden kylkiäisenä, jolla rajoitetaan maiden teolista toimintaa paljonko jäsen maa voi vaurastua, päästökauppa ole tasapuolinen koska neuvottelu tulos saneli loppu tuloksen maa kohtaiseksi ,suomessa tuossakin epä onnistuttiin ,
Suomi mallioppilaana päästää aina kaikki edelleen neuvotteluissa = suomen edunvalvojat hulluja.
Huijariviisikko kikkailee perälaudalla. Jättäkää se perälauta Jepulis Benjaminille.l
Viisikko pimeydentöissä iltamyöhään.
Valkeus nauraa pimeyden töille.
Joko perälauta on jätetty?
EU on hulluus.
Inflaatio on kohta kuin Wei marin tasavallassa.
Miten käy niille muutamalle miljoonalle käyttökelpoiselle bensa-autolle jotka polttoainetta rajoittamalla kikkaillaan käyttökelvottomaksi? Viedäänkö ne Afrikkaan?
Näyttää+vahvasti+siltä,+että+vihreet,+n.+10%+kannatuksella,+oikeesti+johtaa+hallitusta.+Marin+ja+Saarikko+ovat+vain+vihreiden+sanelupolitiikan+sätkynukkeja.+Kepu+yrittää+muodon+vuoksi+muka+laittaa+hanttiin+mutta+näytelmä+on+huono.+Ohisalolle+hallitusohjelma+on+pyhä+lehmä,+jota+pitää+pilkulleen+noudattaa+vaikka+taivas+halkeaisi.+Vihreät+ovat+osoittautuneet+erittäin+joustamattomaksi++porukaksi,+kaikki+pitäisi+mennä+heidän+puolueohjelman+mukaisesti,+liian+fanaattisia.
Siltä tuntuu.
Muistakaa .um@l@ut@ äänestää oikein seuraavissa eduskuntavaaleissa!
Minusta tuntuu, että Suomea kiristetään jostain U:sta käsin.
Kaikki äänet pois vihervassareilta!
Ääniä on saatava lisää perussuomalaisille, muuten tämä hulluus ei lopu koskaan!
Vieläkin parempia puolueita olisi, mutta on kovin vaikeaa saada suomalaisia äänestämään niitä, koska äänet todennäköisesti menevät hukkaan.
Jotenkin nykyisen kaltain demokratia on ihan ...seestä. Muutosta politiikkaan pitää saada nopeammin. Kun äänestetään väärin 4 vuotta, on seuraava tilaisuus vasta 4 vuoden päästä.
Ei taida mikään muu pelastaa kuin aseellinen vallankumous.
Äärivihreät terroristit.
Vihreä taleban siirtymä etenee
Niin etenee.
suomen talous ei tule kasvamaan entiseen malliin koska sai huonot lähtökohdat vihdeällä siirtymällä,
Nyt alennatte sitä kunnianhimotavoitetta 15 vuotta muiden maiden tasolle vuoteen 2050.
Päästökaupalla suomalainen autonkäyttäjäparka ripustetaan löysään hirteen. kunniamurha
Riihessä tauko nyt.
Tänään keskusta ja vihreäåt pähkäilevät ketkä pannaan maksamaan kunnianhimon.
Joko jatkuu?
Keskusta jättänyt kompromissiesityksen.
Tottakai, vihreet saavat kaiken, tottakai, läpi tässä hallituksessa, koska tottakai heillä paras puolueohjelma. Tottakai hallitusohjelmasta ei voi vähääkään joustaa, tottakai.
Lukitus askel, yk agenda 2030 ja 17 tavoitetta.
Katso itse.
https://issuu.com/dueprocesstv/docs/scenario-for_the-future
https://www.youtube.com/watch?v=o8-bcAwc28s
Kyllä, aivan sama jos kaupattaisiin ilmaa, koskaan en ole ymmärtänyt tätä päästökauppaa ja mitä järkeä on siinä että jos on rahaa ja maksaa saa päästellä mitä vaan, tuskin maailma pelastuu mutta joku rikastuu oikein kunnolla.
EU rikollisjärjestö kerää hyväveljille tehokkaasti miljardiomaisuudet. Loppuu kohta tontit tyynenmeren veroparatiisisaarilta.
Tällainenkin hulluus piti nähdä että ilmasto on muka Suomen suurin ongelma tällä hetkellä. Ei työttömyys, ei turvallisuus, ei talous, vaan ilmasto on se isoin ongelma. Missään päin maailmaa ei samaa ongelmaa kuitenkaan nähdä.
Joko vihreä savu näkyy riihen piipusta?
Onko riihitonttu pidetty hyvällä yuulella?
Uhrilahja.
Ratkaisu löytynyt. Tiedoyustilaisuus kello 15.00.
Tiedotustilaisuus.
Vähän aikaa kun pidättelee niin kirjoitus siirtyy suoraan piilossa olevalle kakkossivulle.
Näin kävi nytkin.
Jäädään odottelemaan tiedotustilaisuutta.
Perälautakurjistus maaliskuussa?