Verkkoruokakauppa - tyhmä idea

Anonyymi

Mikä näissä verkkoruokakaupoissa on SE juttu?

Itse en vain käsitä miksi kukaan haluaa tilata ruokatavarat webistä ilman että on mahdollisuutta valita omin käsin ettei omena ole matoinen, banaani liian kypsä, tai että lihapaketissa ei ole puolet rasvaa.

Sitä päivää ei tule että ostaisin ruokatavaroita netistä.

Ne jotka tuota harrastaa, kertomaa mikä saa sen tekemään?

38

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksinkertainen selitys, arkipäivät lapsiperheessä tekee kiireen ruoanlaiton kanssa. Tuskin viikonloppuja kaikki haluavat uhrata ruokatehtailuun pakkaseen.
      Vanhuksilla taas kaupassakäynti ei aina ole mahdollista, joten heillekin se sopii erittäin hyvin. Ja miksi pitää kaupassa lääppiä jokaista omenaa tai avaako joku lihapaketin, jotka ovat identtisiä.
      Lihan ostoon on tarkoitettu erikoiskaupat, pikkulihakauppoja on siellä täällä harvakseen. Samoin kalakaupat.
      Mutta muuten tuotteet ovat pääasiassa pakattuja, joten ihan sama jos ostaa jauhopaketin tai maitotölkin verkkokaupasta kuin hakee 5 km:n päästä "lähikaupastaan."
      Samoin mielestäni on jopa ekologista, että vain yksi ajaa (jakeluauto) ja vie tavarat kotioville, kuin että jokainen käryttää autoaan muutaman kilometrin, että pääsee lääppimään madottomia omenia.
      Jotkut jopa puristelevat tomaatteja kaupoissa ja nyppivät yrttejä.

      • Anonyymi

        Turha valittaa nykyperheiden arjen kiireitä. Ette tiedä niistä mitään. Kaksi lasta ja perheessä kaksi autoa, voi miten rankkaa.


    • Anonyymi

      Niin ja se että on mahdollista että ne kerää ja toimittaa joku n33k3r3 tai ähly.

      • Anonyymi

        Onko n33k3r1 joku robotti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko n33k3r1 joku robotti?

        Kolmonen o e kirjain
        Jos kirjoittaa e llä poistetaan viesti


    • Anonyymi

      Saattaa tulla jopa halvemmaksi kun ei tule turhia mielleostoksia. pitäisi testata vaikka kuukauden ajan säästyykö pengarnaa tilaamalla kamat suoraan himaan.

    • Anonyymi

      Nörtit haluavat ruokalistansakin hakkeroitavaksi. Kukaan älyllinen ei tilaa netitse enää mitään.

    • Anonyymi

      Mielummin tilaan matoisia omenoita kuin jonkun saastaisilla käsillä lääppimiä.

    • Anonyymi

      Minäkin käyn itse valitsemassa kaupasta mitä ostan. Onneksi en ole niin hektinen, kuten monet kuvittelevat nykyään olevansa, että voin käydä kaupassa joka päivä ja siihen menee alle puoli tuntia.

      Verkkokaupasta tilaamiseen vierähtää helposti 10-15 min ja joudut odottelemaan että tavara tuodaan ja että olet kotona kun tavara tuodaan, hankalaa.

      • Anonyymi

        Käyn aina mielessä
        Aeon kuin ulkomaan matka
        Säästä joka viikonyli kolme kymppiin bonuksilla


    • Anonyymi

      Meillä on tehty sillä tavalla, että tilattu suunnilleen kerran parissa viikossa isompi satsi säilyvämpää evästä, ja paperit jne Citymarketista tai Prismasta. Tuoreemmat kamat käydään sitten vajaan kilsan päässä olevasta S-marketista. Korona-ajan alussa aloitettiin tuo käytäntö.

    • Anonyymi

      Miten ihmeessä me selvisimme hengissä kun ei ollut edes internettiä mistään verkkokaupoista puhumattakaan ja kaupatkin menivät kiinni jo ihmisten aikoihin ja mitään sunnuntaiaukioloja ei todellakaan ollut, ollaan me oltu melkoisia mestareita kun vielä työtkin tuli tehtyä siinä samalla ja lapset hoidettua.

      • Anonyymi

        Itsekeskeistä settiä. Kaikki ikääntyvät. Ja jonain päivänä fysiikka ei riitä kaupoissa juoksemiseen. Siinä vaiheessa on mukavaa, ettei tarvitse nähdä nälkää kotona, tai odottaa apua muilta ihmisiltä. Nettiruokakaupan ruoka tulee suoraan varastolta. Ja 2 vrk toimitusaika takaa, että tuoretta ruokaa tilataan varastolle sopiva määrä. En ole vuosien tilaushistoriani aikana vielä törmännyt huonoon laatuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekeskeistä settiä. Kaikki ikääntyvät. Ja jonain päivänä fysiikka ei riitä kaupoissa juoksemiseen. Siinä vaiheessa on mukavaa, ettei tarvitse nähdä nälkää kotona, tai odottaa apua muilta ihmisiltä. Nettiruokakaupan ruoka tulee suoraan varastolta. Ja 2 vrk toimitusaika takaa, että tuoretta ruokaa tilataan varastolle sopiva määrä. En ole vuosien tilaushistoriani aikana vielä törmännyt huonoon laatuun.

        Joo verkkokauppa kielletty alle 65 vee


      • Anonyymi

        Esko ei ole huomannut muutosta. Ennen oli joka korttelissa lähikauppa ja landella kyläkauppoja melkein joka notkossa, tai vähintään myymäläauto kierteli säännöllisesti.


    • Anonyymi

      Autoa ja ruokaa en koskaan tilaa netistä. En käytä myöskään itsepalvelu kassoja.

      • Anonyymi

        Dinosaurukset kuolivat, kun eivät pystyneet sopeutumaan muuttuvaan maailmaan.


    • Anonyymi

      Kerran erehdyin tilaamaan verkkokaupasta kun oli korona. Sain tummentuneita tomaatteja ja banaaneja joissa oli sormella tehty painaumia. Kukat kuoli maljakkoon samana päivänä.

      Jugurttipurkki, jonka kannessa oli pieni reikä, syömäkelvoton siis.

      Ei enää ikinä

    • Anonyymi

      Vastarinta on ymmärrettävää. Mutta hyvä keksintö tämä nettiruokakauppa. Kannattaa toki katsoa mistä tilaa.

      • Anonyymi

        Itse olen kokeillut niitä kaikkia, luokatonta ruokaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse olen kokeillut niitä kaikkia, luokatonta ruokaa

        Miten niin ? Samaa tavaraa kuin hyllyssä.


      • Anonyymi

        Paljonkos on se toimitus keräily maksu näissä. Nettikaupoissa
        Parikymppii


    • Anonyymi

      Verkkoruokakauppa on kuin Bitcoin, luotu typeryksille

      • Anonyymi

        Mielipide ei voi olla väärä, totesi Timo Soini.

        Tilaaminen vie viitisen minuuttia, kun ottaa edellisen tilauksen pohjaksi ja vähän muokkaa, keräily ilmaista, kun tilaa riittävästi, kotiinkuljetus kympin. Suosittelen.


    • Anonyymi

      Koskaaan en ole saanut mitää epäkuranttia tuotetta tai ruokaa verkkokaupasta ja toista vuotta olen tilannut viikottain K-kaupasta. Tunsin K-kaupan valikoiman ennestään tuotevalikoiman jo ennentään, vaikka verkkokauppa on eri kuin tavallisen asioinnin kauppa.

      Niillä on netissä selkeät tavara- ja tuoteselosteet kaikista tuotteista, jotka on helppo lukea kotona rauhassa kuin tiirata kaupassa. Eivätkä lähetä just huomenna vanhaksi menevää tuotetta, taisi olla vähintää 2 - 3 päivän käppi "eräpäivään". Lisäksi tilauksessa on tiedoksiantokenttä kauppiaalle, johon voi laittaa toimuksia tuotteen suhteen ja myös voiko tuotteen olleessa loppu vaihtaa sen johonkin toiseen.

      Pääsee vähemmällä raahaamisella, varsinkin juomat ja pesuaineet painavat. Autot, jotka tuovat tavarat kotiin, niissä on kylmäsäilytys, joten pakasteetkin säilyvät. Voit ilmoittaa tilauksessa, milloin se tulee kotiovellesi. Tilauksesa noin 1 tai 2 tunnin käppi, jonka tarkentavat tulopäivänä. Toimii hyvin.

      Kokonaisuuteen olen tyytyväinen, toimii paremmin kuin kuvittelin. Ennen koronaa en ollut käyttänyt ruokaverkkokauppaa laisinkaan.

      • Anonyymi

        Sama kokemus samalta ajalta. Ei mitään valittamisen aihetta.


      • Anonyymi

        Ei pakasteiden kanssa ole itsellä ollut mitään ongelmia. On niin pieni "käppi" =väli.
        Turha maksaa ylimääräisiä kuluja.
        Nettikaupassa ei voi hyödyntää ylipäivättyjä aletuotteita!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pakasteiden kanssa ole itsellä ollut mitään ongelmia. On niin pieni "käppi" =väli.
        Turha maksaa ylimääräisiä kuluja.
        Nettikaupassa ei voi hyödyntää ylipäivättyjä aletuotteita!

        Totta, mutta ainakin k-kauppa antaa lisäksi tuotteista "oman edun", jonka saa "Omaan ostohistoriaasi perustuvat henkilökohtaiset OmaPlussa-edut ".


    • Anonyymi

      Osti ruokani Kauppahalli.fi palvelusta lähes vuoden ja sieltä sai kaikkea, paitsi röökiä ja kaljaa.

      Sitten yritys muuttui tuli vegaania, valmiita ruoka kasseja ohjeineen...

      Oli ennen hyvä ruokakauppa lohikin tuli paperiin käärittynä, ei vakuumissa.

      En ole pitkään aikaan käynyt heidän sivuillaan, pitäis varmaan piipahtaa joku päivä.

    • Anonyymi

      Jos on huomauttamista, laittakaa sinne verkkokauppoihin paalutetta, jotta tietävät parantaa toimintaansa ja tuotevalikoimiaan. Näin me muutkin käyttäjät hyödymme. Täällä on turha valitttaa. Se ei johda mihinkään.

    • Anonyymi

      Siis kaljan joutuu kuitenkin hakemaan autolla tai taksilla

      • Anonyymi

        Saako siihen kelataksin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saako siihen kelataksin.

        Persulle musta Mersu ja valkoinen kuljettaja.


    • Anonyymi

      Haluan nähdä seksikkäitä kassa tyttäjä

    • Anonyymi

      Verkkokaupat ovat ylipäätään tyhmiä, ja ne pitäisi kieltää ilmastonmuutosta kiihdyttävänä. Kiinakrääsän haalimiselle on tehtävä loppu!

    • Anonyymi

      Ilman lihatiskin Liisaa en pärjäisi

    • Anonyymi

      Saavat ujutettua sellaiset tuotteet mistä menee pian päiväykset!
      Tyhmä ostaa pian vanhaksi menevät tuotteet!

    • Anonyymi

      Verkkoruoka taitaa olla lähinnä kalaa. Jossain Ranskassa pyytävät myös pikkulintuja verkoilla ruokapöytään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3396
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3176
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3014
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      70
      2948
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2881
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2658
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2470
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2341
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2195
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1953
    Aihe