Yms. Esim. Entinen pääministeri lupasi antaa kotinsa turvapaikanhakijoille, mikä viesti kiiri myös Bagdadin bilettäjien yössä, ihmiskuljettajat saivat rahansa, ja loppu on historiaa - tosin joidenkin henkilökohtainen historia loppui äkisti väkivaltaisen vieraan käden kautta, ja joidenkin toisten, lähinnä naisten, historia sai väkivallante(k)o(je)n seurauksena traumaattisen käänteen.
Helmut Schmidt (Saksan taannoinen liittokansleri) on todennut:
"EI PIDÄ ALIARVIOIDA
HALLITUSTEN TYHMYYTTÄ."
Vaikka hallituksiakin tarvitaan, niin hallituksiin, ja eritoten erilaisiin nappulaliigahallituksiin, on syytä ennakoitua tietyllä varovaisuudella ja kriittisyydellä, siitä meillä on - ja valitettavasti näyttäisi vastedeskin oleva - riittävästi monenlaista harmillista ja aivan ikävääkin kokemusta, tuollaisilla porukoilla kun tuntuu olevan taipumusta leijailla jalat tukevasti irti maasta päähänpistojensa ja ideoidensa utopistisissa sfääreissä.
Tosin on sanottu myös että kansa saa sellaiset hallitsijat kuin se on ansainnut, ja näin taitaa olla erityisesti, jos äänestyskopissa kuuntelee erilaisten sulosointuisuuteen pyrkivien seireenien petollisia joikuja.
Normienpurkutalkoot - taksikaaos yms.
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4658362Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195750Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2494694Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli474560Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s614065Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673692- 901657
- 881089
- 41799