Perussuomalainen ajattelu perustuu kaikkien oppien isään, eli maalaisjärkeen. Sitä ei ole pilattu millään ideologisten ääriliikkeiden vouhotuksilla.
Ole sinäkin aito ja alkuperäinen suomalainen, perussuomalainen.
Ole sinäkin aito ja alkuperäinen suomalainen, perussuomalainen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Persuutta ei voi pilata, se oli pilalla jo syntyessään.
Ja lähtömaasi oli mikä? Somalia?
Ei ainakaan Venäjä kuten sinulla.
siltä suunnaltahan me kaikki ollaan alunperin, toiset vaan tulevat myöhemmin.
Pienyrittäjäpuolue ainoa asia mikä viittaa Suomalaisuuteen. Kantakuppiloissaistuvat Persut juomassa Karhua tai Lapinkultaa ei tarkoita isänmaalisuutta.
mutta örinän seasta erottuu joitakin suomenkielisiä kirosanoja, kyllä niiden täytyy olla saamelaisten maille tulleita matuja.
Taitavat nekin olla ulkomaalaisia. Olvi on vissiin ainoa sumalainen "trustivapaa" panimo.
Syvällä metsän keskellä äitinsä kanssa edelleen asuvilla, tai sieltä jonnekin taajamiin muuttamaan joutuneilla peräkammaripojille sitä maalaisjärkeä onkin siunattu oikein roppakaupalla.
Persujen logiikka perustuu nurkkakuntaisuuteen, tiedevastaisuuteen, ”vaihtoehtoisiin totuuksiin”, salaliittoteorioihin, rasismiin, köyhien kyykyttämiseen, ihmisarvon kieltämiseen osalta väestöä jne. Tämä on persuuden kova ydin. Nämä eivät ole kovin yleviä periaatteita.
Valitettavasti Perussuomalaiset eivät toimi köyhän kansanosan puolestapuhujina, niinkuin IKL aikoinaan joka oli todellinen oikeistopuolue kansanpuolesta.
IKL oli äärioikeiston ja rikkaiden puolue, joka toimi työntekijöitä ja köyhiä vastaan, ja usein väkivaltaa käyttäen.
Kuulostaa jotenkin tutulta.
Ei+persulogiikkaa+tarvitse+ymmärtää,+85,5%+Suomalaisista+on+sitä+mieltä.
Maalaisjärjellä+ei+ole+mitään+tekemistä+persulogiikan+kanssa.
Ns. maalaisjärjen nimeen vannovista puhutaan maalaistolloina tai böndeinä.
Kannataa lukea:
https://www.hs.fi/nyt/art-2000002702570.html
Mietin, miten lasketaan Mars-luotaimen rata ja kantorakettin tarvittava energiamäärä. Koska olen kaupunkilainen, tuntuu vaikealta. Voisiko joku persu kertoa, miten ratkaisu saadaan maalaisjärjellä?
Myös kvanttitietokoneen periaate, jossa luku voi olla nolla ja ykkönen yhtä aikaa, on kaupunkilaiselle hankala. Tähänkin kaivattaisiin perussuomalaisen maalaisjärkistä selitystä.
Kubitit ovat persujen mielestä satukääpiöitä. Toisalta persut ajattelevat joskus kuin kvanttitietokone, gigatriljoonaa kertaa hitaammin vaan. Esim persujen mielesta vihreä liike on milloin natsien, milloin DDR:n kommunistien masinoima. Persut ovat luonnostaan sumean logiikan (fuzzy sets theory) käveleviä/konttaavia esimerkkejä.
Perussuomalaiset hyysäävät ääriuskovaisia ja rokotusvastaisia fanaatikkoja hellästi huomassaan. Jos nuo todella edustavat maalaisjärkeä, meillä ei ole mitään toivoa.
Ehkä kuitenkaan eivät.
"Ole sinäkin aito ja alkuperäinen suomalainen, perussuomalainen."
Minä olen. Käytän patalakkia, palttinakuteita ja tuohivirsuja. Valaisemena on päre ja taudit hoidan loitsuilla. Pääravinto on tuhkassa paistetut nauriit. Ammattina on oravanmetsästys.
Minä olen vielä aidompi persu. Minulla on jalatkin kuin naurispaistikkaat.
Voitele koipasi saimaannorpan rasvalla. Sianihrakin käy hätätapauksessa.
Olet aikaasi edellä. Tuollaiseksi vihreät ovat suomea luotsaamassa.
Tunnen sukuni juuret satojen vuosien päähän. Juureni ovat syvällä härmäläisessä maaperässä ja sukuni on täynnä niin suomalaisia talonpoikia kuin yhteiskunnan vaikuttajia. En silti ymmärrä "persulogiikkaa".
En tunnista että se liittyisi siihen ajatteluun mitä esi-isäni ja -äitini ovat pelloilla, metsissä, navetoissa, tuvissa ja saleissa, kunnantaloilla, eduskunnan käytävillä tai yhtään missään harjoittaneet. Suvussani rehellisyys, tieto, osaaminen, tasa-arvoisuus ja kaikenlaisten ihmisten kunnioittaminen on ollut kantava voima.
Persujen suomalaisuus ei vaikuta samalta suomalaisuudelta mitä sukuni on tässä maassa toteuttanut satoja vuosia.
Rasismi ei edusta maalaisjärkeä.
Persut kuuluu Dunner-Kruger ryhmään:
On liian tyhmä
tajutakseen olevansa tyhmä.
Aika moni on vakava ehdokas Darwin-palkinnon saajaksi:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Darwin-palkinto
Suomalainen sanonta kuuluu, että järki ja tukka eivät pysy samassa päässä, mutta kumpi teiltä persuilta lähti ensin?
Nyt taidettiin lyödä aloittajaa kunnolla ajatuksella turpaan (Veikko Huovisen/Kosta Pylkkäsen sanoin).
Maalaisjärki on usein aivan hyvä ominaisuus. Yhteiskunnan ongelmiin se ei kuitenkaan riitä. Yhteiskunnan toiminta on niin monimutkainen ja vaikeaselkoinen asia, että maalaisjärki ei siihen riitä. Voidaan ajatella niinkin, että pelkkä maalaisjärki riittää vain riittävän yksinkertaisiin asioihin mutta ei monimutkaisiin asioihin. Moni joka ei ole kovin etevä noin yleensä, korostaakin usein maalaisjärjen kaikki voittavaan ominaisuuteen.
Perussuomalaisten kirjoittelijat käyttävät usein eri mieltä olevista kaikenlaisia halventavia nimityksiä. Äärimmäisen rumaa nimittelyä, joka ei ole edes totuudenmukaista. Lisäksi näyttää siltä, että moni perussuomalainen on jämähtänyt siihen maailmanilanteeseen, joka oli viime sotien jälkeen. Ei olla enää siellä ajassa. Maailma on täysin muuttunut ja muuttuu edelleen. Myös ilmenee julmaa ja raakaa vihaa avoimesti kaikkia maahanmuuttajia kohtaa. Vai "nollatoleranssi" ??? . Se ei ole nykypäivänä realismia. Maahanmuuttajat ovat uskonnolliselta kannalta "lähimmäisiä". Miettikääpä missä on ollut tällaisia ääriliikkeitä ja miten siinä on käynyt käytännössä. Ei niillä aatoksilla voi johtaa edes Suomea. Ne johtavat vain vaikeuksiin ja erimielisyyksiin. Tietysti perussuomalaisissa on myös kunnon ihmisiä, mutta näyttää olevan siellä myös ääriliikkeiden edustajilla vahva jalansija. Tarvitaan yhteishenkeä, yhteistyötä, ja samaan hiileen puhaltamista. Pelkkä muiden moittiminen ei riitä! Että ei näin: "Asiaa en omalla maalaisjärjelläni oikein ymmärrä, mutta vastustan!" . Tällainen ei tietysti rakenna mitään! Tällaisia mietteitä tulee, kun lukee näin muutamia kirjoituksia.
THL+&++Natsi+puolue+persut+ovat+
Liittoutuneet+fasisti+puolueena.
THL+haluaa+ylläpitää+koronakaaosta.
Miksi+THL+ei+hylkää+persujen+kansalaispuolueen
totaalista+"rokote"+vastaisuutta?
80%+rokote+suoja+on+vain+"halleluja"
sitä+ei+siis+koskaan+tulla+aikaansaamaan!
Kuka+selvittää+sen+paljonko+THL+saa+rahaa
pandemian+ylläpitämisestä?
Mikäli++suomen+hallitus+jatkaa
THL+kamppanjaa+
hallitus+vaihtuu+ja+THL+ottaa+vastuun
sen+myötä+tulen+itsekin+joutumaan
THL+kuolemanleirille?
En voi ymmärtää 'persulogiikkaa', kun en sitä tunne. Kun se muuttuu riippuen siitä, kuka puhuu. Ja sitten taas ovet paukkuu ja tulee uusi puolue.
Mitä isompi uho, sitä vähmmän logiikkaa.
Toki olen kuullut enemmän kin yhden persun löytäneen syyn kaikkiin ongelmiin ja se on maahanmuutto.
Ei vaan oma ajatus taivu tähän nykymaailmassa, jossa maapallo on hätää kärsimässä ja vaaditaan tietoa ja ymmärrystä. Vähän koulutusta vaativat työpaikat siirretään halpatuotantomaihin, pois Euroopasta. Fossiiliset polttoaineet ovat loppumaisillaan. USA:ssa on myös ongelmia pohjavesien kanssa.
Puhumattakaan sodista ja maailman kaikista pakolaisista, joiden määrä Pakolaisavun mukaan on yli 80 miljoona eli niitä, jotka ovat joutuneet siirtymään pois kotiseudultaan.
Siis tarkoitin että jos ratkaisuna huudetaan: Me ei ainakaan teitä auteta!