Mini puhuuettä Lappi lumoaa, ei oikein minua, varsinkaan etelä-lappi, pitkälle saa mennä että loppuu risukot ja läpipäsemättömät joen rannat. Talojen pihat törkyä täynnä, ei oikein miellytä turistin silmä. Näyttää että Lappilaiset asuu kaatopaikan keskellä.
Kyllä kun menee Norjan puolelle niin maisema muuttuu ja pienet kylät kun tosi siistejä, liikenne hyvin soljuvaa ja leppoisaa. Suomijuntit eivät oikein tajua pitää ympäristöään siistinä.
Kyllä kun menee Norjan puolelle niin maisema muuttuu ja pienet kylät kun tosi siistejä, liikenne hyvin soljuvaa ja leppoisaa. Suomijuntit eivät oikein tajua pitää ympäristöään siistinä.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Cityvihreät voisi tulla Lappiin siivoustalkoisiin. Sillähän asia olisi hoidettu.
Alottaja se vasta varsinainen Roskaaja on, Lappiin kannat kaikki roskasi, pitkin tien varsia nakkelet jätöksesi ja raiskaat luontoa, tuommonen Myrkynvihreä Paskaläjä saa pysyä Kivikyläsaä ! Yäk
Eipä se enää haittaa jos roskapussin nakkaan levähdystauolla tienvarsipusikkoon. Lappi on Suomen suurin kaatopaikka. Lappilaiset itse paskat levittäneet ja moottorikelkkojen raadot pitkin maita ja mantuja. Sitten kehutaan kuinka Lappi on niin niin hieno turistikohde😂
Kaatumaisillaan olevia puolilahoja tönöjä ja hampaat toimia ukkoja ja akkoja. Kärsivät ikenillään poron lihaa, ei ihme että syövät jotka kun se rasvaisena muljahtaa kurkusta alas pureksimatta.
Kerätkää vaan omat paskanne!
Eli Lapista ei saa sanoa epäkohtia vaan kehua vaikka kehumista ei olisi.
Ei ne turistit varmaan niitä rojuläjiä sinne pihoille ole heitelleet.
Itseäni ei lappi kiinnosta sen paremmin Suomessa kuin Norjassakaan tyhjää ja autioita.
Ennen käy etelä-Norjassa jossa muutakin kuin tyhjää maisemaa vaikka maisemiakin on.
Lapin lumo on pelkkä myytti. Samanlaista ruskaa löytyy vaikka Kolilta.
Lapin hintatason on pöyristyttävän korkea, joten mökkiin pitää tuoda kaikki säilyvät elintarvikkeet etelästä asti. Samoin esim varapolttonestesäiliö ja kaasupullot.
Olen tehnyt useita viikon reissuja lappiin vuosien aikana ja erilaista nähtävää on oikeastaan vasta siellä Pohjois-Norjan puolella. Suomessa on vain kyläpahasia ja matkamuistomyymälöitä. Vaan eipä Kirkeneskään ollut turistille häävi kylä.
Pohjois-Norja on jees, kummasti loppuu teiden varsien roskat ja P-paikkojen puskien vessapaperit maastosta kun menee Norjan puolelle, vastaan tulevat autoilijat väistää Norjassa aivan pientareelle vaikka ei ole aina tarvettakaan. Suomalainen ei väistä Suomessa vaikka olisi tarvekin. Mölöjuntti on mölöjuntti!
Koira ihmisten ei kannata Ivalon jäädä campingalueille, Ivalon toinen caravanalue ei ota vastaan asiakkaita joilla koira. Toinen Ivalon paikka ottaa mutta koirien ulkoilutus tarkasti määrätty, et saa edes koiran kansa kävellä samaa tietä mitä saavuit leirintäalueelle😂
Aika ahdasmielinen paikka Ivalo.
Olin toissa kesänä positiivisesti yllättynyt kun löytyi koira vapaa camping alue, onneksi jollakin vielä rohkeutta olla sallimatta kaikkea.
EI kiinnosta lappi, Koli on yes ja saima ja turun saaristo.
Saimaalla paras paikka on Prinsessa Armadan terassi. Siellä viihtyy.
Itä-Suomi parempi kuin Lappi.
Turun saaristossa pitää pysyä tiellä ku punkit hyökkää kiinni luonnossa
Lappi ihanperseestä. Mitä ihmettelemistä jossakin tunturin rinteessä, samanlaista maisemaa silmänkantamattomiin. Ei kiinnosta.
Eikö läski jaksa kiikkua ylös ku pitää rinnettä katella?
Mikä ihmeen turisti se tulee pihoja kyttäileen. Ei pahemmin tuntureilla tai kansallispuistoissa moiseen kiinnitä huomiota
Pitäähän sitä näihin kansallispuistojen ja tuntureille ajaa teitä pitkin autolla ja kylien läpi. Ei tarvitse sen enempää kytätä, kyllä ne törkykasat silmiin osuu kyttäämättäkin, herättää kyllä huomiota koska samanlaisia paskakasoja rötiskötaloineen ei etelämpänä näy niin paljoa kuin Lapissa jota kehutaan maasta taivaaseen.
Joo en tiiä. Minulla ei ainakaan ole tapana ihmisten asumuksia katella tienpäällä. Olet vissiin tottunu näkemään etelän uudisrakentamista. Täällä nuo rötisköt on seisonu varmaan sukupolvilta toisille. Etelässähän aikapitkälti pellot valtaa tienvarret. Metsää on kaadettu rajusti niitten tieltä
Pysykää siellä kehillänne kitkarenkainenne. Ei täällä teitä kaivata.
Vai ei kaivata hah!! Korona kun tuli ja turistit pysy kotonaan niin kyllä oli itku ja poru Lapissa kun ei ole turisteja.
Miksi te sitten moititte ja mollaatte kaikkea kehäteiden ulkopuolella olevaa.
Tyhmää porukkaa. Kukaan ei ole itkenyt teidän perään, olette hyvin pieni osa
lapin matkailua. Ulkomailta ne rahat tulee mutta korona ei sallinut matkailua,
Kyllä se nähdään hinnoittelussa. Lappilaiset hinnoittelee kaiken sen mukaan että rikkaat turistit maksaa ne. Kun olisi pitänytkin palvella kotimaan matkaajia, yritettiin nyhtää samoja hintoja, mutta suomalainen matkailija on rahastaan tarkka ja äänestää jaloillaan.
Tais käydä toisinpäin. Koronan takia kaikki kotimaan turistit oli lapissa.
Ulkomaan turistit täältä katos
Tuntuu että jokaisen uuden karavaanarin pitää heti ensimmäiseksi käydä Nordkapissa ja "ihastelemassa" Lapin ruskaa. Sitten voikin seuraavat vuodet kehuskella urotöillään.
Kuka täälä reissuillaan on kehunut, Lapin yleisilmeestähän täällä keskustellaan.
Se Nordkap on saksalaisten myytti. Siellähän Nordkapin käynyt on kuin naparetken tehnyt.
Sitä saa sitten kehuskella 10 vuotta.
Monta kertaa pohjoisessa käyneenä totean että Norjan puoli on kiinnoistavampi.
Minusta Viro on kiinnostavampi!
Samaa mieltä, eikä siellä tapeta lehmää vaan lypsetään se. Palvelut ovat järkevän hintaisia, jotta matkailija tulee uudelleenkin. Osui ja upposi minuunkin.
Onhan siellä Virossa halvemmat "tuliaiset" kuin Lapissa tai Norjassa.
Täältä Suomenlahden rannalta on matkakin paljon lyhyempi kuin pohjoiseen.
Kun karavaanari asustaa vaan puskassa, hän ei huomaa minkälaisia riistohintoja revitään Lapissa hotelleissa asumisesta ja muista palveluista. Eikä karavaanari ajattele kuin niitä nestemäisiä tuliaisia, jotta reissussa olisi sihauteltavaa.
Ei kuule tarvi. Voit ajella ihan missä sua huvittaa, näin me on tehty. On käyty lapissa mutta ei silloin kun paremmat ja yleensä wanhemmat karavaanarit on siellä. Nordkapissa ei ole käyty eikä ole suunnitelmissakaan. Norjassa on ajeltu mutta sielläkin "omis polkuja". Eikä tarvi kehua SF Caravan sivuilla kulkemisiaan. Wanhemmat karavaanarit kyllä tekee sen ja jos ei ole kulkenut jokavuosi euroopassa vähintään 10 000km ei oikein kuulu porukkaan. Jotku on niin vaivaisia ja huonosti käveleviä, että oikein ihmetyttää, että onko niillä ajo-oikeuttakaan. On ne kuule kovia kehumaan ja aina parempia kun muut ja ihan sama mikä asia. Ajellaan me vaan omia reittejä ja mennään minne halutaan.
Totta . Listaasi kuuluu vielä lisätä, että karavaanarit ovat helvetin velkaisia. Mitä hienompi auto sitä enemmän velkaa.
Joku pian kirjoittaa että nimeni on omistajan paikalla. Sen saa kun ottaa pankista lainaa ja maksaa auton pois. Mutta velat ei muutu vähemmäksi
Kyllä Suomi on edelleen se maa jossa kateus voittaa kiiman.
Täällä porukat puristelee nyrkkejä taskussa kun lukee toisten hyvistä reissuista tai näkee hyvän auton ja vaunun.
Olisi omalle mielenterveydelle parempi jos antaisi tunnustustusta sille jos joku toinen on saanut aikaiseksi vähän enemmän kuin itse sen sijaan että katkeroituisi asiasta. Positiivinen ajattelutapa voi johtaa jopa siihen että itsekin motivoituu tähtäämään vähän korkeammalle ja tekemään vähän enemmän. Yleensä se ei ole kuin itseluottamuksesta kiinni. Se isompien asioiden tekeminen.
En ole tietoinen kenenkään veloista eikä ne kiinnostakaan. Ei ole tarvetta puuttua edes ajatuksella toisten varallisuuteen tai talouteen. Jokainen hoitaa omat raha-asiat tavallaan eikä ne kiinnosta. Kun olemme liikkeellä niin olemme sen verran "erakoita", että emme mene jokaisen vaunulle/autolle juttelemaan ja höpöttelemään.
Keskustelemme kyllä jos joku haluaa ja meistä on kyllä pidetty . Perus tervehtiminen kuuluu leirialueella tapoihin ja se tuntuu monelta "paremmalta" karavaanarilta unohtuneen. Kausipaikkalaiset on sitten ihan oma rotunsa he ovat päälliköitä "omalla maallaan" Ollaan osallistuttu illanistujaisiin ja makkaranpaistoihin yhteislauluiltoineen. ym ym. Liikutaan 2000 luvun alusta olevilla laitteilla ja ne pidetään kunnossa ja siistinä. Meidän ei tarvi esittää parempaa mitä ollaan.
Eipä ole vielä tähän 65 ikään mennessä tullut hommattua minkäänmoista autoa velaksi. - saati osamaksulla... Matkailuautokaan ei ole hieno, on vaan asiallinen 2017 mallinen 740 Kabe.
Eipä kiinnosta.
yhteislauluun, juu.
Varmaan outojuttu kun ei käy vuokrayksiön ulkopuolella muuta kun sossussa ja kaupassa.
Eikä se netissä oikein toimi varsinkaan kun ei ole kavereita.
Mulle sossu osti Adriatikin ja etuteltan. ja hiili Luciferin.
Eihän reissussa tarvitse edes sitä Adriaa. Vanha Matkaajakin riittää mainiosti.
Se on ihan sama mikä auto tai vaunu kunhan on RUMATIKKI!
Kyllähän tämä lumo tulee katoamaan.
Kaivoksia suunnitellaan joka puolelle että vihreät saa ajella sähköautoillaan.
Vaikka nuo kaivokset monesti onki näköpiirin ulkopuolella niin ympäristövaikutukset niillä on suuret
Totta tuo aloitus! Lappiin kun ajaa niin teiden varsien talot on kuin hylättyjä taloja joihin jäänyt pihat täyteen hylättyä roinaa.
No ne tienvarsi talot onki hylätty. Rakennettu vähä kauemmas uutta.
Aikoinaan varmasti menny kevyempää liikennettä
Lappi alkaakin vasta Kaamaselta ja käsivarteen mennessä Enontekiöltä.
Kävin muutaman kerran Kaamasen kievarissa. Paikalliset ukot vaan pummasivat kyytiä, joten jätin koko paikan väliin ja menin Sevettijärven tietä Norjan puolelle, missä sai olla ihan rauhassa ja juoda vaikka Kirkenesissä sämpyläkahvinsa vuorovettä silmäillen.
Sittemmin olenkin siirtynyt Pohjois-Karjalan asiakkaaksi, sillä siellä on ystävälliset ihmiset.
Et sitte kyytiä tarjonnu. Se siitä ystävällisyydestä.
Sitä saa mitä tilaa
En viitsinyt ottaa kyytiin kun autossa saa olla vain kaksi ja pummaaja olisi ollut kolmas ja lisäksi haisi niin pahalle että olisi pitänyt kuskata peräkärryssä ilman luomua, lienee ollut kusetkin housuissa ja vähän jäykempääkin tavaraa.
Saattaa se kyyti kotiin olla yli 100 km, joiten harvapa sitä ilmaiseksi lähtee tekemään.
Kun te sieltä etelästä lähdette kehä kolmosen ulkopuolelle niin ei kannata alkaa heti kehän jälkeen kyttäämään taka- ja etupihoja.
Jos ette muuta meinaakaan katsella katselkaa oman alueen pihoja. Voi olla että niissäkin löytyy moittimista.
Risukoita löydätte ihan kaupunkialueilta, ei niitä lappiin asti tarvi lähteä moittimaan.
Pysykää siellä jos mikään ei miellytä.
Mutta Pohjois-Karjalassa on kauniita maisemia ja vieraanvaraisia ihmisiä, joten miksi mennä jonnekin Lapin perukoille mukamas lumon perässä. Ilomantsiin piirakoita syömään !
Kyllä sen kaikki tietää. Käy edes joskus jossain muualla ja kerro sitten siitä.
Oikein, on hienot maisemat ilomantsissa.
Ja Parppeinpirtille syömään. Nam.
Ihan samaa mieltä aloittajan kanssa.