Pois unteluus ja hervakkuus. Nyt hallitusviisikko punavihreällä ajattelulla, aikoo ajaa maatalouden ja turvetalouden alas. Tukia myönnetään jatkossa enää hyvälaatuisille pelloille, keskitason peltomaat jää ilman tukia, eli moni pelto tulee heinittymään ja metsittymään. Turveyrittäjät saa keksiä muuta puuhaa. Maajussit harvenee. Kommunismi, sosialismi, tehkää jotain ja äkkiä.
Maatalous ajetaan alas
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nuanko se ohi-salo päätti
Suomen kansalle käy pian niin kuin sille erään vähemmistöryhmän edustajan hevoselle. Kun se oppi olemaan syömättä niin.........
No säöstyypä verorahoja kun ei tarvitse enää viedäjoka nejättä sianlihakiloa Kiinaan.
Hömppäheinällekkin tukiaasia koska viljasta on 700 miljoonaa kiloa ylituotantoa
Mitä tua 700 milj. kiloa sua lämmitää, se on mailmanmarkkinoilla et sinä siältä pysty ostamaan, katos kun siinä pitää olla sitä euoropualta jonkinverran.
Just katoin ruokakoria mitä Lidlistä hain, niin joka ruokatuote mitä ostin, on valmistettu ulkomailla. Ja ihan hyvää ruokaa, tomaatitkin on makiampia mitä kotimaiset. Varsinkaan kun en syö lihaa muutenkaan, niin vaikea nähdä syytä minkä takia näillä pohjoisilla leveysasteilla pitäis harrastaa ruokatuotantoa ja maataloutta. Kauramaito on muutenkin parempaa mitä lehmänmaito, samat kalsiumit ja vitamiinit on kauramaidos. Eikä oo sekään kotimaista vaan ulkolaista, ja hyvää on. Juustotkin on parempia, kun muistaa katsoa että ne on valmistettu esim Saksassa tai Hollannissa. Kotimaiset tuotteet on ihan pyllystä, ja vieläpä kalliita, ja niitä tuetaan verorahoilla. Hullua.
Lopetetaan+yltuotanto+niin+heti+säästyy+1200+miljoonaa+euroa.Sikaa+ylijäämäviljaa+kesantopeltoja+on+ihan+liikaa.Järjetöntä+että+30%+ylituotetusta+sianlihasta+viedään+Kiinaan
100+000+euron+peltotuki+hyväpalkkaiselle+kunnan+virkamiehelle+3viikon+työstä+n+myös+järjetöntä.Kyllä+se+kunnalta+tuleva+45+000+euroa+piisaa.Jää+ne+osakkeetkin+ostamatta+mihin+tukiaiset+menee.Nehän+piti+käyttää+pellolle+ja+tuotantokustannuksiin.
Ei ylituotantoa ookkaan kun pitää ruokkia jokainen lusmu tällä pallolla. Ja kehitysavun myötä niitä sikiää lisää.
Eihän siinä mitää otetaan myös asumistuet pois, siinä tulis säästöä heti 2000 000 000 milj. € Tulis Helsingistä monelle asujalle lähtö, on ne vuokrat siellä senverran kallitta ilman tukia. Pysyys myös väki pois sieltä sulatuskattilasta.
Lapsilisät pois, jokahinen elättäköön kersansa itte. Ja toimeentulotuet pois, kyllä rupiaas tyät maistumahan.
Tuki isäntien sijoitusasuntoja ainakin Pohjanmaan maakunnissa.Jäis sosiaalitapauksen asumistuki tulematta tukijullin pankkitilille.