Jatkuva rakentaminen ja lopputulos

Anonyymi

Jatkuva rakentaminen nakertaa kokojaan nyt helsingin alueella asuvien ihmisten elinolosuhteita, lisää melua, lisää ihmisiä, enemmän liikennettä, vähemmän tilaa, vähemmän luontoa.

Siinä mennään kokoajan huonompaan suuntaan. Ongelma on että rakentamista ei ole lopettu.

Lopputulos on kiihtyvä muuttoliike meluiselta, ahtaalta keskittymältä kaemmaksi.

1

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helsinki on ilmasta katsoen lähes erämaata missä erottuu puiden seassa muutamia rakennuksia siellä täällä. Rakennuksia ei puilta juuri näy. Senaatintorin seutu rakennuksineen erottuu vähän paremmin mutta aika autiolta näyttää. Siis verrattuna moniin suurkaupupunkeihin missä ei juuri puita rakennuksien reunoilla näy.
      Koko suoomen väkimäärä mahtuu Eira-Kamppi alueelle kun tehdään rakennuksia ylöspäin kuten monissa suurkupungeissa on tehty. Yhteen korkeaan taloon mahtuu suomalainen keskivertokaupungin väkimäärä.
      Suomessa on alueita joissa vähemmän asukkaita kuin Saharan autiomaassa jossa 1-10 ihmistä / km2. Koko suomen keskimääräinen väestötiheys 18 ihmistä / km2. Esimerkiksi Monacossa on 40.000 ihmistä / km2. Että vielä on mahdollista saada väkeä pienemmälle alueelle vaikka Kamppiin ja Koskelantiestä eteen päin kaikki voidaan jättää landeksi mistä voidaan lopettaa kaikenlainen infra mikä vie rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      160
      11504
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8122
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5974
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4957
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      17
      4724
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4265
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      92
      3581
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe