Jatkuva rakentaminen nakertaa kokojaan nyt helsingin alueella asuvien ihmisten elinolosuhteita, lisää melua, lisää ihmisiä, enemmän liikennettä, vähemmän tilaa, vähemmän luontoa.
Siinä mennään kokoajan huonompaan suuntaan. Ongelma on että rakentamista ei ole lopettu.
Lopputulos on kiihtyvä muuttoliike meluiselta, ahtaalta keskittymältä kaemmaksi.
Jatkuva rakentaminen ja lopputulos
1
64
Vastaukset
- Anonyymi
Helsinki on ilmasta katsoen lähes erämaata missä erottuu puiden seassa muutamia rakennuksia siellä täällä. Rakennuksia ei puilta juuri näy. Senaatintorin seutu rakennuksineen erottuu vähän paremmin mutta aika autiolta näyttää. Siis verrattuna moniin suurkaupupunkeihin missä ei juuri puita rakennuksien reunoilla näy.
Koko suoomen väkimäärä mahtuu Eira-Kamppi alueelle kun tehdään rakennuksia ylöspäin kuten monissa suurkupungeissa on tehty. Yhteen korkeaan taloon mahtuu suomalainen keskivertokaupungin väkimäärä.
Suomessa on alueita joissa vähemmän asukkaita kuin Saharan autiomaassa jossa 1-10 ihmistä / km2. Koko suomen keskimääräinen väestötiheys 18 ihmistä / km2. Esimerkiksi Monacossa on 40.000 ihmistä / km2. Että vielä on mahdollista saada väkeä pienemmälle alueelle vaikka Kamppiin ja Koskelantiestä eteen päin kaikki voidaan jättää landeksi mistä voidaan lopettaa kaikenlainen infra mikä vie rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403460Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132848- 282514
- 421977
- 161861
- 471824
- 531799
- 551533
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101488Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta
Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule2651183