Luvat on kalliita ja kalaa ei ole , niin miksi muka sitten kannattaisi ?
Minä en kuluta kallista vapaa aikaani kalan perässä juoksemiseen !
Minä en kuluta kallista vapaa aikaani kalan perässä juoksemiseen !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Jos kalaa haluaa sen saa halvimmillaan kaupasta kun ostat tiskiltä !
Eikä uhraannu kallista aikaa !
Kalavehkeet on kalliita !
Kaupassa purkkikala on helppoa suoraan eikä kulu aikaa ja on valmista heti syötäväksi !
Esim
Tonnikala
Pippurimakrilli tomaattikastikkeessa
Minä en tykkää täyttää ristikoita.
🙃 aidot kalastajat eivät ole kenellekään mitään velkaa.
Kaupan tiskillä Virosta pyydetyt ahvenet fileroituna kolmekymppiä kilo.
Neljäkymppiä kilo - pyydetty Suomessa.
Minulla säästyy rahaa kun en osta kalaa
Kala on kallista hankkia kaupasta ja kalastaa !
nykyään
Hinta ja voimassaolo
45 euroa / kalenterivuosi
15 euroa / viikko (7 vrk)
6 euroa / vuorokausi
Kalastonhoitomaksussa on aina kyse kalenterivuorokausista (alkaa ja päättyy kello 00.00) ja kalenterivuosista (1. tammikuuta – 31. joulukuuta), mutta viikkomaksun voimassaolon voi aloittaa haluamastaan viikonpäivästä (tällöinkin alkaa ja päättyy klo 00.00). Hinnat säätää eduskunta kalastuslaissa.
Maksutosite
Kalastonhoitomaksu on henkilökohtainen, mutta sen voi myös hankkia toiselle. Luvan haltijasta tulee ilmoittaa nimi, yhteystiedot ja syntymäaika (ei henkilötunnusta). Kalastonhoitomaksurekisteriä ylläpitää Metsähallitus.
Maksusta saatava kuitti on tosite kalastonhoitomaksun maksamisesta. Maksukuitti on pidettävä mukana kalastettaessa ja pyydettäessä näytettävä viranomaiselle tai kalastuksenvalvojalle paperisena, muovisena tai sähköisenä. Myös kalastuskortti on todistus kalastonhoitomaksusta. Se lähetetään koko vuoden kalastonhoitomaksun maksaneille Suomu-lehden mukana huhti-lokakuussa.
Jos kalastajalla ei ole tositetta mukanaan, hänet määrätään käymään seitsemän päivän kuluessa poliisiasemalla näyttämässä kalastushetkellä voimassa olleen todisteen. Sanktio kalastonhoitomaksun laiminlyönnistä on 100 euron suuruinen rikesakko.
Jos kalastajalla ei ole tositetta mukanaan, hänet määrätään käymään seitsemän päivän kuluessa poliisiasemalla näyttämässä kalastushetkellä voimassa olleen todisteen. Sanktio kalastonhoitomaksun laiminlyönnistä on 100 euron suuruinen rikesakko.
Kallista on pitää vapaa kädessä ?
Kallista on lupakin
Eihän kalastamista tueta. Jos ei karjataloutta tuettaisi , niin kenelläkään ei olisi varaa ostaa lihaa. Silloin valinta kääntyisi kalaan , niinkuin ennen vanhaan. lehmäkin tapettiin vasta kymmenien vuosien päästä , kun ei enää heruttanut maitoa.
Kalastuksen valvojalla ei ole lupia kysellä henkilöllisyyksiä.
Minunkin nimi on aina Kaikkivoipa Hutisalo.
Mutta lupia on !
Jos oot kalastamassa
Onneksi ei kalavehkeitä ja olen työtön eikä ole rahaa !
Olen kalastellut varastetulla veneellä ja kalavehkeillä vuosia ja ilman lupia. Ei paljon maksa. Bensat olen ottanut naapurien autoista.
tähän on tultu
minä en kalasta
Täytyis maksaa palkkaa että lähtisin jotain kalaa yrittään jostain ja vielä joutuisin maksamaan valtiolle siitä ?
En niin tyhmä kuitenkaan ole että lähtisin ?
Siinä on oltu jo kauan.
Täytyis maksaa palkkaa että lähtisin jotain kalaa yrittään jostain ja vielä joutuisin maksamaan valtiolle siitä ?
En niin tyhmä kuitenkaan ole että lähtisin ?
Siis minä en kalasta !
Taas joku peelo on aloittanut turhan ketjun ja vastaillut itse itselleen. Missä on ylläpito?
Hei paljonko maksaa jos kalastaa yhen tunnin ?
Taas joku peelo on aloittanut turhan ketjun ja vastaillut itse itselleen. Missä on ylläpito?
Mitä se sulle kuuluu vatiaivo ?
20€ saa kalastaa kolme varttia.
Rasittaa...
Ka enpä tiedä mitään sellaisesta kalalajista kuin tunni. Mistä niitä tunneja voi kalastaa? Sais edes yhden tunnin.
Silakkalitkalla onkimiseen ei tarvita mitään kalastuslupaa mutta en tiedä missä puussa kasvaa silakoita
Se riippuu nyt vähän saatana siitä mitä meinaa kalastaa.
Kalasti mitä tahansa niin se maksaa !
Myin juuri torin kautta kalaveneen. Sitä en tiedä kenen vene oli, mutta kelpasi ostajalle.
Amatööri! Myin mustalaisen välityksellä naapurin veneen toiselle naapurille ja nyt ne on riidoissa sen takia. Hyvät rahat sai manne.
kyllä sitä voi kalastaa omalta laiturilta ilman lupia , tuu kyseleen lupia 🤣 painu vittuun mun tontilta 🤣🤣🤣
Lupa täytyy olla jos kalastat ?
Aivan sama oletko omalla vai muitten laiturilla ?
Ei tartte olla mitään lupia.
Mahtaakohan koskessa olla taimenia?
Ylikalastus on hävittänyt kalat. Ihmisiä on tässä maailmassa vain aivan liikaa.
Älä puhu sontaa juuri oli eilen televisiossa kuinka estetään Itämeren rehemöitämistä eli tehdään kaivinkoneella Elykeskuksen eli valtion rahoilla jokiin kosteikkoalueita, jossa jokivesi suodattuu ennen sen laskemista mereen. Samaten järvet putsataan pienet lähijärvet roskakalasta, varmaan tarkoitetaan särkiä, salakoita ja mitä muita siihen kuuluu. Siis Karjaalla.
Joiltakin poliitikoilta kyllä joskus vaaleissa onnistuu tämä äänien kalastus oikein hyvin, yleensä huonommillakin syöteillä!
Kävin joessa 80luvulla ja viimevuonna ?
80 luvulla näki kalaparvet ja nykyään ei kalaa saa vaikka ongit 8tuntia
..Ei sitä kalaan tarvitse lähteä jos haluaa sormiin anjoviksen tuoksun !
silakaa saa kaupasta
Luvatta kalastettu kala maistuu lokkien mielestä paremmalta.
Delfiini on savustettuna ihan bueno kala.
Delfiini ei edelleenkään ole kala vaan nisäkäs...
No miksi se on sitten ihan kalan näkönen? On kuin hai, mutta tylsemmät hampaat.
Se nyt on vain sopeutunut merielämään ja tuo on siellä edullinen muoto. Kaloilla pyrstö on pystysuuntainen ja delfiineillä ja muilla valailla vaakasuuntainen. Valaat hengittävät keuhkoilla ilmaa ja kalat saavat kiduksilla hapen suoraan vedestä joten eroja kyllä riittää.
Kalastaminen ei kaupungeissa ole kannattanut koskaan.
heitin virvelit järveen
Pörssistä saa nyt hyvin turskaa.
Kala haisee pahalle. Aivan sillille.