Tervettä profetiaa - vai sairasta viihdettä? Pihot ja Sunit, ja...

Anonyymi

Tervettä profetiaa - vai sairasta viihdettä? Pihot ja Sunit, ja...


Voi täydellä todistuksella ihan julkisesti todeta, että Terve Raamatun - Uuden Testamentin mukainen opetus ja ohjeistus – on romutettu tiettyjen ns. ”profeettojen” sekavissa touhuissa!


A) TERVEEN profetoimisen ja profeetan tehtävän rajat
-----------------------------------------------------------------------


Mihin yhteyteen , toimintaan profetia-asiat on tarkoitettu?
--------------------------------------------------------------------------

Uuden Testamentin opetukset ovat TÄYSIN selkeät! Kaikki Pyhän Hengen lahjat (armolahjat) on säädetty käytettäväksi uskovien kokoontumisissa, seurakuntayhteyksissä! Kannattaa lukea, opiskella ja totella, mm.
• 1. Korinttolaiskirjeen 12. luku. Siinä lueteltuina armolahjat.
• 1. Korinttolaiskirjeen 14. luku. Siinä ohjeet armolahjojen käytöstä. myös profetian lahja.
• 1. Korinttolaiskirjeen 12:28-30, luettelo seurakuntaviroista…
• Roomalaiskirjeen 12:1-13, erilaisista tehtävistä

(Ole hyvä ja lue nuo em:t Raamatun opetukset, niin sen perästä seuraava jatko.)


Armolahjat ja seurakunnan palvelusvirat toimivat uskovien kokoontumisissa!
-------------------------------------------------------------------------------------------

• ” Kun tulette yhteen!” ( 1. Kor14: 26-40)

• ”Kuinka siis on, veljet? KUN TULETTE YHTEEN . .

• - on jokaisella jotakin annettavaa: millä on virsi, millä opetus, millä ilmestys, mikä puhuu kielillä, mikä selittää; kaikki tapahtukoon rakennukseksi. Jos kielillä puhutaan, niin puhukoon kullakin kertaa vain kaksi tai enintään kolme, ja yksi kerrallaan, ja yksi selittäköön; mutta jos ei ole selittäjää, niin olkoot vaiti seurakunnassa ja puhukoot itselleen ja Jumalalle. ”

• ”Profeetoista saakoon kaksi tai kolme puhua, ja muut arvostelkoot; mutta jos joku toinen siinä istuva saa ilmestyksen, vaietkoon ensimmäinen.”

• Sillä te saatatte kaikki profetoida, toinen toisenne jälkeen, että kaikki saisivat opetusta ja kaikki kehoitusta. Ja profeettain henget ovat profeetoille alamaiset; sillä ei Jumala ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala.”

"Profetoiva puhuu ihmisille:
* rakennukseksi
*kehoitukseksi ja
* lohdutukseksi!
( 1 Kor 14:3-4)

Terve , raitis profetoiminen ei ole ENNUSTAMISTA! Siis taikuuden tasoa!

A) Yhteenveto ”terveen” profetoimisen rajoista ja säädöksistä
---------------------------------------------------------------------

Uusi Testamentti, apostolien kirjeet – osoittavat selkeästi ja riidattomasti, että Jumalan Hengen jakamat palvelustehtävät ( 1 Kor 12:28, Efes 4:11, Apt 11:27, Apt 21:8-11)
- myös siis profeetan tehtävä - niiden kaikkien paikka on uskovien kokoontumisissa! Siksi?
- Että siellä erilaiset armolahjat ja palveluvirat ovat ( tai pitäisi olla!) toimimassa.

Näin kollektiivinen kontrolli ja Pyhän Hengen läsnäolo voi valvoa. Eri tahojen despoottinen yliote voidaan ehkä torjua? Kuten tapaus Diotrefes – joka tyrannina käytti valtaansa! ( 3. Joh kirje, jae 9-10)

(Aloitus jatkuu..)

12

380

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      (Jatkoa aloitukseen: Tervettä profetoimista.vai...


      B) SAIRASTA ”viihdettä” (?) vääriä, eksyttäviä sanomia, harhanäkyjä!
      ---------------------------------------------------------------------------

      Kovin kauas ovat monet eksyneet suoralta tieltä ja ”terveen opin” sanoista! ( Tiit 1:9, 1.Tim 6:3, 2. Tim 3:13)

      Tällaista armolahjojen (erityisesti profetia-asioiden) väärinkäyttöä viljelevät ”suoralta tieltä harhautuneet” ihmiset, jotka omien ongelmiensa syystä – syistä - eivät tahdo TOTELLA Raamatun terveitä opetuksia!

      He ovat omissa silmissään ( ja harhoissaan) niin Suuria Persoonia (?) ettei heille sovi olla yhteistyössä ja yhteydessä toisten uskovien parissa! He ovat kehittäneet sellaisia utopioita, että ovat Erikoisia - Erityisiä – Korvaamattomia- Muita ylempänä – jopa Ainutkertaisia!

      Monta surullista ja varoittavaa esimerkkiä on julkisuudessa:
      • Teuvo Suni
      • Jouko Piho
      • Harri Veijonen
      • Profeetta (?) Pasanen
      • ( yksi paljastuikin ja sai tuomion..)

      Yhteispiirre näille monille Omatekoisille ”profeetoille” on, että he eivät tottele Raamatun opetuksia. (Niitä joita siis mm. 1. Korinttolaiskirjeen 12-13, Room 12. luvuissa.)

      Kun sitten tervehenkiset uskovat koettavat muistuttaa Raamatun opetuksia ja rajoja, niin voi kamala mikä parku ja valitus!

      Sairaassa agendassa kehitetään lopuksi ns. ”marttyyri-syndrooma”. Eli, sepitetään tarua siä, että kun olen Niin Erikoinen Profeetta… niin Pyhä … niin siksi minua vainotaan ja vihataan!

      Terveet linjaukset ja ”sairas” touhuaminen!
      -----------------------------------------------------

      Valitettava – mutta valaiseva esimerkki-keissi on tapaus Jouko Piho.

      Syyt, jotka ovat johtaneet siihen että hän touhuaa epäraitista ”profetoimisen” asiaa, ova monet? Tässä ei nyt ole tarvis mennä privaattitason syntyihin syviin. Siis niihin ”juuriin” - jotka ovat sairasta kasvua ja hedelmää tuottaneet. . . Mutta?

      Useimmiten tällaisilla ”Yksityis-Yrittäjillä” on vakavia traumoja persoonatasolla.

      Esimerkiksi kauhistuttava harhaprofeetta Teuvo Suni on ihan julkisissa kirjoituksissaan kertonut henkilöhistoriastaan sellaisia detaljeja, jotka selittävät MIKSI hänestä kehittyi lopuksi viha-agentti, saa-ta- naa korottava, Pahusta kiittävä (!) eksyttäjä. ( Paljon aineistoa Suomi24Pyhä Henki-palstalla!)

      Sunin tapauksessa ei ole edes vaikea nähdä adekvaattisuutta. Hän ei parantunut traumoistaan, ei tehnyt parannusta vihaamisesta, ei antanut anteeksi, jäi pahuuden ”vankilaan”. Paholainen sai hänet eksymään, ja eksyttämään toisia!

      Jouko Pihon ongelmat ja traumat?
      -------------------------------------

      Terveen uskonelämän optimaalinen asia liittyy siihen, että ihminen on parantunut myös kaikesta sellaisesta, joka liittyy henkiseen ja psyykkiseen tasoon.

      Jos paranemista ei tapahdu? Jos Herra ei saa mahdollisuutta ”hoitaa” kuntoon, lääkitä niitä haavoja ja iskuja – joita jokaisen ihmisen tielle tulee! - Niin seurauksena ovat erilaiset ”oirehtimiset” - poikkeva käytös, jne.

      Jos tällainen psyykkisesti ja henkisesti vaurioitunut persoona pyrkii ”profeetaksi” - taikka jopa Nostaa Itsensä profeettakorokkeelle? Mitä siitä seuraa? Muun muassa sellaista sotkua, mitä Piho tuottaa! Hän on itse ongelmansa julkisesti kertonut, mm. Hesarin otsikoissa vuosi sitten, ym.
      • ”Ikuisesti ulkopuolinen.”
      • Eläkkeellä oleva luokanopettaja Jouko Piho on vuorenvarma, että hän on profeetta. https://www.hs.fi/nyt/art-2000006611780.html
      • Miksi en voi kuulua mihinkään?
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17090432/miksi-en-voi-kuulua-mihinkaan

      Pihon sadat ja sadat sanomat!
      ---------------------------------
      Muun muassa nuo syyt selittävät, MIKSI Piho kaiken aikaa nostattaa ITSEÄÄN esille? Ulkopuolisuuden tuntemus on traumatisoiva. Jos ei ole (kelvannut) sinne eikä tänne? Ei uskovien joukkoihin, ei poliittisiin kerhoihin, ei mihinkään?

      Tällaiset kokemukset romuttavat itsetuntoa, minäkuva murenee. Ja silloin ihminen ottaa käyttöönsä mm. defenssit. Psyyken puolustuskeinot. Aseet, joilla koettaa taspainottaa oman mitättömyyden tunnetta!

      Ihminen voi alkaa korottaa itseään VÄÄRILLÄ tavoilla! Ryhtyä vaikkapa ”profeetaksi” ? Kehua kuinka Jumala olisi tarkoittanut presidentiksi, kansan Johtajaksi, Isänmaan ainoaksi toivoksi.

      Korottamalla itsensä ”Vuorenvarma” Suomen profeetta, profeettojen ”kunkku” - Piho osoittaa vakavan häiriötilansa.

      Mistä on ksymys? Sairauden ja traumojen hoitokeinoista! Näyttelemällä ”erikoista” psyyken tila jotenkuten pysyy kasassa? Mutta se on valhetta, itsepetosta. Josta on haittaa:
      • itselle
      • toisille
      • Jumalan asialle!

      (aloitus jatkuu...)

    • Anonyymi

      (jatkoa aloitukseen: tervettä profetiaa, vai..)

      B) Yhteenvetoa
      -----------------------

      Omatekoinen profetoimisvillitys on pahimmillaan kuin Sairasta Viihdettä! Ala.-arvoista ennustajaukkojen skeidaa. Kuin taikurien touhua! Valhehenkien nostamaa "ennustelua" -päivämäärien ja numeroiden ja lukujen latelua. Noituutta!

      Sellaisen julkista näkymää osoittaa mm. Jouko Piho. Vastoin Raamatun – UT:n epetuksia, hän pitää Yksityistä Profeetta-kioskia! On kerännyt ja kerää sinne satoja ja satoja sekalaisia tuotteita. Unia, unia, unia! Niistä ei ole kenellekään mitään hyötyä! (Pihon nettisivulla profetioita-osiossa 429 sanomaa. )
      • kukaan ei käänny
      • kukaan ei tee parannusta
      • kukaan ei viisastu
      • Jumalan asia ei etene
      • Jumalan arvovalta hapertuu
      • Jumalan kunniaa loukataan (sairailla sanomilla)

      Pihon ”profetioiksi” nimetyt sisällöt (hänen nettisivuillaan) ovat Raamatun Sanan ja PyhänHengen koettelussa todettava olevan valtaosin ”sairasta touhua”. Jumala ei ole ollut asialla. Vain satunnaisesti seassa on näkynyt joku, jossa kenties jotakin arvokasta. Mutta? - Pihon "kierrätyskeskus" hapattaa sellaisetkin!

      Kyseessä on ”sairas” ala-arvoiseen viihteeseen kategorioitava puuhastelu. Naurettavaa. Säälittävää.
      Näinkin, taikuuden tasoa:
      • ”Ostin tänään Loviisan S-Marketista yhden päärynän. Huomasin vasta kotona, että päärynässä näkyy selvästi risti.”

      Kun ihminen on siinä tasossa, että hän elelee paljolti vain unien, sanojen ja ”kuulemiensa äänien” maailmassa, mitä siitä?
      • ”Sillä paljot unet ovat pelkkää turhuutta; samoin paljot puheet. Mutta pelkää sinä Jumalaa.” (Saarn 5:6, KR1933/ -38)
      • ”Kussa paljo unia on, siinä on myös turha meno ja paljo puhetta; mutta pelkää sinä Jumalaa.” ( Saarn 5:6)

      (Aiheen käsittely jatkuu...)

    • Anonyymi

      Tunnusti olevansa väärä profeetta..

      Piho kertoo sivuillaan 30.10.2020: "Sain 7.6.2016 ilmoituksen Herralta siitä vuodesta, jolloin minä kuolen. Vuosi on 2019. Kun en kuollutkaan v. 2019, herää tietysti monia kysymyksiä." http://www.jouko-piho.fi/439038169

      Pihon olisi pitänyt tietää, ettei hänelle puhut Herra. Mies ei oikein jaksanut uskoa siihen, mutta totuus on, että Jouko Piho ei ole Herran profeetta, eikä tietenkään Suomen profeetta.

      "Jos alatte kysellä mielessänne, mistä tiedätte, mikä sana ei ole lähtöisin Herralta, muistakaa tämä: Jos se, mitä profeetta puhuu Herran nimissä, ei toteudu, se ei ole Herran sanaa vaan väärän profeetan röyhkeää puhetta. Älkää kuulko häntä." (5 Moos 18:21,22)

      Jouko Piho luulee olevansa myös Tukholman profetiassa mainittu Suomen profeetta. Jouko Piholla on liikoja luuloja itsestään.

    • Anonyymi

      Ihan on pihalla tuo Piho!

    • Anonyymi

      Tätä palstaaq koettavat hyödyntää kaikki sairaat ja haksahtaneet tyypit, jotka itseään "profeetoiksi" ovat nostaneet.

      Mutta? Jumalan silmät näkevät, ja hän toimittaa asialle.
      Suolaa.
      Valoa.
      Faktoja.

      Eivätkä nämä ItseTekoistProfeetat siitä pidä!

    • Anonyymi

      Aloitus kertoo arkista tosiasiaa!

    • Anonyymi

      Sairas touhua on, mutta siksi monet osaa erottaa. Raamatun terveet opetukset ja
      älyttömät mielenvikaiset ulostulot, kuten piholal, sunilla, veijosella...

    • Anonyymi

      Room. 13: 8
      Jumalan sana ei tyhjänä palaa.

    • Anonyymi

      Sairas humpuuki-viihde vain kukkii tälläkin palstalla!

    • Anonyymi

      NYT on Herralla operaatiossa kolme kovaa taikuri prohveettaa. Piho, Suni ja tää VEIJOSEN veli velmuiija.

      Sanokaa sanotuksi, että kummia näistä veijareista kuulette, muutamista aika pian. HEerra kun tarttuu toimeen niin...

    • Anonyymi

      Jumaaln myllyt jauhavat

    • Anonyymi

      En itse ole paljoa lukenut kyseisiä kolmea profeettaa, mutta Veijonen oli jo 90-luvulla netissä ja antoi rohkeutta ja esikuvaa muille uskoville. Samoin voi olla Pihon kanssa tänä päivänä. Suni on melko raakaa kritiikkiä äärimmäisen totuuden puolesta, mutta ei ylitä mitenkään gnostilaisia totuuden vaateessaan.

      Tarvitaan Suomeen vielä 2 lisää heidän kaltaistaan jotta olisi yhteensä 5 kpl. Ja olisi valinnan varaa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      635
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      629
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      606
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      353
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe