Normienpurkutalkoot - taksikaaos yms.

Anonyymi

Yms. Esim. Entinen pääministeri lupasi antaa kotinsa turvapaikanhakijoille, mikä viesti kiiri myös Bagdadin bilettäjien yössä, ihmiskuljettajat saivat rahansa, ja loppu on historiaa - tosin joidenkin henkilökohtainen historia loppui äkisti väkivaltaisen vieraan käden kautta, ja joidenkin toisten, lähinnä naisten, historia sai väkivallante(k)o(je)n seurauksena traumaattisen käänteen.

Helmut Schmidt (Saksan taannoinen liittokansleri) on todennut:

"EI PIDÄ ALIARVIOIDA
HALLITUSTEN TYHMYYTTÄ."

Vaikka hallituksiakin tarvitaan, niin hallituksiin, ja eritoten erilaisiin nappulaliigahallituksiin, on syytä ennakoitua tietyllä varovaisuudella ja kriittisyydellä, siitä meillä on - ja valitettavasti näyttäisi vastedeskin oleva - riittävästi monenlaista harmillista ja aivan ikävääkin kokemusta, tuollaisilla porukoilla kun tuntuu olevan taipumusta leijailla jalat tukevasti irti maasta päähänpistojensa ja ideoidensa utopistisissa sfääreissä.
Tosin on sanottu myös että kansa saa sellaiset hallitsijat kuin se on ansainnut, ja näin taitaa olla erityisesti, jos äänestyskopissa kuuntelee erilaisten sulosointuisuuteen pyrkivien seireenien petollisia joikuja.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        465
        8362
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        119
        5750
      3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        249
        4694
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        47
        4560
      5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        61
        4065
      6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        160
        3900
      7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        167
        3692
      8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

        Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
        Ikävä
        90
        1657
      9. Onko sinulla ja kaivatulla

        joku yhteinen tärkeä paikka?
        Ikävä
        88
        1089
      10. Mikä on viimeisin asia

        mitä olen sinulle kertonut?
        Ikävä
        41
        799
      Aihe