Olen huomannut että ihmisillä on tarve lyhentää ja väännellä sanoja sekä sekoittaa englantia joukkoon. En tiedä mistä tämä ärsyttävä tarve kumpuaa mutta joku sakko siitä pitäisi saada. Ei ole olemassa kollareita on olemassa college housut. Meillä ei ala weekendi vaan viikonloppu. Kukaan ei näytä kesoa vaan keskisormea. Kukaan ei kossaa vaan matkii tai esittää. Kasvakaa aikuisiksi ja lopettakaa suomen kielen raiskaus.
Kielen raiskaajat.
Anonyymi
11126
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos ei jaksa sanoa sanoja niinkuin ne kuuluu kannattaa varata aika lääkäriltä. Pitää olla todella huonossa kunnossa.
Vittu mitä paskaa, meillä kaikilla on eri äiti ja sili sen mukaan.
kieli sen mukaan
Ihan samaa "raiskausta" on monissa muissakin kielissä. Jos kuulisit sitä suomea, jota puhuttiin 1000 vuotta sitten, saattaisi olla, ettet ymmärtäisi paljoakaan.
Itse odottelen uusia aakkosia.
Minäkin olin kesämökillä ja kuuntelin hyvää piisiä jonka päällä olevassa kasarissa valmistin ruokaa. Tuli räiskyi piisissä ja ruoka käristyi kasarissa.
Tyttö laittoi tikkarin pikkareihin.
KESO on raejuusto .
Pois myös "steppi" ja "gäppi", ne ovat askel ja väli.
Päinvastoin, sehän vain kehittää sumen kietltä ku mietii mitä nuo tarkoittaa, mutta en minäkään kannata asiaa , kuulun aloittaja tyyppisiin
Ainoa varma asia elämäs on muutos.
Ketä vääntelee sanoja?
Ei see on niin iso diili.